Hledat v komentářích
Výběr pro investory

 24.11.2016
10:43Hnutí ANO chce ve Sněmovně navrhnout, aby se malí živnostníci mohli domluvit za určitých podmínek na vynětí z elektronické evidence tržeb (EET). Z evidence budou moci být vyňati ti z nich, kteří mají daň stanovenou paušálem a roční podnikatelské příjmy do 250.000 korun. ČTK to sdělila mluvčí ANO Lucie Kubovičová. ANO pozměňovací návrh k zákonu o evidenci tržeb dnes představilo koaliční radě spolu s dříve oznámeným plánem, že by EET nepodléhaly také platby kartou prostřednictvím internetu v e-shopech. (ČTK) (KŠB)
 14.11.2016
9:35Ministerstvo financí dnes zveřejní novou makroekonomickou prognózu a Fiskální výhled ČR. Podle stávající prognózy z července ministerstvo letos počítá s růstem ekonomiky o 2,2% a příští rok s růstem hrubého domácího produktu o 2,4%. Fiskální výhled by pak měl nastínit odhadovaný vývoj veřejných financí. V červenci ministerstvo financí v prognóze očekávalo letos deficit veřejných financí 0,3% HDP, loni byl rekordně nízký na 0,4 procenta. Pro příští rok ministerstvo v červencové prognóze odhad nezveřejnilo, ale v Konvergenčním programu z jara odhaduje na příští rok deficit 0,5%. (ČTK) (KŠB)
 21.10.2016
9:06Sněmovna dnes bude schvalovat rozšíření takzvané zelené nafty pro zemědělce. Rozhodne rovněž o předloze, jež by měla zamezit falšování vína při jeho prodeji spotřebitelům a potírat černý trh s vínem. Novela zákona o spotřebních daních má rozšířit vracení části spotřební daně z nafty i na živočišnou výrobu. Dosud se možnost této vratky vztahuje pouze na rostlinnou výrobu. (ČTK) (KŠB)
 20.10.2016
9:36Výrobci elektřiny z rekonstruovaných malých vodních elektráren možná znovu získají nárok na podporu státu, o kterou byli počátkem roku připraveni. Změnu má přinést senátorská novela o podporovaných zdrojích energie, jejíž návrh dnes horní komora schválila. Novelu nyní dostane k projednání vláda a Sněmovna. Návrh se podle senátorky Jitky Seitlové (za SZ) týká necelé stovky malých vodních elektráren, které byly rekonstruovány nebo modernizovány od října 2013 do konce loňského roku. Nárok na podporu měli výrobci energie z těchto elektráren jen do konce roku 2015. (ČTK) (KŠB)
 30.9.2016
9:04Vláda poslala do Poslanecké sněmovny návrh státního rozpočtu na rok 2017, který počítá se schodkem 60 miliard korun. Informoval o tom tiskový odbor kabinetu. Podle rozpočtových pravidel musí vláda rozpočet schválit a poslat poslancům do konce září. Sněmovna by jej měla schválit počátkem prosince. Celkové příjmy rozpočtu příští rok by měly činit 1249,3 miliardy korun a výdaje 1309,3 miliardy Kč. (ČTK) (KŠB)
 23.9.2016
9:03Neuznáváním puncovních značek nizozemského puncovního úřadu WaarborgHolland porušuje Česká republika unijní právo. Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie, na který se v této věci obrátila Evropská komise. Český Puncovní úřad už dříve argumentoval tím, že nizozemský punc neumožňuje rozpoznat, zda šperk pochází z EU, anebo má původ mimo ni, například v Číně nebo Hongkongu. Podle názoru českého ministerstva zahraničí soud ve velké části potvrdil stanovisko České republiky. S tím souhlasí i ministerstvo průmyslu a obchodu. (ČTK) (KŠB)
 21.9.2016
11:01Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v srpnu klesla na nové minimum 1,84 procenta. V červenci činila 1,88 procenta. Dosavadní minimum bylo v červnu, a to 1,87 procenta, vyplývá z údajů Fincentra Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték v ČR bez ohledu na dobu fixace. V srpnu si hypotéku sjednalo 9290 lidí, což je o 1675 více než v předchozím měsíci. Objemy obchodů v srpnu se vyšplhaly na 18,139 miliardy korun, tedy o 2,914 miliardy více než v červenci. (ČTK) (KŠB)
 7.9.2016
15:58Poslanci možná novelou zamezí skokovému zvyšování sazeb autorských poplatků, ke kterému se od příštího roku rozhodly přistoupit autorské svazy. Novelu autorského zákona kvůli tomu dnes vrátili k opětovnému projednání ve sněmovním kulturním výboru. Dohodli se na tom s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL). Výbor by se nad novelou, která má zpřesnit pravidla kolektivní správy autorských práv s ohledem na směrnice EU, měl sejít 21. září. Novelu tak bude Sněmovna schvalovat asi na říjnové schůzi. (ČTK) (KŠB)
8:30Finanční správa bude moci vyzvat poplatníka k prokázání původu majetku při podezření, že rozdíl mezi nárůstem jeho jmění a vykázanými příjmy přesáhl pět milionů korun. Rozhodla o tom včera Sněmovna, když potvrdila přísnější senátní verzi předlohy. Vláda původně navrhovala sedmimilionovou hranici. Návrh zákona o prokazování původu majetku nyní zamíří k podpisu prezidentu Miloši Zemanovi. (ČTK) (KŠB)
 31.8.2016
16:11Režim přenesené daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty (DPH) se od října rozšíří na telekomunikační služby na velkoobchodní úrovni. Návrh ministerstva financí dnes schválila vláda, informoval novináře během zasedání kabinetu ministr financí Andrej Babiš (ANO). Drobných zákazníků se opatření nedotkne. "Návrh nařízení vlády reaguje na zjištění, že při poskytování některých služeb elektronických komunikací byly zjištěny daňové úniky," uvedlo MF. (ČTK) (KŠB)
 29.8.2016
9:13Navýšení podílu tuzemských potravin na pultech českých obchodů může zajistit přísnější kontrola zboží. Na agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Dodal, že kontrola kvality zboží zajistí, aby se na pultech neobjevovalo zboží s nevyhovujícími parametry. Prezident Agrární komory ČR Miroslav Toman ve čtvrtek na Země živitelce uvedl, že potravináři by byli rádi, kdyby až 80 procent zboží v českých obchodech tvořili tuzemské výrobky. (ČTK) (KŠB)
 24.8.2016
9:52Zavedení limitů pro výdaje na volební kampaně nebo omezení výše darů pro politické strany mají zavést návrhy, které bude od středy projednávat Senát. Rozhodnout má i o vzniku centrálního registru bankovních účtů nebo o návrhu týkajícím se prokazování původu majetku. Novelu, podle níž budou strany moci dostat od jednoho jednotlivce nebo firmy jako dar nejvýše tři miliony korun za rok, senátoři nejspíš schválí. Ve volební novele naopak zpřesní pravidla kampaně, kterou by ve prospěch stran prováděli nekandidující jednotlivci, firmy nebo spolky. (ČTK) (KŠB)
 28.7.2016
10:44Vláda včera schválila částku kolem 1,5 miliardy na stavbu nového justičního areálu v Ústí nad Labem, o kterou žádalo ministerstvo spravedlnosti. Novinářům to po jednání kabinetu řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Areál má vzniknout mezi roky 2019 a 2021. Jedná se o peníze, které zatím resortu chybějí, celkem má výstavba vyjít na více než 1,7 miliardy korun. (ČTK) (KŠB)
 27.7.2016
16:43Spotřebitelé budou moci splatit dluhy z úvěrů vesměs kdykoliv, omezí se také sankce za pozdní splátky. Předpokládá to zákon o úvěru pro spotřebitele, který dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Norma také zvýší odpovědnost věřitele za poskytnutí úvěru. (ČTK) (KŠB)
 14.7.2016
16:04Senát dnes zamítl návrh ústavní novely, podle něhož by výdaje státu na obranu nesměly časem klesnout pod dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) ročně. Na tuto výši se měly dostat tak, že by musely růst nejméně o desetinu procentního bodu ročně. Předlohu připravil branný výbor horní komory. Senátoři se ale přiklonili k názoru zpravodajky Elišky Wagnerové (za SZ), že financování jednoho vládního resortu do ústavního práva nepatří. Legislativní cesta předlohy tím skončila. (ČTK) (KŠB)
16:04Desítku důležitých dopravních staveb bude možné zahájit bez nutnosti opakovat posudek vlivu stavby na životní prostředí, tzv. EIA. Umožňuje to novela zákona, kterou dnes schválil Senát. Změna převede vybrané stavby do zvláštního režimu, kdy má stačit místo dalšího posudku stanovisko ministerstva životního prostředí. Pokud by se proces posuzování vlivů musel opakovat, znamenalo by to odklad a zdržení těchto staveb. Sněmovna změnu zákona schválila ve zrychleném režimu už na konci června, nyní ji dostane k podpisu prezident. (ČTK) (KŠB)
 7.7.2016
16:24Počet českých firem s vlastníkem z Velké Británie se mezi lety 2013 až 2016 zvýšil o 62 procent na 4540. Britští majitelé českých firem upsali v tuzemských společnostech základní kapitál 40,6 miliardy korun. V žebříčku největších zahraničních investorů podle upsaného základního kapitálu jim patří sedmé místo, vyplývá ze statistik společnosti Bisnode. (ČTK) (KŠB)
 4.7.2016
9:39Další zvýšení daňového zvýhodnění na druhé a další dítě nebo úpravu nároku na daňový bonus u dítěte upravuje balík novel daňových zákonů, které ve čtvrtek projedná vláda. Vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách. Mezi další navrhované změny, o nichž bude vláda jednat, patří odejmutí daňové podpory doplňkového penzijního spoření v případě výplaty částečného odbytného nebo rozšíření režimu přenesení daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty. (ČTK) (KŠB)
 1.7.2016
10:05Stát, kraje a větší obce, jejich firmy, veřejné vysoké školy či veřejnoprávní média mají od dnešního dne začít zveřejňovat smlouvy nad padesát tisíc korun bez DPH na webu www.isrs.cz. Pravidlo, podle něhož nezveřejněná smlouva nebude účinná, začne platit po ročním zkušebním provozu. Počítá s tím dlouho projednávaný zákon o registru smluv, který dnes vstupuje v platnost. Týká se třinácti a půl tisíce subjektů. (zpravy.e15.cz) (KŠB)
 24.6.2016
8:49Vláda získala pravomoc zvyšovat důchody nad zákonný rámec, pokud bude růst podle pravidel nízký. Navýšení penzí z rozhodnutí kabinetu nebude moci překročit 2,7 procenta ročně. Počítá s tím důchodová novela, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. ČTK o tom informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček. (ČTK) (KŠB)
 17.6.2016
9:40Regulaci spotřebitelských úvěrů, zjednodušení celního řízení nebo úpravy daně z nemovitostí bude Senát schvalovat na schůzi, která začne 14. července. Rozhodl o tom organizační výbor horní komory. Novela zákona o spotřebitelském úvěru má posílit postavení spotřebitelů. Podle návrhu budou moci splatit dluhy z úvěrů vesměs kdykoliv, omezí se také sankce za pozdní splátky. Novela rovněž zvýší odpovědnost věřitele za poskytnutí úvěru. (ČTK) (KŠB)
 15.6.2016
17:17Vláda dnes schválila návrh novely o posuzování vlivů na životní prostředí, která má umožnit postavit důležité dopravní projekty bez opakování posudku EIA. Na twitteru o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle plánů by měli předpis projednat zákonodárci ve zrychleném režimu. Novela má převést vybrané stavby do zvláštního režimu, kdy by stačilo místo dalšího posudku jen stanovisko úřadu. (ČTK) (KŠB)
 8.6.2016
10:12Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) dnes vládě předloží věcný záměr zákona, kterým chce zamezit korupci a klientelismu při obsazování klíčových postů ve státních a polostátních firmách. Počítá se zřízením vládního výboru pro výběr osob do jejich řídících a dozorčích orgánů. Kvůli právním aspektům ale nedoporučila kabinetu přijetí návrhu na ukončení "trafik" ve státních firmách legislativní rada. (ČTK) (KŠB)
 3.6.2016
16:13Zákon o úvěru pro spotřebitele, který dnes schválila s některými úpravami Sněmovna, je průlomový. Vyloučí například z trhu poskytovatelů úvěrů ty, kdo půjčují s cílem připravit lidi o majetek. Řekl to ve Sněmovně novinářům ministr financí Andrej Babiš (ANO). Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska určitá pravidla platit musí, ale ta nová nejsou úplným řešením. Důležitá je finanční gramotnost lidí, řekl Kalousek. Předpis nyní míří k posouzení do Senátu. (ČTK) (KŠB)
8:56Poslanci by dnes měli schvalovat předlohu, jež by posílila postavení lidí, kteří si berou spotřebitelské úvěry. Následně by se měli věnovat normám v úvodním kole projednávání, například novele insolvenčního zákona. Návrh zákona o spotřebitelském úvěru například stanoví, že lidé by mohli splatit dluhy z půjček vesměs kdykoliv, omezily by se také sankce za pozdní splátky. Norma by navíc zvýšila odpovědnost věřitele za poskytnutí úvěru. Sešly se k ní desítky návrhů úprav, poslance čeká šest desítek hlasování. (ČTK) (KŠB)
 30.5.2016
17:44Vláda znovu posílá do Sněmovny návrh protikuřáckého zákona, který poslanci minulý týden zamítli i hlasy koaličního hnutí ANO. Ministři dnes na jednání jednomyslně schválili nový návrh ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), který zapracovává i pozměňovací návrhy schválené v dolní komoře vyjma návrhu poslance Marka Bendy (ODS). Informoval o tom premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Nová pravidla by podle něj měla platit od ledna. (ČTK) (KŠB)
 3.5.2016
9:56Bankovní úvěry dosáhly ke konci března 2,835 bilionu Kč, což byl meziroční nárůst o 6,9%. Objem bankovních úvěrů čerpaných českými domácnostmi byl koncem 1. čtvrtletí 1,244 bilionu Kč, tedy o 8,2% více než před rokem. Vyplývá to z aktuálních dat České národní banky. "Vývoj bankovních úvěrů byl v březnu relativně příznivý, a to napříč úvěrovými segmenty. Meziroční dynamika úvěrů na bydlení pokračuje v solidním tempu a objem nově poskytnutých úvěrů na bydlení v březnu dosáhl nejvyšší hodnoty od poloviny minulého roku," komentoval čísla analytik ING Bank Jakub Seidler. (ČTK) (KŠB)
 22.4.2016
11:46Poslanci by měli schvalovat změnu zákona o podpoře sportu, jež by měla zajistit spravedlivější rozdělování státních dotací mezi sportovní organizace. Po odkladech by mohli rozhodnout taky o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Sportovní novela předpokládá například zřízení rejstříku sportovních organizací a sportovců. Registrace v něm by byla povinná pro všechny sportovní organizace, které by o státní podporu žádaly. Velikost členské základny je jedním z parametrů, podle nichž se peníze rozdělují. (ČTK) (KŠB)
 18.4.2016
10:15Vláda by se na svém dnešním jednání měla vrátit k tomu, jak řešit hrozící pokutu a ztrátu sedmi miliard korun z evropských dotací v souvislosti s nedoplněním seznamu evropsky chráněných území. Bude se zabývat i českou zahraniční účastí v operacích NATO, EU či OSN, chystaným průjezdem konvoje americké armády nebo návrhem milionových darů do zahraničí kvůli zmírnění migrační krize. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek v neděli v ČT řekl, že kabinet se asi bude znovu zabývat i situací v OKD, která je ztrátová a hrozí propouštění tisíců zaměstnanců. (ČTK) (KŠB)
 31.3.2016
12:42Prezident Miloš Zeman dnes podepsal dva zákony zavádějící elektronickou evidenci tržeb. Informoval o tom jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Vláda si od nového opatření slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí, podle pravicové opozice nové opatření zlikviduje řadu drobných živnostníků. Prezident již dříve evidenci tržeb podpořil. Pokud by zákon o evidenci tržeb vyšel ve Sbírce zákonů ještě ve čtvrtek, tedy do konce března, povinnost evidovat tržby by na první podnikatele dopadla od listopadu. Pokud zákon vyjde až v dubnu, posune se nová povinnost o měsíc. (ČTK) (KŠB)
 30.3.2016
10:00Ministři na dnešním zasedání vlády proberou dvě dlouho připravované předlohy ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), a to novelu insolvenčního zákona a návrh zákona o státním zastupitelství. Ten posiluje postavení i odpovědnost státních zástupců, ruší obě vrchní státní zastupitelství a zavádí od ledna 2017 takzvaný protikorupční speciál pro boj s nejzávažnější hospodářskou kriminalitou. Na programu zasedání ministrů je také návrh zákona o auditorech a návrh zákona o službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce. (ČTK) (KŠB)
 17.3.2016
10:04Rodiče budou moci v některých případech vypovědět stavební spoření svých nezletilých dětí i bez souhlasu soudu a dostat se tak k penězům. Předpokládá to novela zákona o stavebním spoření, kterou dnes schválil Senát. Předlohu, kterou podali poslanci opoziční ODS, ještě musí podepsat prezident. Soud nebude rozhodovat, pokud skončila zákonná šestiletá doba spoření. Při předčasném ukončení smlouvy propadají státu zpět státní příspěvky. Verdikt soudu se zároveň bude vyžadovat v případech, pokud s ukončením smlouvy dítěte nebudou souhlasit všichni jeho zákonní zástupci. (ČTK) (KŠB)
10:02Vláda včera schválila návrh novely zákona, která omezuje výplaty provizí pojišťovacím zprostředkovatelům i pořizovací náklady při výpočtu tzv. odkupného u pojistných smluv. Ty by měly být povinně rozloženy do období pěti let. Novináře o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Návrh neobsahuje cenovou regulaci v podobě stanovení maximální přípustné výše provizí. Nyní časové rozložení výplaty provize není stanoveno. (ČTK) (KŠB)
 16.3.2016
10:25Česká vláda dnes projedná například situaci v OKD, půjčky pro zemědělce nebo opravy dalších úseků dálnice D1. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) pozval hejtmany, kteří chtějí na společném zasedání s vládou hovořit o železniční dopravě, tendru na leteckou záchrannou službu či žalobách souvisejících s církevními restitucemi. (ČTK) (KŠB)
10:23Senát dnes čeká schvalování elektronické evidence tržeb (EET). Vláda si od ní slibuje omezení daňových úniků a až 18 miliard korun ročně navíc do státní pokladny. Podle pravicové opozice znevýhodní drobné podnikatele a bude se zneužívat. Pravice se chystá normu napadnout u Ústavního soudu. Projednávání zákona o EET pravděpodobně nebude tak dlouhé jako ve Sněmovně, kde se protáhlo kvůli obstrukcím opozice. Senát má ale na projednání zákonů pouze měsíc a v případě EET lhůta skončí tuto sobotu. (ČTK) (KŠB)
 9.3.2016
16:54Po přerušení projednávání návrhu zákona o zadávání veřejných zakázkách v pátek minulého týdne poslanci na dnešním pokračujícím jednání schválili zákon o zadávání veřejných zakázek. Zákon, který usnadní zadávání veřejných zakázek a zajistí další průběh čerpání evropských dotací, prošel Sněmovnou a bude postoupen Senátu, informovalo ministerstvo pro místní rozvoj na svém webu. (KŠB) (KŠB)
11:08Poslanci v novele o podpoře výzkumu možná uzákoní registr výzkumných organizací. Měly by mít možnost získat státní podporu na své projekty. Zavedení registru patří ke dvěma desítkám úprav, které dnes poslanci k vládní novele předložili. Sněmovní výbory školský a hospodářský doporučily novelu, která má pouze sjednotit terminologii zákona s evropskými předpisy upravujícími poskytování veřejné podpory, schválit beze změn. (ČTK) (KŠB)
 3.3.2016
9:32Zdravotní pojišťovny by měly převést do České národní banky jen ty bankovní účty, na nichž mají peníze ze zdravotního pojištění. Účty s penězi z komerčních činností, například prodeje cestovního pojištění, by mohly vést u běžných bank. Dnes to ve vládní novele rozpočtových pravidel schválila Sněmovna, když přijala pozměňovací návrh zdravotnického výboru. Vláda původně navrhovala, aby zdravotní pojišťovny převedly k ČNB všechny účty, řadě poslanců se to ale nelíbilo. (ČTK) (KŠB)
 1.3.2016
10:09Poslanci by dnes mohli dál projednávat vládní návrhy nové regulace a zdanění hazardu. Ve druhém čtení je například také norma, jež mimo jiné zvětší varování před následky kouření na cigaretových krabičkách. Do závěrečného schvalování by mohla Sněmovna poslat předlohu, která dá ministerstvu vnitra pravomoc nařizovat v případě hrozby hraniční kontroly. Březnová schůze dolní komory začne odpoledne. (ČTK) (KŠB)
 29.2.2016
9:50Sněmovna by mohla rozhodnout o zákonu, který zakáže kouření v restauracích. Poslanci by mohli podle návrhu programu březnové schůze schvalovat taky vyšší daňové slevy na děti, zvýšení příspěvků na péči postiženým lidem o desetinu, poměrně rozsáhlou novelu školského zákona, novou regulaci hazardu a novou úpravu zadávání veřejných zakázek. V úvodním kole by měli projednat například návrh ústavního zákona na zavedení celostátního referenda a pravomoc vlády zvyšovat důchody nad zákonný rámec. (ČTK) (KŠB)
9:45Koaliční rada by se měla dnes po jednání vlády vrátit k návrhu KDU-ČSL, aby všichni živnostníci mohli uplatňovat daňovou slevu na děti a partnera. Hovořit by se mělo i o tzv. finanční ústavě, zákonu o neziskových nemocnicích, tarifech elektřiny podle návrhu Energetického regulačního úřadu (ERÚ) nebo inkluzi ve vzdělávání. (ČTK) (KŠB)
 18.2.2016
10:25Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) posílá do Sněmovny návrh, který má kabinetu umožnit zvyšovat penze víc, pokud by valorizace podle pravidel zákona měla být hodně nízká. Důchody by ale mohl ročně zvedat maximálně o 1,7 procenta. Penzisté by vyšší částku dostávali vždy od ledna jako dosud. Na úpravě pravidel valorizace se dohodla v prosinci koalice. Aby změna začala platit, musí ji schválit zákonodárci a podepsat prezident. Opoziční ODS návrh považuje za předvolební populismus vlády. (ČTK) (KŠB)
 17.2.2016
16:00Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) posílá do Sněmovny návrh, který má kabinetu umožnit zvyšovat penze víc, pokud by valorizace podle pravidel zákona měla být hodně nízká. Důchody by ale mohl ročně zvedat maximálně o 1,7 procenta. Penzisté by vyšší částku dostávali vždy od ledna jako dosud. Na úpravě pravidel valorizace se dohodla v prosinci koalice. Aby změna začala platit, musí ji schválit zákonodárci a podepsat prezident. Opoziční ODS návrh považuje za předvolební populismus vlády. (ČTK) (KŠB)
 11.2.2016
9:56Vládní koalice včera ve Sněmovně přes námitky opozice prosadila elektronickou evidenci tržeb. Opozice zřejmě kvůli tomu podá ústavní stížnost. Principem zákona je stálé propojení podnikatelů se servery daňové správy, jako první se asi od listopadu do ní zapojí hotely a restaurace. Evidence podle vlády zamezí daňovým únikům a přinese státu až 18 miliard Kč ročně. Podle opozice znevýhodní drobné podnikatele. (ČTK) (KŠB)
 8.2.2016
9:26Československá obchodní banka (ČSOB) vyvolala arbitrážní řízení s Českou národní bankou (ČNB) o 20 miliard korun. Důvodem je právě probíhající soudní spor ČSOB se společností ICEC-Holding, ve kterém se ICEC domáhá náhrady škody údajně způsobené na konci 90. let Investiční a poštovní bankou. Uvádí to týdeník Euro ve svém vydání, které vychází dnes. (ČTK) (KŠB)
 4.2.2016
8:43Vláda včera schválila návrh zákona o centrální evidenci účtů fyzických a právnických osob vedených u bank a záložen. ČTK to sdělil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Evidence, kterou by měla spravovat Česká národní banka, nebude obsahovat údaje o zůstatcích na účtech. Cílem opatření je zejména boj proti daňovým únikům, informace totiž mohou podle ministerstva financí pomoci například finanční správě reagovat na přesun peněz získaných podvody. (ČTK) (KŠB)
 3.2.2016
9:11Vláda se na dnešní schůzi vrátí k projednání sporné novely zákona, která upravuje činnost pojišťoven a zajišťoven podle několika evropských směrnic. Cílem je posílení jejich finanční stability a ochrana spotřebitelů. Vláda jednání o novele přerušila v polovině ledna. Ministři by měli hovořit také o připravenosti republiky na možnou nákazu virem zika. (ČTK) (KŠB)
 2.2.2016
16:44Vláda se bude ve středu zabývat novelou zákona, která omezuje výplaty provizí pojišťovacím zprostředkovatelům i pořizovací náklady při výpočtu tzv. odkupného u pojistných smluv. Ty by měly být povinně rozloženy do období pěti let. Vyplývá to z informací na internetových stránkách vlády. Návrh neobsahuje cenovou regulaci v podobě stanovení maximální přípustné výše provizí. Nyní časové rozložení výplaty provize není stanoveno. (ČTK) (KŠB)
 29.1.2016
9:35Ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhne snížení daně z přidané hodnoty u sudového piva ze současných 21 na deset procent. Řekl to v diskusním pořadu České televize Máte slovo, jehož tématem bylo zavedení kontrolních hlášení u DPH a elektronická evidence tržeb. Babiš hodlá návrh na snížení daně u točeného piva předložit svým vládním partnerům na příští koaliční radě. (ČTK) (KŠB)
 28.1.2016
9:44O dalším směřování českého exportu budou dnes v Praze diskutovat na setkání lídrů českého exportu čelní představitelé státu se zástupci firem a podnikatelských svazů. Akce se zúčastní prezident Miloš Zeman, ministr financí Andrej Babiš, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a dalších přes 450 lídrů exportu. Diskutovat budou mj. o krocích vlády pro podporu a rozvoj českého vývozu, příležitostech pro širší využití tradičních exportních destinací či strategii pro akvizici nových trhů. (ČTK) (KŠB)
 27.1.2016
10:07Nařízení vlády o podpoře pro obnovitelné zdroje energie na letošní rok je podle mluvčího Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Jiřího Chvojky neplatné. Evropská komise podle něj v dopise informovala, že vyplacení veškeré podpory musí předcházet její schválení. Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) však není důvod první část z podpory ve výši až čtyř miliard korun nevyplatit už v polovině února. Dopis je podle něj jen soukromou korespondencí EK s předsedkyní ERÚ Alenou Vitáskovou. Celková výše podpory je až 42 miliard korun. (ČTK) (KŠB)
9:38Poslanci by měli rozhodnout o rozsáhlé vysokoškolské novele. V úvodním kole by mohli pokračovat v debatě o zavedení prokazování původu majetku a do závěrečného schvalování by mohli postoupit zcela nový zákon o zadávání veřejných zakázek. Vysokoškolská novela změní pravidla pro akreditace studijních oborů a systém hodnocení kvality škol. Předloha také upravuje sociální stipendia a odebírání neoprávněně získaných titulů. Poslanci podali k vládní předloze desítky návrhů úprav včetně změny ve jmenování profesorů. Sněmovna by ale měla ponechat současný stav, kdy profesory jmenuje prezident. (ČTK) (KŠB)
 22.1.2016
16:03Mimořádná sněmovní schůze k výběrovému řízení na provoz mýtného systému by se měla konat příští týden ve čtvrtek. Na žádost opozičních ODS a TOP 09 ji svolal předseda dolní komory Jan Hamáček (ČSSD). Podle předsedy klubu ODS Zbyňka Stanjury vládní koalice ani po dvou letech nepohnula se soutěží na nového provozovatele vybírání mýta ani o krok. (ČTK) (KŠB)
 21.1.2016
11:42Horníci z hlubinných dolů zřejmě budou moci odcházet do starobního důchodu o pět let dříve než ostatní pracovníci. Nová pravidla, podle nichž by horníci měli odcházet do penze zhruba v 58 letech, by měla platit od letošního října. Počítá s tím vládní novela o penzijním pojištění, kterou v prvním kole vzrušeného projednávání Sněmovna podpořila. (ČTK) (KŠB)
 18.1.2016
16:54Vláda dnes schválila věcný záměr zákona regulující realitní zprostředkovatele. Jejich živnost by měla být nově vázanou, informovala dnes na tiskové konferenci po jednání vlády ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO). "Je to historicky poprvé, kdy se ČR takovým dokumentem zabývala. Jsme jedna z pěti zemí, která to nemá řešeno legislativou. Měl by vzniknout zákon, který bude ukládat vznik realitního zprostředkování jako vázané živnosti. Cílem je zajistit odbornou a osobnostní způsobilost zprostředkovatelů," uvedla Šlechtová. (ČTK) (KŠB)
 14.1.2016
10:01Vláda dnes schválila návrh novely zákona o DPH, který zmírňuje sankce ohledně kontrolního hlášení. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Firmy kritizovaly sankce s tím, že jsou velmi přísné. Novela by mohla být podle ministra účinná od června. Pokuty v pevné výši 10.000, 30.000 a 50.000 korun bude možné podle dnes schváleného návrhu novely nově z ospravedlnitelných důvodů prominout. Promíjení by se nemělo vztahovat na plátce, kteří v posledních třech letech závažným způsobem porušili daňové nebo účetní právní předpisy. (ČTK) (KŠB)
 13.1.2016
9:40Česká národní banka (ČNB) dnes v rámci údajů o své bilanci zveřejní výsledky hospodaření za loňský rok. Předloni ČNB uzavřela hospodaření se ziskem 56,6 miliardy korun, v roce 2013 vykázala zisk 73,1 miliardy korun. ČNB ovšem dlouhodobě upozorňuje, že vytváření zisku není její hlavní úlohou. Tou je péče o cenovou stabilitu. Podle zákona o využití zisku rozhoduje bankovní rada. ČNB ze svých výnosů hradí náklady na svoji činnost. Loni centrální banka využila v většinu zisku k uhrazení kumulované ztráty z předchozích let a zbytek převedla do rezervního fondu. (ČTK) (KŠB)
 8.1.2016
16:13Koalice chce do konce ledna ve Sněmovně schválit zákon o elektronické evidenci tržeb. Vládní strany udělají vše, aby ho schválily, uvedli dnes ve Sněmovně jejich zástupci. Koalice podle šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka počítá s tím, že se o zákonu povede debata ještě dvakrát nebo třikrát, než se přistoupí ke konečnému hlasování. Pokud se tak skutečně stane navzdory vůli opozice, skončí věc pravděpodobně u Ústavního soudu. ODS je nadále připravena bránit přijetí zákona všemi silami a možnostmi, třeba i do konce volebního období. (ČTK) (KŠB)
 5.1.2016
16:07Zrušení věkové hranice pro diplomaty bude patřit k hlavním bodům středeční schůze Senátu. Horní komora by měla posoudit rovněž návrh na zrušení autorských poplatků za produkci lidové hudby neznámých autorů. Novinku, podle níž by velvyslanci mohli zůstat ve službě i po dovršení 70 let věku, má přinést novela služebního zákona. Horní komora ji podle doporučení svých výborů schválí, i když podle senátorky Elišky Wagnerová (za SZ) předloha zavádí neodůvodněnou nerovnost mezi státními zaměstnanci. Novela má také zajistit pokračování možnosti rotace diplomatů. (ČTK) (KŠB)
 30.12.2015
9:16Energetický regulační úřad (ERÚ) dnes vypsal podporu pro podporované a obnovitelné zdroje energie na příští rok. Má jít až o 42 miliard korun. Cenové rozhodnutí na výplatu podpory bylo dnes podepsáno, uvedl v tiskové zprávě bez dalších podrobností úřad. ERÚ tak rozhodl poté, co nařízení vlády o podpoře elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů v pondělí vyšlo ve Sbírce zákonů. Česká televize v pondělí uvedla, že cenové rozhodnutí na výplatu podpory podepíše místo předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové, která je na dlouhodobé dovolené v zahraničí, místopředseda úřadu. (ČTK) (KŠB)
 16.12.2015
10:33Spravedlivější rozdělování státních dotací mezi sportovní organizace by měla zajistit novela zákona o podpoře sportu, kterou v dnešním úvodním kole podpořila po dvouhodinové debatě Sněmovna. Předloha předpokládá vznik rejstříku sportovních organizací a sportovců, který povede ministerstvo školství. Normu nyní posoudí školský výbor. (ČTK) (KŠB)
 10.12.2015
15:56Banky, družstevní záložny a obchodníci s cennými papíry asi budou muset dávat až tři miliardy korun ročně do nového fondu pro řešení finanční krize. Zároveň ale budou dávat méně do stávajícího Fondu pojištění vkladů. V návaznosti na evropskou směrnici jim to ukládá zákon o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, který dnes schválil Senát. Přijal i doprovodný zákon, který má mimo jiné zvýšit informovanost klientů bank o pojištění jejich vkladů. Normy nyní dostane k podpisu prezident. (ČTK) (KŠB)
15:50Druhý důchodový pilíř, v němž si na penze spořilo ve fondech asi 85.000 lidí, během příštího roku zanikne. Vklady se lidem vrátí. Počítá s tím vládní zákon o ukončení důchodového spoření, který dnes Senát podle očekávání schválil. Předcházela tomu více než hodinová debata především o financování důchodů. Zrušení druhého penzijního pilíře prosazovala zejména ČSSD. "Jednalo se o nepovedený pokus pro několik vyvolených, který jednoduše nefungoval," prohlásil například senátor ČSSD Petr Gawlas. Místopředseda horní komory Zdeněk Škromach (ČSSD) označil druhý pilíř za "apendix". (KŠB)

Kocián Šokc Bala	štík
Stránka Právo je společným projektem Patria Online, a.s. a advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík, která poskytuje a zpracovává veškeré informace na stránce umístěné; za tyto informace nenese Patria Online, a.s. odpovědnost.
Zdroje