Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Singer: České domácnosti jsou stále málo zadlužené

Singer: České domácnosti jsou stále málo zadlužené

25.5.2007 13:06
Autor: 

České domácnosti jsou přes prudký růst spotřebitelských úvěrů stále relativně málo zadlužené, a poskytovatelé půjček tak mají dostatek prostoru k další expanzi, řekl dnes viceguvernér ČNB Miroslav Singer na konferenci Život na dluh. „Prostor pro růst úvěrů je možná vyšší, než si uvědomujeme,“ řekl Singer. „Domácnosti stále nejsou v globále nijak předlužené... Domácnosti jsou relatvně málo zadluženou částí ekonomiky.“

Pozitivní je navíc podle něj skutečnost, že celkový růst úvěrů táhnou především hypotéky, a tyto půjčky tak nejsou určeny k přímé spotřebě. V poměru zadlužení domácností k HDP je ČR stále zhruba 20 až 30 procentních bodů pod úrovní eurozóny a navíc tempo přibližování není v tomto směru nijak významné, dodal Singer.

Nízká hladina českých úrokových sazeb láká domácnosti ke koupi vlastního bydlení na hypoteční úvěry, které tak v posledních letech rostou meziročně asi o třetinu. Dvouciferným tempem rostou také spotřebitelské úvěry, a jsou tak důležitým impulsem pro domácí spotřebu, která se v posledních čtvrtletích stává jedním z pilířů domácího ekonomického růstu.

Singer dodal, že riziko vidí pouze u kategorie domácností s nejnižšími příjmy, u kterých narůstá počet nesplácených úvěrů a exekucí.

Zdroj: Reuters


Váš názor
  • nejak mi nazory toho pana pripominaji 90leta
    27.5.2007 22:57

    ... a tehnejsi bankovni socialismus. Ze by snad tentokrat slo o bankovni socialismus II?
    Salzmann
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data