Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Podrobně o vládním návrhu reformy veřejných financí

Podrobně o vládním návrhu reformy veřejných financí

03.04.2007 16:42
Autor: v.

Vláda ve svém návrhu fiskální reformy vychází z nárůstu deficitu, který hrozí v důsledku neudržitelných výdajových tendencí. Bez reforem by už v roce 2009 byl nárok na mandatorní výdaje větší než příjmy. Bez reforem v roce 2013 budou výdaje naplněny pouze mandatorními výdaji, dojde k vytěsnění diskrečních prostředků rozpočtu, jako jsou podpora vědy, investice atd. Bez reforem systémů důchodového zabezpečení a zdravotnictví jsou veřejné finance podle kabinetu dlouhodobě neudržitelné. Stav veřejných financí je nejvážnějším makroekonomickým rizikem, proto je nutné využít zbytku ekonomického vzestupu a neprodleně zahájit reformní opatření.

Mezi hlavní cíle reformy patří snížení vládního deficitu a zastavení nárůstu vládního dluhu. Deficit by v roce 2008 měl činit 3,0 % HDP, v letech 2009-10 pak klesat na 2,6 %, respektive 2,3 % HDP. Tomu neodpovídá střednědobý výhled, proto je třeba snížit deficity v těchto letech postupně o 37,7, 40,8 a 29,6 miliard Kč.

Dalším cílem je zvrat neudržitelných trendů vládních výdajů a posílení jejich efektivnosti. K tomu vláda chce plošně snížit daňové zatížení a omezit administrativní zátěž a daňové distorze zjednodušením daňového systému. Jako další z bodů má kabinet reformu důchodového systému a zdravotnictví. Kromě toho jsou jsou mezi cíli sociální otázky a vztah k EU.

Prinicipem reformy je postupné snížení daňové zátěže. Dlouhodobé fiskální tlaky by měly být řešeny reformami důchodového systému a zdravotnictví a dodržováním fiskálních pravidel.

V oblasti odměňování chce vláda zmrazit platy ústavních činitelů, soudců a státních zástupců a dalších zaměstnanců a funkcionářů v letech 2008 – 2010 na úrovni roku 2007. Nominální nárůst prostředků na platy v rozpočtové sféře by měl dosáhnout maximálně 1,5 %.

Daňová reforma

Jedním z pilířů vládních návrhů je daňová reforma. Podle návrhu by mělo dojít ke zvýšení snížené sazby DPH na 9 % ze současných 5 %, sazba ale má být ze sociálních důvodů zachována. Tato sazba by se měla uplatňovat na ekologická paliva. Základní sazba DPH má zůstat na 19 %.

Daň z příjmu právnických osob kabinet navrhuje postupně snižovat. V roce 2008 na 22 %, v roce 2009 na 20 % a konečně v roce 2010 na 19 %. Tím by se ČR měla zatraktivnit pro investice, včetně zahraničních. Návrh také zohledňuje vliv daňové konkurence. Spolu s úpravou sazby daně by měla probíhat postupná reforma základu daně.

Daň z příjmu fyzických osob má být sjednocena na 15 %, čímž by efektivní zdanění činilo od 0 do 15 %. Změnit se ale má také základ daně - tím bude tzv. superhrubý příjem. To znamená, že od daně nebude osvobozeno pojistné placené zaměstnancem a zaměstnavatelem. V rámci reformy mají být zvýšeny slevy na dani. Ta základní má vzrůst z 7200 Kč na 24 840 Kč, zvýhodnění na dítě z 6000 Kč na 10 440 Kč a sleva na dani na druhého z manželů z 4200 Kč na 24840 Kč. Přiznání slev ekonomicky aktivním důchodcům bude znamenat nezdaňování důchodů až do výše 364 tis. Kč.
Zrušen má být minimální základ daně.

V rámci daňové reformy se počítá mimo jiné také s osvobozením dědictví u II. skupiny od daně dědické a
osvobozením darů u I. a II. skupiny od daně darovací. Zrušeny mají být registrační pokladny. Pro roky 2009-10 se zvažuje zrušení daně z převodu nemovitostí a osvobození příjmů z dividend a z kapitálových výnosů.

Celkovým důsledkem daňové reformy by měla klesnout efektivní souhrnná daňová sazba všem skupinám zaměstnanců, daňová progrese se zmírnit a vysokopříjmoví občané by stále odváděli vyšší procento ze mzdy než nízkopříjmoví.

Dopady na rozpočet by měly být celkově negativní. V roce 2008 by to bylo ještě +9,0 miliardy, v roce 2009 ale už -3,8 mld. a v roce 2010 -28,2 miliardy Kč. To bez dalších uvažovaných změn. Ministerstvo financí konstatuje, že "realizací navržených sociálních a daňových změn v roce 2009 a 2010 se nepodaří dosáhnout fiskálních cílů ve snížení deficitu veřejných rozpočtů" a navrhuje další výdajový opatření.

Reforma sociálního systému

MPSV v rámci reformy sociálního systému navrhuje odstranit automatická valorizační schémata s výjimkou důchodů. Změny se mají dotknout přídavků na dítě, rodičovského příspěvku nebo porodného. Zrušit se má příspěvek na školní pomůcky a příspěvěk na zvýšené životní náklady. Ministerstvo plánuje také omezit pohřebné. V oblasti práce reforma počítá se ztrátou nároku na podporu v nezaměstnanosti, pokud skončilo zaměstnání pro zvláště hrubé porušení pracovních povinností.

Změnou v oblasti nemocenského pojištění má být nevyplácení nemocenské za první 3 kalendářní dny pracovní neschopnosti.

Sociální systém by měla zjednodušit negativní daň. Ta sníží počet sociálních dávek a vláda si od ní slibuje také více motivace. Systém by měl vytvořit situaci, kdy práce i za nízkou mzdu bude vždy
výhodnější, než pobyt na sociálních dávkách.

Důchodová reforma

Reforma důchodového systému je rozdělena do několika etap. V první etapě se má důchodový věk dál zvyšovat na 65 let. Potřebná doba pojištění pro nárok na starobní důchod se má prodloužit na 35 let. Lidé by mohli postupně odcházet z trhu práce. Při dosažení důchodového věku bude možné požádat o přiznání
starobního důchodu ve výši poloviny celého nároku.

Druhá etapa důchodové reformy se soustředí na vytvoření rezervy pro důchodovou reformu a změny v oblasti soukromých důchodů. Ve třetí etapě by pak mohli občané dobrovolně přesměrovat část příspěvků na důchodové
pojištění na individuální účet u penzijního fondu. V dalších etapách se počítá s propojením trhu práce a sociálního systému, kdy by mělo být podporováno aktivní chování nebo zpřísněny tresty za práci načerno.

(zdroj: prezentace MFČR)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur
13:32Týdenní výhled: Korporátní výsledky, nervozita kolem velkého techu. Nová data asi růst výnosů nezažehnají  
11:35Akcie se zvedají z pátečního propadu, sentiment však zůstává křehký  
11:18Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů