Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Propad na burze může poškodit obce a města

ČTK: Propad na burze může poškodit obce a města

5.3.2007 8:29
Autor: ČTK

Praha 5. března (ČTK) - Současný propad na akciovém trhu může přinést velké ztráty také obcím a městům. Řada z nich se totiž dala zlákat k investicím do vysoce rizikových akciových produktů. Podle odhadu ředitele Burzy cenných papírů Praha Petra Koblice tak obce investovaly několik miliard korun. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny.
Před riskantním nakládáním s veřejnými penězi v února varovala všechny hejtmany a starosty Česká národní banky. Domnívá se, že řada zastupitelů a starostů ani neví, jakým rizikům se vystavili.
"Velmi rozšířeným marketingovým tahem investičních zprostředkovatelů je nabídka investování do produktů, které firmy nabízejí jako rovnocennou alternativu bankovním vkladům," uvedla v dopise ČNB s tím, že vyšší rizikovost nabízených služeb firmy obvykle nezdůrazní.
Při obchodech s akciemi na úvěr se kraje a města vystavují riziku, že jim při poklesu kurzu propadne celá složená jistina. Rovněž při repo obchodech mohou přijít o významné částky. Obchodníci totiž často používají peníze od obcí k financování úvěrových obchodů jiných klientů. Podle ČNB by výrazný propad trhu mohl zlikvidovat malé obchodníky, a obce by tak přišly o všechny peníze investované do repo obchodů.
Burza a centrální banky proto plánují, že obchody na úvěr omezí. Nakládání s prostředky krajů nebo obcí regulovat sice nemohou, hodlají však zvýšit míru jistiny, kterou musejí drobní ivestoři složit při nákupu akcí na úvěr.


Váš názor
 • Z cizího krev neteče
  5.3.2007 14:23

  Kdyť to jsou veřejný peníze ježišmarjá, tak proč si nezariskovat?
  Norton
 • Článek podle mne zase utváří senzaci a směšuje dvě věci:
  5.3.2007 11:13

  1) akciové investice municipalit - zde nevidím nic škodlivého. Pokud při nabídce někteří IZ nebo OCP staví akciové obchody na roveň s bankovními vklady, je to špatné a neprofesionální jednání, a ČNB by měla proti takovým zprostředkovatelům nebo obhcodníkůn s CP zakročit, má na to pravomoci převzaté od KCP. Pokud však zástupci měst vědí o vlastnostech produktů, není zde nic špatného. 2) marginové obchody - zde bych byl opatrnější, a klidně bych naopak do zákona o obcích vložil ustanovení, které by se věnovalo nepřípustnosti těchto obchodů pro města a obce. Jinak souhlasím, že jde spíše o snahu ČNB zalobbovat ve prospěch bank a jejich produktů, vhodných však jen zčásti.
  Bo
 • Propad ?
  5.3.2007 9:49

  NE... jen vybíráme zisky jako každý rok, pojedeme přece na hory :) DOLOMITY a FRANCOUZSKé ALPY čekají a přece si to nebudeme platit ze svýho... :)
  Jerry
  • AKCIE
   5.3.2007 10:04

   No jo, ale co když začal fakt PROPADÁK! Tedy poté, co už není dále možné vše financovat z půjčených peněz...
   Pája 2
 • tendenční záležitost
  5.3.2007 9:42

  Celý dopis z ČNB rozesílaný v únoru na obce a města + dnešní PR článek v ČTK na hony zavání bankovním lobby, které se zaleklo odlivu municipálních depozit ve prospěch financování repo obchodů prostřednictvím obchodníků s cennými papíry. Jen se divím, že profíci z Patrie tento trik neprokoukli a ještě jsou schopni tyto bludy šířit. Proč v celém článku nezaznělo, že například Město Horní Dolní přišlo u obchodníka XY o X milionů korun, protože nepochopili rizika atd... Asi proto, že tato situace nenastala :-)
  Gekko
  • možná proto
   5.3.2007 10:42

   že Patria je velmi úzce spojena s bankovní skupinou ČSOB/KBC a zdroje na marginové klientské obchody má v dostatečné míře zajištěny zde, narozdíl od ostatních brokerů, které nejsou ani přímo banky ani majetkově provázáni s bankovními domy a které živí převážně český retail s omezenými vlastními zdroji a zároveň chutí po pákových instrumentech, pokud těmto Patria pomůže odstřihnout zdroje financování (tady třeba přes investované zdroje municipalit), budou tito brokeři pořád hrát proti obchodům Patrie druhou ligu...
   Filip
   • proto
    5.3.2007 10:48

    ..." Podobně argumentuje i zástupce Prahy 6. "Naše aktiva spravují ČSOB a společnost Key Investments, u každé máme řádově 400 milionů korun. Tyto společnosti mají od nás oprávnění aktiva k repo operacím využít. Zatím jsme nezaznamenali žádné problémy a se způsobem zhodnocování našich prostředků jsme spokojeni," uvedl zástupce starosty městské části Jiří Fárek. -HN-
    aaa
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů