Státní rozpočet ke konci srpna vykázal schodek téměř 33 mld. Kč, což je 56% upraveného schodku plánovaného na celý rok. Problémem příjmové strany je výběr DPH, výdajové straně vévodí sociální výdaje a důchody, stát pokulhává v investiční činnosti, tj. v kapitálových výdajích. V samotném srpnu stát hospodařil se schodkem 6,1 mld. Kč.
Předsednictvo vlády včera jednalo o změnách v daňovém systému, o kterých bude vláda ještě jednat v neděli 8. září. Poslanecká sněmovna by se jimi mohla zabývat již 12. září. ČSSD trvá na „milionářské“ dani, zvyšování spotřebních daní u tabáku a alkoholu a sbližování sazeb u DPH. Koalice pravděpodobně prosadila snížení sazeb daně z příjmu právnických osob, společné zdanění manželů a odložení zvýšení spotřební daně na benzín. Změny by měly zvýšit výnos ze zdanění o 9 mld. Kč.
Evropská investiční banka zvýšila odhad půjčky, kterou poskytne na odstraňování povodňových škod. Ministr dopravy Milan Šimonovský hovoří o částce až 1 mld. eur. Půjčka by podle EIB měla mít splatnost 30 let se sedmiletým odkladem a úrokem 4,9%.
Schodek státního rozpočtu Slovenska koncem srpna stoupl jen na 22,66 mld. Sk, když koncem července dosáhl 21,72 mld. Sk. Meziročně je však deficit vyšší o 7,38 mld. Sk.
Maloobchodní tržby v eurozóně se v červnu meziměsíčně snížily o 0,5% a zastavily tak trajektorii růstu z předchozích měsíců. Ve srovnání s minulým rokem byly tržby o 0,9% nižší.
Srpnová hodnota indexu nákupních manažerů v Eurozóně poklesla na 50,8 bodů, tedy mírně pod očekávání trhu. V červenci index dosáhl hodnoty 51 bodů.
Naopak ve Velké Británii, index nákupních manažerů v srpnu vzrostl na 51 bodů, zatímco trh očekával jen 49,4 body. Hodnota indexu se tak vyšplhala nejvýše od května tohoto roku.
Maďarsko: index cen průmyslových výrobců v červenci vzrostl o 0,2% m/m, respektive o 0,9% y/y. V červnu produkční ceny ještě klesaly o 1,1% y/y.
Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.
David Marek