Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Makroekonomická prognóza ČNB: Opatrný optimismus

03.05.2001 17:00
Autor: 

ČNB dnes zveřejnila aktualizaci svých makroekonomických prognóz. Ve zkratce lze říci, že charakteristickými rysy české ekonomiky by měly být relativně stabilní inflace při mírném růstu ekonomiky a prohloubení vnější nerovnováhy.

Nejdůležitější je samozřejmě prognóza inflace, neboť podle ní by se měla řídit rozhodování bankovní rady o úrokových sazbách. ČNB snížila prognózu růstu spotřebitelských cen na 3,3% až 4,4% z 3,6% až 4,8%. Ke snížení prognózy přispěly mimo jiné velmi příznivé hodnoty únorové a březnové inflace. Navíc se prozatím zdá, že by vývoj cenové hladiny neměl být překvapen žádným mimořádným faktorem ani v blízké budoucnosti. Z analytického pohledu je však zajímavější zveřejnění prognózy pro září příštího roku, tedy prognózy na šest čtvrtletí dopředu. V této délce někdy bývá odhadováno zpoždění v transmisním mechanismu měnové politiky, tj. zpoždění, s nímž reaguje inflace na změnu úrokových sazeb. Tolik říká teorie, česká praxe prozatím neumožnila identifikovat délku tohoto zpoždění v české ekonomice. ČNB odhaduje, že v září 2002 by se měla inflace pohybovat v intervalu 3,4% až 4,8%, tedy spíše v horní polovině inflačního cíle. ČNB přešla na cílování postupně se posouvajícího inflačního pásma s počátkem v lednu 2002 (3-5%) a koncem v prosinci 2005 (2-4%). Pro září 2002 implicitně vyplývá cílový interval 2,83% až 4,83%. Prognóza Patrie pro září 2002 činí 4,6%. Směr vývoje inflace tedy odhadujeme obdobně jako ČNB. Inflační prognóza na šest čtvrtletí dopředu naznačuje, že i přes snížení prognózy pro konec letošního roku je pravděpodobný spíše scénář stabilních úrokových sazeb, než spekulace na jejich další snížení.

ČNB zůstává tradičně skeptická v odhadu tempa růstu hrubého domácího produktu. Svou předchozí prognózu pro letošní rok 1,7% až 3,7% upřesnila na 2,3% až 3,3%. Střed prognózy se tak téměř nezměnil. Naše prognóza ukazuje na růst 3,0%, stejně jako prognóza Mezinárodního měnového fondu. Prognózy ministerstva financí či některých politiků se pohybují dokonce kolem 3,5% a výše. V příštím roce by měla podle ČNB ekonomika růst tempem 2,4-3,4%. Patria počítá s růstem na úrovni 3,8%.

Obdobný soulad lze nalézt mezi odhadem vývoje nezaměstnanosti v letošním roce. ČNB odhaduje, že na konci roku se bude míra nezaměstnanosti pohybovat v intervalu 7,6-8,6%. Naše prognóza ukazuje na 8,4%, což lze považovat za srovnatelné. Nicméně pro rok 2002 předpokládá ČNB pokles do intervalu 7,0-8,0%, což vzhledem k očekávanému pouze mírnému zrychlení růstu ekonomiky považujeme spíše za optimistický scénář. Náš odhad se pohybuje na úrovni 8,0%.

Negativní informací je však očekávané prohloubení vnější nerovnováhy. Podle odhadu ČNB by měl schodek běžného účtu dosáhnout v letošním roce 5,0% HDP, což již někdy bývá považováno za mez obezřetnosti pro zahraniční investory. Na rozdíl od předchozích poměrně optimistických zpráv je tato prognóza spíše varováním. Struktura ekonomika je dnes sice jiná, ale při souhře negativního vývoje v ostatních rozvíjejících se ekonomikách, prohlubování schodku veřejných financí a zpoždění v privatizaci by se mohla dostavit korekce v podobě oslabení měny. Některé zahraniční instituce nehodnotí vývoj v ČR příliš příznivě v otázce stability současného hospodářského vývoje.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.04.2021
17:08Víkendář: Robert Mundell očima Paula Krugmana
16.04.2021
22:09Rekordy na Wall Street, MS -2,76 %  
18:07Evropa sází na cyklus, důvěra amerického spotřebitele slábne  
18:02Dolarová dominance – alternativní pohled
17:08Pražská burza slaví 150 let. Překonala války i zákaz během komunismu
16:57Švýcarsko a Vietnam s měnou podle USA již nemanipulují, budou ale pod dohledem
16:13Turecká centrální banka zakázala platby kryptoměnami
16:03Emise spadající pod obchodování s evropskými povolenkami klesly o 13,3 procent
15:57Brexit podle studie zasáhl londýnskou City mnohem více, než se čekalo  
15:42Levkovich: Riziko korekce, smysl stále dává rotace k hodnotě
14:20Morgan Stanley propálila v kolapsu Archegos 911 milionů. Investory neobměkčily ani rekordní tržby
12:49SAB Finance vyplatí na dividendách za loňský rok 100 milionů korun
12:20Perly týdne: Akciová přestávka, gamblerství a „nová ropa“
11:44Zeptejte se analytika! Oblíbený webinář s Braňem Sotákem ve středu 28. dubna. Registrace jsou otevřené!
11:28Březnová inflace se v EU vyšplhala na 1,7 procent meziročně
11:20Vyšší ceny a nižší náklady zajistily Daimleru rekordní zisk
10:57Známky silného oživení a nižší výnosy akciím vyhovují  
10:49Ever Given a sen radikálních protekcionistů
9:12Rozbřesk: Oživení na evropském automobilovém trhu
8:51ČNB povolila PPF koupit akcie Monety, čínská ekonomika rostla nejrychleji od 1992. Evropa zahájí růstem  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data