Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Produkční ceny v březnu srovnaly krok s vývojem spotřebitelských cen

12.4.2001 9:18
Autor: 

Ceny průmyslových výrobců se v březnu meziměsíčně zvýšily o 0,1%, což je níže než prognóza Patrie (0,2%) a konsensus (0,3%). Meziroční růst poklesl na 4,1% z únorových 4,7%.

Meziměsíční přírůstek průmyslových produkčních cen je tak naprosto shodný s březnovým vývojem spotřebitelských cen. Díky tomu se srovnaly také hodnoty meziročních indexů na 4,1%.

Po výrazném zvýšení cen ve většině průmyslových odvětví v průběhu února, což se promítlo do meziměsíční změny indexu cen průmyslových výrobců o 0,9%, jsem očekával, že v březnu se ceny příliš měnit nebudou. Ve většině odvětví byly cenové změny minimální. Výjimkou byla pouze výroba dopravních prostředků, kde se kvůli růstu cen dílů a součástek používaných pro výrobu zvýšily ceny o 1,8%. Právě tomuto faktoru lze přičíst zvýšení celkového indexu cen průmyslových výrobců. Nebýt této změny, vykázal by index nulovou změnu, neboť změny cen v ostatních odvětvích se víceméně kompenzovaly. Lze předpokládat, že v případě cen dílů a součástek, a tedy i produkce automobilového průmyslu, se v příštích měsících nebude opakovat podobný cenový skok. Březnový vývoj v tomto segmentu je spíše reakcí na únorové přeceňování u dodavatelů.

Díky pokračujícímu poklesu cen ropy na světových trzích v průběhu března došlo ke snížení cen v průmyslu koksování a rafinérského zpracování ropy o 1,0%. Ceny ropy se v poslední době stabilizovaly, takže ani zde nelze očekávat výraznější výkyvy v dubnu či květnu. Z analytického pohledu je zajímavější vývoj cen v zemědělství. Ceny zemědělských výrobců se v březnu meziměsíčně zvýšily o 0,3%, když výrazně vzrostly ceny rostlinných výrobků. Naopak poklesly ceny živočišných výrobků především díky poklesu cen skotu. Meziročně jsou ceny zemědělských výrobců vyšší o 11,9%. Vývoj cen zemědělských produktů potvrzuje dopady afér kolem skotu a hovězího masa. Zatímco pokles obavy ze závadnosti a nebezpečnosti hovězího masa výrazně tlumí poptávku, což tlačí ceny hovězího dolů, spotřebitelé se částečně přeorientovali na drůbež, kde díky větší poptávce můžeme pozorovat růst cen. Ve vývoji cen rostlinné produkce se odráží sezónní faktory. S nástupem ranné produkce ceny zeleniny začaly klesat. V březnu se snížily o 2,2%, když ještě v únoru rostly o 1,6%. Naopak ceny ovoce poměrně výrazně vzrostly o 9,3%.

Ceny tržních služeb se meziměsíčně poklesly o 0,2%, meziročně jsou vyšší o 5,2%. Ceny stavebních prací se meziměsíčně zvýšily o 0,3% a meziroční zvýšení činí 4,7%. Vývoj průmyslových produkčních cen vypadá poměrně příznivě. Zdá se, že již definitivně odeznívají dopady vnějších cenových šoků. Pro měnovou politiku se tak postupně snižuje jedno z rizik budoucího vývoje spotřebitelských cen. Naopak nadále budeme sledovat vývoj cen zemědělských výrobců, odkud by mohly vzejít impulsy pro růst cen potravin. Prozatím se však neobjevily žádné natolik zásadní informace, aby ČNB musela přistoupit ke změně úrokových sazeb

Pro další měsíce očekávám mírné přírůstky průmyslových produkčních cen, které by měly vyústit do celoroční změny indexu cen průmyslových výrobců o 3,4%.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m