Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Anketa: Boj státu s šedou ekonomikou?

Anketa: Boj státu s šedou ekonomikou?

6.10.2003 14:17
Autor: 

V rámci druhé fáze rozpočtové reformy se chce stát zaměřit na boj s tzv. šedou ekonomikou. Stavební kameny tohoto boje mají být podle ministra financí Sobotky tři. Tři zákony, které chce vláda předložit sněmovně do konce roku, mají zlepšit výběr daní a obohatit státní kasu až o miliardy korun. Jedná se o:

* kolkování lihovin - zaměřeno proti úniku v oblasti spotřební daně
* přiznání k registrovanému majetku - prevence praní (špinavých a nezdaněných) peněz
* registrační pokladny pro subjekty přijímající většinu plateb v hotovosti


Podle Unie výrobců lihovin ale kolkování nepomůže. "Podvodníci si kolky okamžitě obstarají. Na Slovensku, kde už je kolkování zavedeno, se dají koupit na tržištích," říká šéf likérky Stock. Může tak vzrůst černý trh s lihovinami, náklady na kolkovací stroje se navíc projeví v ceně výrobku. Pořízení registračních pokladen by mohlo nepříjemně zatížit drobné živnostníky. Majetková přiznání by se podle dřívějších vyjádření měla týkat nákupu automobilů, letadel, obchodních lodí a nemovitostí od určité výše.

Kromě těchto tří bodů měl stát v plánu ještě zřídit finanční policii, zakázat prodej tabáku a lihovin na tržištích, přísněji dohlížet na služby, taxikáře, pohostinství a podnikatele v cestovním ruchu. Mezi další opatření patří: platby v hotovosti pouze do půl milionu korun, mezinárodní spolupráce při vymáhání daňových pohledávek, zeefektivnění daňové a celní správy, zlepšení její pátrací a vyhledávací činnosti, zvyšování kvalifikace jejích zaměstnanců, větší kontrola největších podniků, možnost získání živnostenského oprávnění by vyloučily dluhy na daních, nezaplacení přiznané daně by bylo od určité výše trestné, stíhání podnikatelů, kteří na černo zaměstnávají cizince.Snaha omezovat šedou ekonomiku a daňové úniky je jistě chvályhodná, povedou však navrhovaná opatření ke kýženým miliardovým ziskům? Neomezí svobodu jednotlivce? Nebudou náklady na správu a kontrolu spojenou s těmito opatřeními převyšovat příjmy z nich plynoucí? Nejde jen o snahu státu zakrýt neschopnost při výběru daní? Nebylo by účelnější zjednodušit daňový systém ... a tím motivovat k lepší platební morálce?

Hlasujte v anketě ZDE nebo sdělte svůj názor ve fóru na Patria.cz.


Váš názor
  • Je to politický populismus a snaha zalíbit se masám s průměrnou a podprůměrnou mzdou.
    6.10.2003 14:53

    Všechna opatření jsou kontraproduktivní a rozdmychávají pouze závist, které v ČR máme už teď až moc.
    Michal
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data