Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Polsko: Deficit běžného účtu byl v prosinci nejvyšší za posledních 2,5 let

13.02.2007 9:59
Autor: KBC/Patria

Deficit běžného účtu Polska v prosinci vystoupal až na 931 mil. EUR, což je téměř dvojnásobek očekávání trhu (500 mil. EUR). K poklesu přispěl výhradně nečekaně vysoký vzestup deficitu obchodní bilance. Co je zajímavé, že i přes silnou domácí poptávku ve 4Q06 růst dovozu reportovaný NBP poklesl meziročně na 16,3 % ze zhruba 20 % v listopadu a šestiměsíčního průměru 21,9 %. Největším překvapením ovšem bylo ještě větší zpomalení vývozu na pouhých 8,3 % v porovnání s průměrem posledního půl roku 20 %. To znamená schodek obchodní bilance 1,08 mld. EUR, což je nejhorší výsledek za posledních šest let.

I když se výsledek může na první pohled zdát hodně nepříznivý, nepřikládali bychom těmto číslům příliš velkou důležitost. Historicky byl vývoz i dovoz často volatilní a nepředvídatelný a slabá obchodní bilance je v očividném kontrastu se zdravými fundamenty. Silný základní ekonomický obrázek EMU, která je největším partnerem zahraničního obchodu Polska, podporuje náš názor, že aktivita v zahraničním obchodě se v následujících měsících vrátí do běžných kolejí. Proto se domníváme, že špatné výsledky vývozu byly způsobeny jednorázovými událostmi a není to známka nadcházejícího delšího oslabování. Navíc NBP zdůraznila, že v době zveřejnění nebyly k dispozici oficiální údaje statistického úřadu, takže prezentovaná čísla vývozu i dovozu jsou hrubé odhady, které možná budou ještě revidovány. Nicméně v současnosti prosincové výsledky znamenají poměr deficit k HDP ve výši 2,1 % v porovnání s naším odhadem 1,9 %. I přes tento větší deficit ale základní bilance vzrostla o 0,1 % na 1,0 % HDP, když čistý příliv zahraničních investic za rok 2006 překonal naše očekávání.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data