Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
BP: Těžba ropy ve světě loni poprvé od roku 2002 klesla

BP: Těžba ropy ve světě loni poprvé od roku 2002 klesla

11.06.2008 15:54
Autor: ČTK

Těžba ropy ve světě loni klesla o 0,2 procenta, a zaznamenala tak první pokles od roku 2002. Ve svém novém výročním přehledu těžby ropy to dnes uvedla britská společnost BP. Objem prokázaných rezerv ropy zůstal podle zprávy prakticky beze změny na 1,24 bilionu barelů, což je asi 41 let současné spotřeby. Ropy je na světě stále dostatek, její těžbě však brání hlavně politické překážky, konstatovala BP.

Zjištění BP ukazují na nutnost zvýšit investice do těžby ropy, pokud má budoucí produkce držet krok s růstem spotřeby. Obavy z pomalého růstu těžby jsou podle analytiků jedním z hlavních faktorů růstu cen ropy na světových trzích.

Celkem se ve světě v průměru těžilo 81,53 milionu barelů ropy denně, což bylo o 130.000 barelů méně než v roce 2006. Pokles těžby byl důsledkem záměrného omezení produkce ze strany ropného kartelu OPEC, který na světový trh dodává asi dvě pětiny světové spotřeby. Produkce OPEC klesla po snížení produkčních limitů z listopadu 2006 a února 2007 o celkem 350.000 barelů denně.

"Charakteristickým rysem globálního energetického trhu jsou stále vysoké a kolísavé ceny, což odráží napjatý vztah mezi nabídkou a poptávkou," řekl ke zprávě generální ředitel BP Tony Hayward. Je proto podle něj nutné klást důraz na zajištění energetické bezpečnosti a také dát větší prostor alternativním zdrojům energie.

Ceny ropy se v těchto dnech pohybují blízko rekordních úrovní nad 130 dolary za barel a jsou asi sedmkrát vyšší než v roce 2002, kdy trend prudkého růstu cen začal. Od začátku letošního roku už ropa zdražila zhruba o 40 procent a minulý týden vystoupila těsně pod 140 dolarů.

Mimo kartel OPEC, tedy v zemích, které by zvyšováním těžby mohly profitovat z rekordně vysokých cen, zůstala loni těžba na slabé úrovni a zvýšila se jen asi o 200.000 barelů. Pátý rok po sobě přitom klesla těžba ve vyspělých zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Podle BP má svět dostatek fyzických zdrojů fosilních paliv, jejich vyšší těžbě však brání zejména politické faktory. Rezervy, které by byly k dispozici západním ropným koncernům, se ztenčují kvůli bariérám vstupu do některých zemí nebo kvůli vysokým daním.

"Pokles produkce ropy v zemích OECD svědčí o tom, že zatímco na straně celosvětových zdrojů omezení nejsou, zdroje v dosahu soukromých investic firem jako BP jsou omezené," řekl Hayward. "Problémy jsou nad zemí, nikoli pod ní. Nejsou to problémy geologické, nýbrž politické," dodal šéf BP.

S prudkým nárůstem cen ropy oživil ve světě takzvaný surovinový nacionalismus, kdy země jako Venezuela nebo Rusko znárodňují investice zahraničních firem a vlády se zde snaží dostat co nejvíce zdrojů pod svou kontrolu. Největší světová ložiska v Saúdské Arábii jsou přitom mimo dosah soukromých firem již dávno a investicím v zemích jako Irák brání válka a nejisté poměry.

Spotřeba energetických surovin loni zpomalila růst na 2,4 procenta, růstové tempo však zůstalo nad desetiletým průměrem. Světová spotřeba ropy loni stoupla o 1,1 procenta, což bylo mírně pod desetiletým průměrem.

Těžba zemního plynu loni vzrostla o 2,4 procenta na 2,94 bilionu krychlových metrů. Spotřeba se zvýšila o 3,1 procenta na 2,92 bilionu kubíků. Prokázané rezervy plynu loni stouply o 0,6 procenta.

Spotřeba uhlí se loni zvýšila o 4,5 procenta. Uhlí tak je již čtvrtým rokem palivem s nejrychlejším růstem spotřeby.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.07.2025
9:45Víkendář: Evropa nepotřebuje datová centra ve velkém, zaměřit by se měla na aplikace umělé inteligence
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data