Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Státní rozpočet v září a revize loňského schodku podle Maastrichtu

Státní rozpočet v září a revize loňského schodku podle Maastrichtu

2.10.2006 15:27
Autor: David Marek

Dnes zveřejnilo ministerstvo financí údaje o stavu státního rozpočtu ke konci září. V srpnu vykázal státní rozpočet schodek 6,4 miliardy korun při meziročním zvýšení příjmů o 7,1 procenta a výdajů o 10,2 procenta. V září se díky daňovému kalendáři vrátil státní rozpočet k mírnému přebytku 1,5 miliardy korun. Příjmy rozpočtu ve srovnání se stejným obdobím loňského roku vzrostly o 6,2 procenta, výdaje o 10,5 procenta. Loni na konci září vykazoval rozpočet přebytek 25,8 miliardy korun. Pro letošní rok byl schválen rozpočet se schodkem 74,4 miliardy korun, je však možné, že nakonec bude vyšší, vzhledem k tomu, že je navrhováno zastavení čerpání z rezervních fondů jednotlivými resorty kvůli úsporám pro rozpočet příštího roku.

Český statistický úřad dnes zároveň zveřejnil informaci o schodku a dluhu vládního sektoru v posledních čtyřech letech. Tato data jsou publikována dvakrát ročně a zasílána Eurostat, resp. Evropské komisi k vyhodnocení plnění maastrichtských kritérií. Mezi klíčové informace zářijové notifikace patří zpřesnění dat za rok 2005. Na jaře byl uváděn schodek vládního sektoru za loňských rok ve výši 76,7 miliardy, nyní již 107,6 miliardy korun. V relaci k HDP tak neklesl z předloňských 2,9 procenta na 2,6 procenta, jak bylo původně uváděno, ale naopak se zvýšil na 3,6 procenta HDP. Čerstvá data tak berou vítr z plachet předchozí vládě obhajující svou politiku poklesem schodku vládního sektoru pod tři procenta HDP v roce 2004 i 2005. V letošním roce očekáváme další zhoršení salda vládního sektoru na 3,7-4,0 procenta HDP, příprava rozpočtu na příští rok indikuje další propad na 4,0-4,5 procenta HDP.


Váš názor
 • Problém je v něčem jiném
  2.10.2006 17:52

  V současné době jsme plně v pasti mandatorních výdajů. Ty jsou tak velké že nejde dosáhnout ani vyrovnaného rozpočtu pokud bychom nerezignovali na například bytovou výstavbu a opravu silnic. Pokud nebude politická vůle říznout do výdajové stránky (potažmo tak do příjmové stránky obyvatelstva) bude se systém zhoršovat ať je tam ten nebo ten. Všechny politcké strany se bojí říct pravdu protože náš volič není ještě ochoten volit budoucí zelené ale chce současné růžové. On by nám ten státní bankrot možná trošku pomohl.
  Jiří Havelka
  • Mandatorní výdaje problémem nejsou
   3.10.2006 9:39

   Mandatorní výdaje dělají jen něco kolem 51 % celkových výdajů. Jsou dlouhodobě používány jen jako alibismus při vysvětlování, proč nejde výdaje seškrtat. Pokud je 51 % dáno zákony nebo mezinárodními smlouvami (a prohranými arbitrážemi), zbývá dobrých 49 %, ve kterých úpravy (škrty) dělat lze...
   MichallS
 • Ale
  2.10.2006 15:41

  Ale vy to nejak ukecate pane Marek.Urcite se postupovalo podle nejakych jinych kriterii nebo za tim stoji propaganda ODS.Vlada CSSD prece nemohla spatne hospodarit.A pri extremne rostouci ekonomice musel byt vyber dani vyssi nez uvadeji zaprodanci z ODS.
  vasek
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů