Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Český Telecom vydal dobré výsledky za 2001, letos chce udržet provozní náklady na úrovni loňska

Český Telecom vydal dobré výsledky za 2001, letos chce udržet provozní náklady na úrovni loňska

28.2.2002 9:44
Autor: 

Předběžné konsolidované IAS výsledky Českého Telecomu za rok 2001, zveřejněné včera v poledne, výrazně předčily očekávání naše i většiny trhu, a to na všech úrovních zisku.

Tržby za celý rok klesly o 2% na 55,9 mld. Kč, EBITDA meziročně vzrostla o 2% na 27,2 mld. Kč, provozní zisk klesl o 15% na 10,2 mld. Kč, a čistý zisk byl o 4% nižší, na 6,1 mld. Kč. My jsme přitom očekávali čistý zisk 4,76 mld. Kč, trh (podle průzkumu Reuters) očekával zisk 4,84 mld. Kč.

Příčinou je nad očekávání dobrý 4.kvartál. Zatímco za prvních devět měsíců tohoto roku klesal provozní cash flow (EBITDA) meziročně o 5%, a to při stagnujících tržbách, za samotný čtvrtý kvartál EBITDA meziročně vzrostla o 24%, a to dokonce při meziročním poklesu tržeb o 10%. Podrobné výsledky společnosti budou známy až v březnu, v interpretaci dnes několika málo zveřejněných čísel jsme tedy z velké části odkázání na komentář samotné společnosti. Telecom ve svém sdělení mluví o snižování provozních nákladů, mj. na základě zavádění nových podpůrných systémů, snižování osobních nákladů a lepší EBITDA marži v Eurotelu. My se kromě toho domníváme, že určitou roli mohly hrát i větší (než námi očekávané) úspory v platbách ostatním operátorům (na základě regulátorem schváleného snížení cen propojení do mobilních sítí); tento efekt jsme očekávali, ale možná jsme podcenili jeho velikost. Konsolidovaná EBITDA marže následkem výše uvedeného nejen nepokračovala v poklesu, ale dokonce se zlepšila na 48,7% (ze 46,7% v roce 2000). Čistý zisk byl navíc pozitivně ovlivněn kurzovými zisky (částka nebyla sdělena).

Kromě toho včera Český Telecom sdělil, že v roce 2002 hodlá udržet provozní náklady na úrovni roku 2001. Vzhledem k tomu, že v našich projekcích předpokládáme 5% nárůst, jde o celkem pozitivní zprávu, která - v kombinaci se včera zveřejněnými výsledky - povede k úpravě našich projekcí.

Český Telecom kromě toho sdělil, že v létě hodlá vydat 3,5 mld. Kč emisi dluhopisů (se splatnosti mezi 3 až 5 lety). V únoru Telecom svolal 7 mld. Kč emisi dluhopisů s kuponem 11,3%. Kurz akcie Českého Telecomu včera po zveřejnění výsledků smazal své dopolední ztráty, nicméně tím krátkodobá odezva skončila. I když jsou tyto výsledky určitě příjemným překvapením, daleko významnějším pro vývoj titulu bude průběh a výsledek privatizačního tendru, závazné nabídky se nedají čekat dříve než ve druhé polovině března. Na základě naší valuace nadále shledáváme titul pořád podhodnoceným (při nynější ceně 326 Kč), nicméně do té doby, než bude znám výsledek privatizačního tendru, nevidíme nic, co by mohlo titulu výrazněji pomoci.

(Ondřej Daťka)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y