Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tomšík: Sazby mohou vzrůst i klesnout

Tomšík: Sazby mohou vzrůst i klesnout

6.2.2007 11:58
Autor: v.

Po únoru mohou úrokové sazby vzrůst i poklesnout, říká člen bankovní rady ČNB Vladimír Tomšík. Pohybu sazeb oběma směry by se podle svých slov nebál, neboť nikdo neví, co udělá měnový kurz. "Ten jeden měsíc, do konce února, si stojíme za nějakou stabilitou sazeb, potom ten pohyb může jít nahoru nebo i dolů," říká Tomšík.

Aktuální prognóza ČNB počítá s inflací v horní části cílového pásma. Podle Tomšíka ale banka zohledňuje i měnověpolitickou inflaci. Zatímco podle spotřebitelské inflace jsme nad cílem, podle měnověpolitické inflace jsme pod cílem, uvádí Tomšík. K tomu se mění kurz koruny, její oslabení znamená, že jde nyní o mírně proinflační faktor.

Reálná konvergence české ekonomiky k eurozóně se děje především nominální apreciací koruny a nikoli inflací. ČNB tak opakovaně podstřelovala svůj inflační cíl. Podle Tomšíka je nyní na čase uvažovat o změně inflačního cíle. Ten by se měl přiblížit cíli ECB, který je těsně pod 2 %. K inflačnímu cíli Tomšík říká: "Měl by se pohybovat v intervalu 2 až 3 %. Cíl by se podle něj sladit s tržními očekáváními, která jsou pod 3 %.

Vladimír Tomšík uvedl, že je pro větší otevřenost centrální banky. Ta by měla odhalit, s jakou trajektorií sazeb počítá prognóza a konkrétní výsledky hlasování o nastavení sazeb.

(zdroj: Reuters)


Váš názor
 • Věnujte se
  9.2.2007 11:59

  Odborníci z ČNB by se měli radši věnovat něčemu, co znají dělat dobře, třeba zcela zbytečným intervencím proti silné koruně, které v jejich podání stály národ majlant.O tom radši drží hubu.
  Mlot
 • To si dělá
  7.2.2007 10:51

  Pane Tomšíku,to už si fakt děláte z lidí prdel.Kde Vy takové oligofrenie berete?Zřejmě je v pozadí Vače kumulovaná ztráta 15O mld.Kč
  Tom
  • V tomto pripade je omyl naprosto vyloucen
   7.2.2007 13:38

   Prece nechcete tvrdit, ze doc. Ing. PhDr. Ing. Vladimír Tomšík, Ph.D., Ph.D. se snad muze mejlit?
   Pytel
   • Neomylní
    8.2.2007 15:57

    Pan Tomšík se nemýlí, on neví hlavně ,co má dělat.Rozdíl min.125 bazických bodů oproti ECBod března, to ať je tam radši níže zmiňovaná Dědkova stařa.
    Kados
 • Nízké sazby vedou k vysoké inflaci po vstupu do eurozóny
  6.2.2007 13:51

  To, že banka nyní drží sazby uměle nízko, o 100 bodů pod eurovými, vede k dobrovolnému zavírání posilovacího měnového kanálu ekonomické konvergence. Je třeba brát v úvahu, že v České republice je parita kupní síly momentálně nejvychýlenější od rovnovážného stavu a že okamžitě po přijetí eura se okamžitě nastartuje inflační kanál konvergence na srovnání cenových hladin. Pak už ale bude pozdě na jakoukoliv regulaci ČNB, protože sazby budeme mít eurové a nic tak nebude moci bránit inflaci v růstu, určitě nad 10% p.a., spíše všek někam k 20-30% (pokud fixující kurs nebude pod 20 Kč za euro, ale ten se právě bude odvíjet od současné politiky ČNB).
  ekonom z CERGE
  • Souhlasím
   7.2.2007 13:06

   Naprosto s Vašim fundovaným komentářem musím souhlasit,pouze doplňuji, že pánové z ČNB vůbec žádnou koncepci nemají, a to ani na měsíc dopředu, takže ve Vašem výhledu oni neuvažují.Současné kořeny budoucí ho inflačního vývoje oni nedokážou predikovat,ale jsou výrazně šťastni z toho, když vietnamci v rámci zimního výprodeje zlevní svoje hadry, protože to potvrzuje jejich "teorie"o stále se snižující inflaci v ČR.Zavést Euro asi nechtějí, protože ECB odborníky jejich kvalit evidentně potřebovat nebude,minimálně postup ECB je diametrálně odlišný.Zvláštní, je to úmysl?
   VIP
  • nemyslím si
   7.2.2007 8:58

   že máme sazby nízko, spíš se ukazuje že jsou stále moc vyskoko. inflace téměř na nule přitom potřebujeme tu evropu cenově dohnat. prostě platy a ceny musí vzrůst abychom byli na podobné úrovni jako staří evropané. jinak si budem připadat jako nuly ještě příštích 50 let. a 20 za euro je pořád moc, to by pořád bylo v německu dráž jak tady...
   pavel
   • Dětské časopisy
    7.2.2007 13:09

    Pane, radši se soustřeďte na příspěvky pro časopisy se čtenáři do 12 let, mezi odborně diskutující se nepleťte.Sem nepatříte, nevíte, o čem plácáte ty Vaše plky .
    Kvak
  • Nízké sazby
   6.2.2007 14:19

   Tady je třeba připomenout, že ještě do eurozóny nevstupujeme... V tomto případě rozhodně není kam spěchat...
   JM
 • mohou vzrůst i klesnout
  6.2.2007 12:17

  Je vidět, že pan Tomšík je odborník na svém místě, místo něj by tam mohla sedět i naše stařa.
  Dědek
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data