Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Maloobchodní tržby za leden 2001: Chuť utrácet pokračuje i v novém roce

19.3.2001 9:42
Autor: 

Maloobchodní tržby se v lednu letošního roku meziročně zvýšily o 7,4%. V dopravě se tržby zvýšily o 16,7%, ve spojích o 19,6%. Sezónně očištěná data ukazují na meziměsíční zvýšení tržeb v maloobchodním prodeji o 0,7%. V dopravě došlo dokonce k meziměsíčnímu zvýšení o 4,2%.

K růstu celkových maloobchodních tržeb pomohly především tržby z prodeje textilu, oděvů a obuvi, jež se zvýšily o 18,3%, tržby z prodeje smíšeného zboží (16,3%) a tržby z prodeje motorových vozidel (15,7%). Právě tržby z prodeje motorových vozidel jsou velmi volatilní, hodnoty meziročních změn se pohybují -5% do +20%, a zvyšují tak volatilitu celkového údaje o maloobchodních tržbách. Je škoda, že ČSÚ přestal v rámci rychlých informací publikovat podrobnější údaje o maloobchodních tržbách, ze kterých si bylo možno utvořit představu o tom, jak se vyvíjely tržby v maloobchodu bez prodeje motorových vozidel.

Tržby v dopravě se po prosincovém mírném poklesu, způsobeném především nižším počtem pracovních dní, v lednu opět výrazně zvýšily. Vývoj tržeb v dopravě svědčí o rostoucí poptávce po dopravních službách. Spojitost lze hledat s rostoucím turistickým ruchem (tržby v pohostinství a ubytování se v lednu meziročně zvýšily o 5,8%) a pokračujícím růstem ekonomiky, jež se logicky promítá do vyšší potřeby dopravních služeb.

Rázný vstup maloobchodního sektoru do nového roku je po silně nadprůměrných hodnotách z průmyslu a stavebnictví třetím pozitivním výsledkem z reálné ekonomiky v tomto měsíci. To jasně ukazuje na vzestupný trend české ekonomiky. Pokračující oživení domácí ekonomiky s sebou prozatím nepřináší inflační tlaky. Z maloobchodního sektoru prozatím nevychází tendence k prohlubování vnější nerovnováhy. Ta je v současnosti prohlubována především dovozy investičního zboží. Zdá se, že stále existuje dostatečný prostor pro pokračování růstu spotřebitelské poptávky. Přílišná akcelerace by však mohla přispět k exitujícímu schodku obchodní bilance.

Domnívám se, že za této situace není nutné dále uvolňovat měnové podmínky. Pro nejbližší měsíce očekávám jako nejpravděpodobnější scénář stabilitu úrokových sazeb. Výsledky z maloobchodu, průmyslu a stavebnictví ukazují, že se česká ekonomika dostala na růstovou dráhu i při současných podmínkách. Vysoké hodnoty růstu produkce v průmyslu a stavebnictví, příznivé hodnoty maloobchodních tržeb a nečekaně vysoká únorová hodnota indexu cen průmyslových výrobců by měly omezit spekulace na další snížení úrokových sazeb ČNB.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů