Do penze nejdříve v 63 letech. To je patrně nejvýznamnější závěr z včerejšího jednání vládní koalice v Kolodějích. Vláda trvá i nadále na významu současného průběžně financovaného systému, ten by se nicméně měl změnit tak, aby důchody více odrážely odpracovanou dobu a výši příspěvků do systému.
Ministr financí Bohuslav Sobotka nicméně neuspěl s požadavkem, aby se ČSSD vzdala tzv. milionářské daně, tj. zavedením pátého pásma pro zdanění příjmů fyzických osob. Nedořešená zůstává otázka sazby daně pro příjmy právnických osob. Hovoří se o možnosti poklesu až na 24%.
Premiér Vladimír Špidla v rozhovoru pro německý list Welt am Sonntag připustil, že eurem by se v ČR mohlo platit až v roce 2010. Sám dodal, že v zhledem k neutěšenému stavu veřejných financí to rychleji nepůjde.
V prvních třech letech členství v EU by měla Česká republika „vydělat“ 24 mld. Kč. Takový by totiž měl být podle ministerstva financí rozdíl mezi příjmy z rozpočtu EU a odvody do něj.
Produkce motorových vozidel v ČR se v 1. čtvrtletí letošního roku zvýšila na 115 387 vozidel, což je o čtyři procenta více než loni ve stejném období. Prodej ovšem klesl o 1,7%.
Evropská centrální banka se rozhodla ponechat úrokové sazby beze změny. Minimální sazba na refinanční úvěry zůstala 2,50 procenta. Prezident ECB Wim Duisenberg naznačil, že s budoucím snižováním sazeb nelze příliš počítat. Podle něj totiž odeznívají rizika, která bránila hospodářskému růstu.
Neutrální postoj drží i britská Bank of England. Její klíčová úroková sazba zůstala nezměněna na úrovni 3,75%.
Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.
David Marek