Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Produkční ceny v lednu: levná ropa tlumila zdražení elektřiny

Produkční ceny v lednu: levná ropa tlumila zdražení elektřiny

13.2.2002 9:13
Autor: 

Přestože v lednu dochází ke změně ceníků řady firem, jež by mělo zachytit zvýšení produkčních nákladů v průběhu minulého roku, lednové cenové indexy v produkční sféře vykázaly nečekaně nízké hodnoty. Index cen průmyslových výrobců se v lednu meziměsíčně zvýšil o 0,2%, jeho meziroční změna tak nyní činí 0,6%. Ceny v zemědělském sektoru v průměru klesly o 0,7% meziměsíčně a ve srovnání s loňským lednem jsou vyšší o 1,5%. Meziměsíčně klesly také ceny tržních služeb (-0,2%) a jejich meziroční změna je nyní 3,2%.

Lednový vývoj cen průmyslových výrobců se obtížně predikuje, neboť v lednu řada firem provádí jednorázové zvýšení cen, které by mělo zohlednit zvýšení nákladů v průběhu předchozího roku. Tato změna není automaticky implementována k 1. lednu, ale probíhá v průběhu celého měsíce. Problém je však na straně Českého statistického úřadu, který za lednový index cen průmyslových výrobců považuje hodnoty zjištěné k 15. lednu. Všechna zdražení, jež proběhla ve druhé polovině měsíce, budou až v únorových číslech. Lednový "přeceňovací" efekt je tak nutno rozložit do dvou měsíců. Ovšem v jakém poměru? To lze předem těžko říci. Se stejným problémem jsme se museli potýkat již v loňském roce, kdy se ukázalo, že lednové zvýšení cen bylo ve větší míře zobrazeno až v únorových číslech.

Ceny v průmyslu se zvýšily díky změně regulovaných cen elektřiny, tepelné energie a vody. Tento faktor přispěl k meziměsíčnímu zvýšení indexu cen průmyslových výrobců čtyřmi desetinami procentního bodu. Je tedy zřejmé, že cenový vývoj v ostatních průmyslových odvětvích působil na index cen průmyslových výrobců negativně, tj. směrem k jeho poklesu. Hlavní zásluhu na tom mají především dvě odvětví: koksování a rafinérské zpracování ropy, kde ceny klesly o 1,6%, a chemický a farmaceutický průmysl, jehož ceny byly nižší o 1,5%. Obě odvětví přispěly k celkové změně indexu cen průmyslových výrobců mínus jednou desetinou procentního bodu. Tyto obory mají společný ještě jeden rys: obě silně závisí na dovozních cenách nerostných paliv. Vzhledem k tomu, že ceny ropy a zemního plynu klesaly loni od června do konce roku a k pokles dovozních cen těchto komodit posílilo posílení koruny vůči dolaru, vznikl prostor ke zlevnění domácí rafinérské a chemické produkce. Je však nutno podotknout, že tento cenový vývoj reflektuje podmínky ze závěru loňské roku, nikoli aktuální podmínky. Pokles cen ropy se totiž již zastavil. Lednová průměrná cena ropy typu Brent byla dokonce o 4% vyšší než v prosincové ceny ropy. Zpomalení hospodářského růstu v USA a EU v loňském roce stlačilo také ceny kovů na světových trzích, což pomohlo ke snížení cen produkce domácího kovodělného průmyslu. V lednu se ceny v tomto odvětví snížily o 0,6%. I zde však již došlo k obratu a ceny většiny kovů již opět rostou. Oživení ve stavebním sektoru a s tím související růst poptávky po stavebních hmotách umožnilo firmám o průmyslu skla, keramiky, porcelánu a stavebních hmot zvýšit v průběhu ledna své ceny o 1,6%. Výraznější cenový pohyb byl zaznamenán také u cen uhlí (zlevnění), váha tohoto odvětví je však v celkovém indexu cen průmyslových výrobců natolik malá, že dopad na tento index je nevýznamný.

Pestrý obrázek nabízí ceny zemědělských výrobců. Celkový index cen v tomto sektoru klesl meziměsíčně o 0,7%, přičemž rostlinná produkce podražila o 4,2%, zatímco živočišné výrobky zlevnily o 3,4%. Ovoce, jehož cena v posledních měsících rychle rostla, konečně mírně zlevnilo. Vystřídala jej však zelenina, jejíž velkoobchodní ceny v lednu zdražily o 15,5%, především zásluhou růstu cen brambor. U živočišné produkce také existují dva protichůdné cenové vlivy. Zatímco drůbež a vepřové zlevnily, jateční skot je dražší.

Protože od produkčních cen k cenám spotřebitelským je to jen krok, vyvstává otázka, jak může ovlivnit současný vývoj produkčních cen inflaci, jež je sledována centrální bankou. Lednové ceny v průmyslu do značné míry ovlivnily administrativní zákroky (změna regulovaných cen elektřiny, tepelné energie a vody) a vnější cenové vlivy (předchozí pokles cen ropy a kovů). Pokud bychom odhlédli od těchto vlivů, ceny v průmyslu by se v lednu zvýšily o 0,1%. To naznačuje pokračování příznivého trendu cen v průmyslu a absenci rizik pro růst spotřebitelských cen. Připomeňme, nejistotu ohledně únorových číslech o cenách v průmyslu. Bylo by tak předčasné činit z lednových čísel nějaké jednoznačné závěry. Jiná je však situace v zemědělském sektoru, odkud se nárůst cen zeleniny již promítl a bude promítat do cen potravin.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.12.2017
9:39Deutsche Boerse zvažuje termínové kontrakty na bitcoin
9:11Rozbřesk: Fed zvýšil sazby, koruně jestřábi chybí a trh s auty je v kondici
8:59Evropské burzy po rozhodnutí Fedu asi zahájí poklesem, co ta pražská?  
8:23Zbrojovky si mnou ruce nad zvyšujícím se napětím ve světě
8:14Čínská centrální banka reaguje na Fed a zvyšuje sazby
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)