Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ zvýšil výrobu elektřiny z biomasy meziročně o 37,8 % na téměř 68 GWh

ČEZ zvýšil výrobu elektřiny z biomasy meziročně o 37,8 % na téměř 68 GWh

03.05.2007 15:22
Autor: 

Následuje tisková zpráva společnosti ČEZ:
Skupina ČEZ v prvním čtvrtletí letošního roku výrazně navýšila výrobu elektřiny ze spoluspalování biomasy. Celková výroba dosáhla 67 561 MWh a dosáhla tak meziročního nárůstu o 37,8 %. Souhrnná hmotnost použité biomasy přesáhla 74 tisíc tun (meziroční nárůst o 41,6 %).
Největší měrou se v prvním čtvrtletí na výrobě z biomasy podílela polská Elektrárna Skawina (25 968 MWh), jihomoravská Elektrárna Hodonín (18 931 MWh) a východočeská Elektrárna Poříčí spolu s Teplárnou Dvůr Králové (14 926 MWh). V České republice spalují biomasu ještě elektrárny Tisová, Ledvice a Chvaletice.

V Elektrárně Hodonín, která je největším producentem energie z biomasy v České republice, je spalována směs hnědého uhlí a biomasy. Průměrný podíl biomasy ve směsi v prvním čtvrtletí dosahoval 19 %. Elektrárna má už dnes platné integrované povolení, které ji povoluje spalovat 100% biomasy a nahradit tak uhlí. V současnosti v Hodoníně probíhá pilotní projekt na výstavbu zařízení pro spalování cíleně pěstované biomasy (tzv. zelené biomasy) produkované přímo v regionu.

„Současná technologie dopravy paliva do kotlů nám umožňuje nahrazovat biomasou maximálně 25 % tepelného obsahu dodávaného v uhlí. Letos budeme pokračovat v přípravě úprav technologie, abychom mohli spalovat větší podíl biomasy, přičemž tyto úpravy musí být zároveň použitelné i pro nové zařízení na čistou biomasu,“ řekl Petr Hodek, ředitel Elektrárny Hodonín. „Současně chceme zvyšovat množství odebírané biomasy jak od současných, tak od nových dodavatelů. Vzhledem k poloze elektrárny nejen na české, ale i na slovenské straně,“ dodal.

V roce 2006 vyrobila Skupina ČEZ z biomasy celkem 223 GWh elektrické energie, což představuje v porovnání s rokem 2005 téměř dvojnásobný nárůst. V rámci portfolia obnovitelných zdrojů Skupiny ČEZ jde o druhý nejvýznamnější zdroj po vodních elektrárnách.

Hlavní rozvojové aktivity Skupiny ČEZ jsou zaměřeny zejména na oblasti využívání větrné energie, biomasy a bioplynu. V následujících 15 letech hodlá Skupina ČEZ investovat do rozvoje obnovitelných zdrojů energie celkem 30 miliard korun. Cíle Skupiny ČEZ v oblasti rozšiřování výrobních kapacit z obnovitelných zdrojů přímo souvisejí s cílem ČR vyrábět v roce 2010 celkem 8 % energie z obnovitelných zdrojů. To by představovalo oproti současnému stavu takřka dvojnásobný nárůst.

Ivo Měšťánek
manažer komunikace ČEZ


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  9:00CZ - PPI, y/y
  13:00Manchester United Plc (09/19 Q1)