Komisař EU pro otázky vnitra a spravedlnosti Antonio Vitorino tento týden podle agentury Reuters loboval u nejvyšších představitelů USA za zrušení vízové povinnosti pro nové členy evropské pětadvacítky. Jaká je tedy šance, že pokud budeme chtít cestovat za Atlantický oceán do země Jeffersona, Lincolna nebo Reagana, budeme tak moci učinit bez dlouhého a nepříjemného žádání o americké vízum?
Dá se říci, že poměrně nízká. Všeobecná pravidla stanovují, že počet odmítnutých žadatelů o azyl musí být menší než 3 % z celkového počtu, což ČR nedosahuje. Generální konzul americké ambasády v Praze Richard Appleton říká: “neočekávám, že by se poměr v České Republice v dohledné době snížil. Rozhodně ne, pokud se lidé budou snažit v USA ilegálně pracovat i přes riziko, že budou chyceni a následně ztratí možnost se do USA dostat až do 90 let věku“. Vysoký počet ilegálních pracovníků představuje jistě problém. Ze stejného důvodu musejí žádat o vízovou povinnost i Řekové, kteří jsou v EU již od roku 1981.
Podmínky se budou zpřísňovat i pro stávající země bez vízové povinnosti. „Od září budou muset být občané 26 z 27 zemí bez vízové povinnosti vyfotografováni a budou jim sejmuty otisky prstů. Jen jedna země totiž do října stihne zavést do svých pasů biometrické prvky“, řekl Appleton.
Určitou možností by se mohlo jevit i použití takzvané solidární klauzule. Ta by zavazovala všechny ostatní státy EU, aby zavedly recipročně víza pro americké občany. Je však krajně nepravděpodobné, že se tak stane. Řekové se nikdy použití této klauzule nedovolali a sama Evropská komise toto pravidlo rozmělňuje: „Pozměňujeme solidární klauzuli tak, aby byla méně automatická a více flexibilní, a současně vyvíjíme tlak na USA, aby zahrnovaly do programu osvobození od víz i další a další členské státy EU“ vyjádřil se pro Reuters mluvčí komisaře Vitorina. Američané ze solidární klauzule také nemají strach. „Nemyslím, že by země EU vážně uvažovaly o uplatnění solidární klauzule v této otázce. Musely by zbytečně najímat další pracovníky pro jejich ambasády ve Spojených Státech a v neposlední řadě je zde také dopad na evropský turistický průmysl.“ Řekl R. Appleton.
Všeobecně se tedy dá konstatovat, že o bezvízovém styku s USA se dá mluvit jen ve velmi dlouhém horizontu. Zavedením recipročních víz pro občany USA Česká republika nic nezíská. Pouze bychom přišli o peníze, které zde utratí američtí turisté. Největším problémem jsou ilegální pracovníci. To souvisí s rozdílnou ekonomickou úrovní. Vzhledem k tomu, že americký HDP per capita činí 36 300 USD a český 15 300 (podle parity kupní síly), lze předpokládat, že ještě dlouhou dobu zůstane motivace k ilegální práci v USA vysoká.
Ondřej Stehlík, Patria Direct