Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Inflace v únoru bez překvapení

Inflace v únoru bez překvapení

8.3.2002 9:19
Autor: 

Komentář doplněn
Index spotřebitelských cen se v únoru zvýšil ve srovnání s lednem o 0,2%, v meziročním srovnání jsou spotřebitelské ceny vyšší o 3,9%. Údaje přesně odpovídají prognózám Patrie a konsensu trhu. K růstu spotřebitelských cen přispělo především zvýšení cen na dráze a zdražení služeb Českého Telecomu. Desetinu procentního bodu lze připsat na vrub sezónního zvýšení cen rekreačních zájezdů. Naopak směrem dolů inflaci tlačilo zlevnění potravin, sezónní zlevnění oděvů a obuvi a pokračující, i když mírnější, pokles cen pohonných hmot.

Pro vývoj celkového indexu spotřebitelských cen byly nejvýznamnější dva faktory: změny regulovaných cen a růst cen rekreace. Na konci ledna zvýšila České dráhy ceny jízdného o 13,1%. Český Telecom zdražil své služby v průměru o 5,6%. Souhrnný efekt těchto změn na index spotřebitelských cen činí 0,14 procentního bodu. Protože však v únoru ještě dobíhalo lednové zvýšení regulovaných cen, přispěly změny regulovaných cen k únorové inflaci 0,23 procentního bodu. Jako každý rok nás v lednu neminulo zvýšení cen cestovních kanceláří. Zahraniční i domácí rekreační zájezdy zdražily o 2,2%. V této skupině spotřebního koše (rekreace a kultura) k růstu cenového indexu přispělo také zdražení novin a časopisů o 2,4%. Celkem se tato skupina podílela na růstu inflace jednou desetinou procentního bodu. Ke zdražení přistoupily také restaurace a hotely, jejichž ceny se v průměru zvýšily o 0,6%.

V únoru se však spotřebitelé dočkali také některých příjemnějších cenových změn. Mezi nejdůležitější patří zlevnění potravin. V průměru ceny potravin klesly o 0,5%, když hlavní příčinou tohoto vývoje byl pokles cen masa o 1,5% a ovoce o 3,6%. U masa převážil vepřového (zhruba o 4,6%) a drůbeže (o 4,2%) nad zdražením hovězího (o 1,3%). Naopak ceny některé zeleniny ( především brambor) nadále rostly. Brambory podražily téměř o 30%. V lednu se jejich cena zvýšila o 20%. Ve srovnání s loňským únorem se brambory letos v únoru prodávaly o 102% dráže.

Co se týče dopravy, byl růst na železnici kompenzován pokračujícím snižováním cen u benzínových čerpadel. Ceny pohonných hmot se v průměru snížily o 1,8%. V lednu se zlevňovalo o 2,9% a v prosinci o 6,2%. Únorový pokles cen pohonných hmot je již osmým měsícem snižování cen v řadě. Tento vývoj souvisí s předchozím poklesem dovozních cen ropy a ropných produktů, na němž se podílel pokles cen ropy a posílení koruny vůči dolaru. Od počátku roku však cena ropy na světových trzích spíše roste, čímž se podstatně zužuje prostor pro další zlevňování benzínu a nafty u čerpacích stanic v ČR.

Aktuální údaje o spotřebitelských cenách nepředstavují žádné překvapení ani pro finanční trhy ani pro ČNB. Inflace se pohybuje téměř přesně ve středu cílového koridoru, jež si vytyčila ČNB. Za připomenutí však stojí nižší rozsah deregulací. Pokud by letos regulované ceny vzrostly stejně jako v roce loňském, činila by nyní inflace nikoli 3,9% ale 4,5%. Prognóza inflace, která je pro měnovou politiku ČNB důležitější než aktuální údaje, směřuje pohodlně do inflačního cíle. Není tedy důvodu, aby se ČNB znepokojovala tím či oním směrem. Výraznější pokles, a to dokonce pod cílové pásmo, je již patrně nevyhnutelný. Jeho ráz je však technický, tj. dán loňským vývojem cen, a dočasný. Ve druhé polovině roku bude inflace patrně opět růst. Na konci roku očekáváme meziroční inflaci na úrovni 3,4%. V průměru za celý rok odhadujeme inflaci na 3,1%.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC