Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Platební bilance v březnu: běžný účet stále v plusu

Platební bilance v březnu: běžný účet stále v plusu

17.5.2006 10:30
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Přebytek běžného účtu se v březnu zvýšil na 3,0 miliardy korun z únorových 2,0 miliard. Příčinou kladného salda je opět především přebytek obchodní bilance. Naopak deficit bilance výnosů se mírně prohloubil. Za celé 1. čtvrtletí dosáhl přebytek běžného účtu 9,1 miliard korun, což je zhruba poloviční hodnota ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. V poměru k HDP by se měl schodek běžného účtu na roční bázi podle našeho odhadu zvýšit na 2,4 procenta z 2,1 procenta ve 4. čtvrtletí loňského roku.

Na první pohled se zdají být letošní a loňské březnové saldo běžného účtu téměř totožné. Údaj za celé první čtvrtletí ukazuje pokles přebytku na polovinu. Významným způsobem do vývoje obchodní bilance ovšem promluvily změny cen v zahraničním obchodu. V reálných číslech došlo k dalšímu výraznému zvýšení přebytku obchodní bilance a celého běžného účtu. Změny výkonové bilance (zahraniční obchod + bilance služeb) budou patrné v tempu růstu HDP. A to výrazně pozitivním způsobem. Bilance výnosů zahrnující mimo jiné reinvestice a repatriované zisky snížila svůj deficit o 2,5 miliardy korun, přebytek bilance běžných převodů klesl o 10,6 miliardy. V bilanci běžných převodů tkví vysvětlení poklesu přebytku běžného účtu v 1. čtvrtletí letošního roku. Bez tohoto faktoru by se běžný účet pohyboval na zhruba stejné úrovni jako loni.

Finanční účet dosáhl v březnu přebytku 3,9 miliardy korun, v celém 1. čtvrtletí potom kladného salda 7,1 miliardy. Příliv přímých zahraničních investic činil 8,7 miliardy, z toho 6,5 miliardy tvořily reinvestované zisky. Již sedmý měsíc v řadě pokračoval odliv portfoliových investic. Zdrojem pasiva byl tentokrát nákup dluhopisů v zahraničí českými investory. V menší míře tomu pomohly také nákupy akcií na zahraničních trzích a prodeje českých titulů zahraničními investory.

V letošním roce očekáváme mírné zvýšení schodku běžného účtu na 65 miliard korun z loňských 62 miliard. V poměru k HDP by hodnota měla být přibližně stejná, tj. 2,1 procenta.


Váš názor
  • Nesmysl, přebytek je hlavně díky extrémně silné koruně
    17.5.2006 10:47

    až se to jen trochu otočí, bude po přebytku
    Mike
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data