Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Střední Evropa: Přehled důležitých akciových zpráv - průběžně doplňováno

14.6.2006 11:08
Autor: KBC/Patria

OTP Bank, FHB: Možné důsledky nově navrhované daně
Nejnovější návrh maďarské vlády hovoří o tom, že banky budou platit daň rovnající se 20 % z podpor hypotéčních úroků (s daňovým štítem). Tuto novou daň chápeme jako záměr nahradit dřívější zvláštní bankovní daň (rovnající se 6 % z čistého příjmu z úroků, s daňovým štítem nebo 8 % ze zisku před zdaněním).

Při zkoumání dopadu tohoto návrhu na banky se zdá, že bude víceméně neutrální pro OTP Bank, ale výrazně negativní pro FHB. Vyjádření OTP říká, že by banka zaplatila zhruba 13 mld. HUF v rámci zvláštní bankovní daně v roce 2007, ale 14 mld. HUF (20 % z celkové podpory 70 mld. HUF) v rámci nově navrhnuté daně, rozdíl je tedy méně než 1 % z čistého zisku. Vyjádření FHB říká, že banka by zaplatila méně než 1 mld. HUF v rámci zvláštní bankovní daně, zatímco u nově navrhované daně by to bylo až 5-6 mld. HUF. Rozdíl by se tak rovnal více než polovině z čistého zisku banky.

I když se nyní zdá, že je tento poslední návrh oficiální, je těžké si představit, že ho vláda uvede v praxi, vzhledem k tomu jaký by mělo dopad na čistou hodnotu FHB, společnost, ve které má stát 53% podíl. Obchodování s FHB bylo včera pozastaveno a v momentě kdy bude obnoveno očekáváme výrazný pokles akcií, když investoři budou zvažovat možnost, že nová vláda tuto novou daň opravdu zavede.

Richter, Egis: Léky od července výrazně podraží
Maďarská vláda se od července rozhodla snížit státní podporu u více než 1 100 léků na předpis, jak uvádí deník Világgazdaság. Tento krok je součástí plánů vlády na úsporu 40 mld. HUF z lékového rozpočtu. U 700 léků se snížení v průměru pohybuje okolo 7,5 %, zatímco ostatních 400 léků bude překlasifikováno do pevného terapeutického podpůrného systému, což přinese snížení podpory a zvýšení cen.

Toto opatření je rozhodně pozitivní pro maďarské farmaceutické společnosti, vzhledem k tomu, že zvyšuje příspěvek spotřebitelů k celkovému trhu s léky, místo původní úvahy, že vláda ušetří 40 mld. HUF pouze na farmaceutických společnostech.

Včera jsme již do našich modelů pro Richter a Egis započítali, že obě společnosti budou muset vrátit do podpůrného systému zhruba trojnásobně vyšší částku než v loňském roce. Nyní se zdá, že jsme ve svých odhadech byli až příliš pesimističtí, citlivost ceny na poptávku u léků je velice nízká, proto toto opatření bude znamenat malé snížení obratu u farmaceutických společností, zatímco jejich příspěvek do podpůrného systému bude výrazně nižší.

Nicméně do té doby, než budeme mít více informací o novém systému, ponecháváme naší předpověď zisku beze změny. Pro Richter i Egis doporučujeme Koupit (cílová cena u Richteru je 43 000 HUF a znamená 21% prostor pro růst, cílová cena u Egisu je 33 803 HUF a znamená 41% prostor pro růst).

KGHM pravděpodobně vyplatí dividendu 10 PLN na akcii
Ministerstvo státní pokladny během včerejší výroční valné hromady oznámilo, že bude hlasovat pro zvýšení letošní dividendy z 5 PLN na 10 PLN, což překonává střední očekávanou hodnotu 7 PLN, podle průzkumu deníku Parkiet. Dividenda 10 PLN by znamenala zvýšení výplatního koeficientu ze 48 % na 87 % a výsledkem by byl také vyšší 12% výnos z dividendy. I přes vyšší výplatu dividend by KGHM zůstalo více jak 2 mld. PLN v hotovosti. KGHM by vyplatila nejvyšší dividendu mezi společnostmi kotovanými na varšavské burze.

Očekáváme pozitivní reakci trhu na tuto zprávu i přes znepokojující zprávy z trhu s mědí, když cena mědi včera poklesla o 6,7 % a o 22 % za poslední měsíc. KGHM za poslední měsíc poklesla o 38 % a ve stejném období zaostala za indexem WIG o 19 %. Opakujeme naše doporučení Koupit pro KGHM.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.12.2017
11:07Evropa v novém týdnu roste, Ryanair po sníženém doporučení -4 %
11:05Týdenní výhled: České dění ovlivní poslední letošní zasedání ČNB, v USA finišuje rozhodování o daňové reformě  
10:50ČNB zvýšila rezervu na ochranu úvěrového trhu (+komentář analytiků Patrie)
9:55Další americká burza začala obchodovat s termínovými kontrakty na bitcoin
9:14Rozbřesk: Jak napjatý bude trh s ropou v roce 2018?
8:51Západoevropské burzy mohou předvánoční týden zahájit růstem, možná i ta pražská  
8:18V Rakousku složí slib nová vláda, povede ji 31letý Sebastian Kurz
7:09Francii hrozí dluhová krize, stačí k ní sebenaplňující se proroctví
5:14Poskytujete někomu ubytování? Dejte si pozor na daně!
17.12.2017
16:42Elektrická sprcha pro ropné býky
7:26Víkendář: Pochybná ekonomika Hvězdných válek
16.12.2017
15:15Jen biozemědělství lidstvo v roce 2050 neuživí
8:22Víkendář: Nová filozofie USA - lepší diktátor než anarchie?
15.12.2017
22:02Další historická maxima díky daňové reformě
18:11Bitcoin, bustcoin, happiness
17:53ČEZ po dvou letech za pět set
17:20Technická analýza: Boj eura s dolarem, slábnoucí koruna a brexitu odolná libra
17:03Summary: Kámen úrazu u Oracle, nadšení u Adobe a velkoobchodní solidno u Costco  
16:51Libra padá, další jednání o brexitu nebudou jednoduchá...  
16:51Perly týdne: Bitcoin bude zdaněn, největší společností na světě je VOC a Země je plochá

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y