Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

ODS vyzvala "všechny skutečné demokraty" k podpoře "prozatimní" vlády - dokument

25.8.2006 9:51
Autor: 

následuje tiskové prohlášení grémia ODS z 24.8.2006
1. Dnes se potvrdily naše obavy, kvůli kterým jsme tak dlouho po volbách vyjednávali s ostatními politickými stranami o řešení povolebního patu.

2. Obnovení Národní fronty (které se v tuto chvíli připravuje) byla hrozba, které jsme chtěli zabránit.

3. Jak projekt Trojkoalice s tolerancí ČSSD, tak i Dohoda o řešení povolební patové situace s ČSSD a individuální dohody s KDU-ČSL a SZ byly varianty, které měly zabránit přímému či nepřímému nástupu komunistů k moci.

4. Zabránění návratu komunistů k moci byla naše priorita, podpořená obrovskou podporou občanů ve volbách. Priorita, kvůli které jsme byli připraveni k řadě kompromisů.

5. Ukončení jednání ze strany ČSSD nebylo zapříčiněno programovou neshodou. Na dnešním ranním jednání o programové části dohody mezi ODS a ČSSD o tolerování menšinové vlády ODS bylo dosaženo konečného kompromisního znění této programové dohody. Zveřejnění této programové dohody bylo podmíněno vyjednavači ČSSD uzavřením dohody i v dalších částech - procedurální a parlamentní.

6. Pravou příčinou tedy bylo naše odmítnutí touhy Jiřího Paroubka po moci, bez ohledu na výsledky voleb.

7. Jiří Paroubek chtěl pro sebe rozhodující vliv na klíčové instituce státu a státní podniky.

8. Trpělivě jsme mu vysvětlovali, co je a co není možné, neboť naše jednání bylo jednáním o toleranci menšinové vlády, nikoliv jednáním o velké koalici.

9. Jeho požadavky na náměstky ministrů jako Jiří Vyvadil - spravedlnost, Jan Obst - školství, Petr Ibl - vnitro, Vladimír Dryml - zdravotnictví jsme nemohli přijmout. Jeho požadavky na ovládnutí státních firem jako je ČEZ, Čepro, Lesy ČR, Škodaexport, Česká pošta, Budvar jsme nemohli přijmout. Jeho požadavek účelově privatizovat Letiště Praha v rychlém výběrovém řízení jsme nemohli přijmout. Jeho požadavek rozhodovat o obsazení klíčových míst v Policii ČR s cílem zabránit vyšetřování skandálů ČSSD jsme nemohli přijmout. Jeho požadavek na likvidaci plk. Kubiceho bez ohledu na to, zda se něčím provinil, či ne, jsme nemohli přijmout.

10. Každá dohoda kohokoliv s Jiřím Paroubkem znamená, že tyto požadavky přijal.

11. Od prvopočátku jsme do jednání vstupovali také s vědomím toho, že nepodaří-li se sestavit plnohodnotnou politickou vládu bez účasti či podpory komunistů, je nejčestnějším řešením cesta k předčasným volbám.

12. Vládu ČSSD a KDU-ČSL umožněnou komunisty ODS v žádném případě nepodpoří.

13. V tuto chvíli jsme ústavně odpovědni za sestavení vlády.

14. Vládu, která předstoupí s omezeným programem a s návrhem na vypsání předčasných voleb v příštím roce, jsme připraveni sestavit.

15. Vyzýváme všechny skutečné demokraty ve všech politických stranách, aby společně s námi zabránili opětovnému nástupu komunistů k moci. Vyzýváme všechny skutečné demokraty, aby se spolu s námi jednání o sestavení vlády, která přivede zemi k předčasným volbám v příštím roce, zúčastnili a vládu s takovým mandátem podpořili.

Čtěte také ČSSD - oficiální prohlášení k ukončení jednání s ODS.


Váš názor
 • ODS
  25.8.2006 10:39

  ....... Ach jo další Topolánkův výkřik do tmy. ........... Připomíná mi tím malého chlapečka, kterému větší kluci seberou autíčko či balón a on se snaží zoufala jin tyto věci sebrat zpět. Ach jo ten člověk je tak nešťastný politik (nešťastný ve smyslu špatný) .... No nic jdu si přebarvit tričko z modré na jinou barvu ......
  Zlosyn
  • :-)
   25.8.2006 11:00

   Je to hodně nešťastný, ale triko bych nechal být. Stejně se pohádaj, vždyť komunisti přeci nemohou tolerovat pánbíčkáře a hlavně každý má zcela odlišný pohled na reformy. Jinak lidovci se taky pohádaj a to do krve :-)). Je to lepší než si Topol myslí, je trouba, že to bere tímto směrem.
   TPCE
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data