Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Střední Evropa: Důležité akciové zprávy - průběžně doplňováno

Střední Evropa: Důležité akciové zprávy - průběžně doplňováno

22.6.2007 9:47
Autor: KBC/Patria

Agora: Špatné vyhlídky projektu PolskaPresse
Podle dnešního vydání deníku Gazeta Wyborcza získá příští týden Mecom Group vedoucí varšavský deník, Zycie Warszawy.
Náš názor: To je další překážka pro PolskaPresse, která chce zahájit vydávání celostátního deníku, který by ještě letos konkuroval Gazetě. Zatímco dnes by tato zpráva mohla přinést pozitivní vliv na obchodování, domníváme se, že výhled na to, že si Gazeta udrží velice vysoký podíl na inzertním trhu je již započítán. Opakujeme naše doporučení Držet pro akcie Agora

PKO BP jmenovala nového generálního ředitele
Dozorčí rada PKO BP jmenovala nového generální ředitele, kterým se včera stal Rafal Juszczak (dříve úřadující generální ředitel a zástupe generálního ředitele). Toto rozhodnutí odpovídá spekulacím tisku.
Náš názor: Podle našeho názoru je jmenování Juszczaka pozitivní, protože trh měl mírné obavy o politickém vlivu na toto jmenování. Juszczak má dvanáct let zkušeností v bankovnictví a v PKO BP pracuje od roku 2005.

PKO BP jmenovala nové členy představenstva
Dozorčí rada banky PKO BP jmenovala následující nové členy představenstva:
Aldona Michalak, na pozici zástupce generálního ředitele, od 1. července 2007,
Mariusz Klimczak, na pozici zástupce generálního ředitele, od 15. července 2007,
Adam Skowroński, na pozici zástupce generálního ředitele, od 23. července 2007,
Berenika Duda-Uhryn, na pozici zástupce generálního ředitele, od 10. září 2007.
Náš názor: Zprávu hodnotíme kladně, protože představenstvo nebylo úplné a v minulosti zažilo hodně změn a přesunů. Očekáváme, že zpráva bude mít neutrální vliv na dnešní cenu akcií. 

Kety: V pondělí ráno zveřejní management predikce výsledků za 2Q07
Společnost Kety by měla v pondělí 25. června zveřejnit svoje predikce výsledků za 2Q07. Očekáváme, že reportovaný čistý zisk za 2Q07 klesne na 20,7 mil. PLN, meziročně -40,0 %. Hlavním důvodem poklesu je ovšem 19,8 mil. PLN jako kompenzace od pojišťovny v souvislosti s požárem, kterou společnost obdržela ve 2Q06. Na upraveném základě očekáváme, že čistý zisk za 2Q07 dosáhne 21,2 mil. PLN, meziročně +15 %. Vyhlídky na výsledky jsou spíše průměrné na úrovni marží, podle našeho názoru, nicméně do určité míry je to vina jednorázových faktorů. Zahájení ukrajinských operací výrazně zatížilo náklady, které zatím nepřispívají k tržbám. Dále výkonnost Metalplast Zlotow, který zahájil konsolidaci v dubnu, byla ve 2Q07 velice slabá a ve 2H07 by se měla zlepšit. Výhled na 2Q07 nepřinesl žádné změny našich odhadů.
Velice silné by měly být tržby, které by měly dosáhnout 315 mil. PLN, meziročně +24 %. Na rozdíl od předchozího kvartálu očekáváme, že nejlepší výkonnost prokáže balící sektor, který meziročně poroste o 20 % z nízkého základu kvůli požáru. Naopak neočekáváme žádný výrazný příspěvek z Ukrajiny s ohledem na další zpoždění způsobené místní byrokracií. Od nedávno získané Metalplast Zlotow očekáváme příspěvek ve výši 7 mil. PLN.
Reportovaný EBIT by měl dosáhnout 28,1 mil. PLN, meziročně -33 %, kvůli kompenzaci od pojišťovny ve výši 19,8 mil. PLN, kterou Kety obdržela po požáru v základním období. Na upravené bázi, také o opční program pro management v 1Q07, očekáváme, že EBIT dosáhne 28,7 mil. PLN, meziročně +31 %. Upravená EBIT marže by tak měla dosáhnout 9,1 % ve 2Q07, což je více než 8,6 % ve 2Q06, ale méně než 9,5 % v 1Q07. Podle našeho názoru mohl kvartální pokles způsobit (i) posilování PLN vůči EUR, (ii) náklady na zahájení ukrajinských operací, (iii) nulový EBIT Metalplast Zlotow za období konsolidace.
Čistá finanční aktivita za 2Q07 by měla dosáhnout ztráty 3 mil. PLN v porovnání se ztrátou 1,7 mil. PLN ve 2Q06 a ziskem 1 mil. PLN v 1Q07. Tato ztráta by měla pocházet z nulového výsledku zajišťovacích aktivit a vyšších úrokových nákladů pocházejících z akvizičního úvěru na financování Metalplast Zlotow. 

Lotos uzavřel dohodu na zavádění Programu pro komplexní technologický rozvoj (PKRT)
Společnost Lotos uzavřela kontrakt se společností Technip ve výši 2,2 mld. PLN na technický design, dodávky a výstavbu dvou instalací projektu PKRT, jak včera uvedla společnost Lotos. Smlouva je součástí programu na vylepšení rafinérie (1,47 mld. EUR), podle vyjádření generálního ředitele Lotosu Olechnowicze. Finanční ředitel Machajewski dodal, že tímto kontraktem je pokryto 70 % celkové hodnoty programu, což umožňuje Lotosu hledat financování na bankovním trhu. Společnost plánuje dokončení projektu ve 4Q07 a chce získat úvěry od komerčních bank ve výši 1,5 mil. USD. Finanční ředitel dále uvedl, že období financování bylo stanoveno na 12,5 let a úvěr bude denominován v USD, aby se snížilo měnové riziko. Společnost zároveň zveřejnila podrobný harmonogram programu PKRT. Podle něj bude rafinérie v Gdaňsku uzavřenu na začátku roku 2009 kvůli údržbě, následovat bude zahájení provozu čtyř nových jednotek. Společnost zatím nerozhodla o způsobu zpracování těžkých odpadů. Bez ohledu na konečné rozhodnutí bude tato jednotka spuštěna až v 1H10. Plánovaná jemná hydrokrakovací jednotka bude spuštěna ve 2H10.

Náš názor: Je zde mírné zpoždění u plánované jemné hydrokrakovací jednotky, která měla být původně spuštěna už v 1H10. Celkové náklady také vzrostly, když ve svém strategickém plánu z loňského června Lotos uváděl, že chce utratit 6 mld. PLN (1,93 mld. USD) na vylepšení rafinérie v Gdaňsku v období 2006-2012, zatímco nyní to je 1,97 mld. USD do roku 2010. Původní číslo také zahrnovalo jednotku IGCC (jejíž provoz byl odložen na rok 2012), z čehož vyplývá, že investiční náklady vzrostly o 150-300 mil. USD. To odpovídá našim očekáváním, že vysoká inflace v ropném stavebním sektoru Lotos ovlivní, ale trh pravděpodobně toto ještě nezapočítal. Na druhou stranu Lotos výrazně zvýšil transparentnost programu PKRT, když zveřejnil přesný harmonogram. To lze považovat za pozitivní faktor, který kompenzuje nárůst investičního rozpočtu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.5.2018
10:25Praha dnes koriguje páteční ztráty. Německu pomáhá do výšin Lufthansa  
9:15Rozbřesk: V koruně mohou krátkodobě přetrvat výprodeje. Dlouhodobě směr silnější úrovně
8:56Evropské burzy se asi zazelenají, italské krizi navzdory  
8:33Populisté vládu v Itálii nesestaví, prezident odmítl euroskeptika
8:32Dílo slavné české malířky Toyen se v nedělní aukci galerie Kodl vydražilo za bezmála 20 milionů korun
6:09Fidelity: Investice do vládních dluhopisů zůstávají zajímavé kvůli rostoucí inflaci
27.5.2018
16:58Ceny ropy čeká velká revoluce
10:10Víkendář: Putinovo Rusko z první ruky
26.5.2018
17:05Zlato 2048
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data