Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Niedermayer (ČNB): Růst cen bytů v Česku odpovídá růstu ekonomiky, nejde o bublinu

Niedermayer (ČNB): Růst cen bytů v Česku odpovídá růstu ekonomiky, nejde o bublinu

05.06.2007 10:12

Výrazný růst nominálních cen bytů lze vysvětlit růstem české ekonomiky, uvedl viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer v autorském článku v dnešních Hospodářských novinách. „Výrazný růst cen v mnoha lokalitách má racionální vysvětlení v robustním růstu ekonomiky a prosperitě či atraktivitě mnohých oblastí,“ uvedl Niedermayer. Odchylka tržních cen (...) od vývoje ekonomiky – charakterizovaného vývojem HDP či mezd – se jeví být nejvýše v řádu desítek procent, což nesignalizuje zjevnou bublinu na trhu,“ uvedl dále.

Nominální HDP se od roku 2000 zvýšil o více než 46 % a oproti roku 1995 se více než zdvojnásobil. A od celkového bohatství ekonomiky se pak odvíjí i cena některých statků, včetně bydlení, vysvětlil viceguvernér. „V případě bytů v Praze tento růst znamená, že ceně 50 000 /m2 (která je nyní v širším centru Prahy obvyklá), odpovídala v roce 2000 v porovnání s vývojem naší ekonomiky cena 34 000 /m2 a v roce 1995 jen 22 000 /m2,“ píše Niedermayer. Srovnatelný byt, jehož cena v roce 1995 činila 1 milion , stál v roce 2000 1,4 miliony a nyní cca. 2 miliony.

Nárůst cen bytů podle Niedermayera vyvolává i fakt, že nízké úrokové sazby a delší splatnosti významně rozšiřují okruhy lidí, kteří jsou schopni financovat nákup bytu hypotékou. Nicméně upozornil, že tento jev „skrývá určité úskalí v tom, že nízké úrokové sazby trh poskytuje v době, kdy je očekávaný nízký růst cen. Ten obvykle vede k nízké dynamice mezd a tento fakt ovlivňuje budoucí schopnost splácet, což by měli dlužníci řádně zohlednit.“

Niedermayer upozornil na to, že nerovnováha mezi vývojem nájmů a kupních cen na trhu naznačuje, že trh může být poněkud „překoupený“. „Také poměr nominálních cen nemovitostí k příjmům domácností se díky rychlému růstu cen nemovitostí nadále udržuje výrazně nad úrovní bohatších evropských zemí,“ napsal viceguvernér s tím, že však není snadné říct, do jaké míry se na tom podílí rostoucí podíl populace, která dosáhne na hypotéky, nízké nominální úrokové sazby, psychologická výhoda vlastnictví či daňové a jiné pobídky.

Podle Niedermayera se v Česku již, s výjimkou přetrvávající distorze regulace „starých nájemních smluv“, vytvořil rozvinutý a funkční trh s byty. „Bytů je nade vší pochybnost dostatek a v neposlední řadě i silná reakce nabídky nových projektů na růst poptávky přispěla ke zpomalení růstu cen.“


Váš názor
 • nominální HDP
  05.06.2007 12:18

  Problém bych viděl v tom, že zatímco se nominální HDP za posledních 6 let a kousek zvýšilo o 46%, měnové agregáty se za dobu o dva roky kratší (starší data nejsou v tabulce na stránkách ČNB k dispozici) zvýšily o více než 50%. Peníze přibývají rychleji, než roste nominální HDP. (Co teprve, kdybychom to porovnali s reálným HDP.) Znamená to, že se zpomaluje rychlost jejich oběhu ? Pokud bych souhlasil s tvrzením, že ceny nemovitostí nejsou bublina (a stále více se kloním k názoru, že to bublina skutečně není), potom musím nutně přijmout závěr, že rostoucí ceny nemovitostí jsou důsledkem inflace. Stejně, jako jsou zřejmě důsledkem inflace zvyšující se ceny jiných aktiv - sběratelských kuriozit, uměleckých děl, akcií, atd. Můj dojem je, že jediné, v čem se zvýšení množství peněz neprojevilo zvýšením ceny, je spotřební zboží - tedy to (CPI), čím se dnes inflace měří - a to proto, že ve spotřebním zboží je inflace maskována stále levnějšími dovozy. Obávám se, že se v současné době soustavně (bojím se použít slovo "systematicky") vytvářejí předpoklady pro explozivní růst cen (a znehodnocování peněz) v budoucnosti. Pokud nesklapne "dluhová past" a nepropadneme se do deflace - což bychom také jistě nechtěli. Domnívám se, že pro zajištění dlouhodobé stability ekonomiky by měla být současná monetární politika podstatně restriktivnější.
  Zdeněk
  • Prebytek likvidity
   05.06.2007 12:47

   To co nazyvate inflaci se nazyva spise prebytek likvidity, kterym opravdu prochazime. Byva to posledni faze hospodarskeho boomu, pred preklopenim do obdobi hospodarske krize.
   Michal Kára
  • ...
   05.06.2007 12:32

   Váš názor se fatálně potýká s problémem, jestli je možné označit situaci z roku 1995 či roku 2000 za normální.... Já bych řekl, že nikoli... Spíš jde o to, že my se stále jen přibližujeme určitým "normalitám"...
   QEntity
Aktuální komentáře
22.11.2019
9:15Média: Do PPF přišel manažer, který má mít na starosti převzetí skupiny CETV
9:06Rozbřesk: Anatomie strachu z krachu americko-čínských jednání
8:54Německo se vyhnulo recesi, Čína se chce s USA domluvit  
8:39Německo se těsně vyhnulo recesi, potvrdili statistici
8:21Chceme dohodu s USA, zároveň jsme ale připraveni k odvetě, řekl čínský prezident
5:47David Zahn: Změny v politice, na které by si investoři měli dát pozor
21.11.2019
22:01Obchodní válka nebere konce
17:29Série letošních pozoruhodných IPO asi skončí gigantickým paradoxem
17:21Exxon kvůli investicím chystá prodej větší části majetku
17:15Nejistota na trzích zatím nevede k úprku do bezpečí  
16:10Labouristé představili "nejradikálnější" volební program, zestátnit chtějí telekomunikace, železnice, vodu a poštu
14:18Evropské technologie jsou pro investory z USA a Asie novým přístavem
14:18EUC a.s. - zahájení výplaty pátého úrokového výnosu dluhopisu EUC VAR/22, ISIN CZ0003517724
14:03OPEC+ zřejmě prodlouží snížení těžby do června
12:21Stratég Morgan Stanley: První fáze čínsko-americké dohody bude, tím to možná skončí
12:10OECD: Růst české ekonomiky v příštím roce zpomalí, horší je i globální výhled
10:41Home Credit Group B.V. - zveřejnila vnitřní informaci
10:38Negativní spekulace o clech se roztáčejí, euro i koruna však odolávají  
10:24Bývalý šéf Avastu prodává akcie firmy, odpovídající několika dnům obchodování  
9:47Trump naznačil možné celní úlevy pro Apple

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - HDP, q/q
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university