Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Čistý zisk České spořitelny v pololetí vzrostl o 7 % na 5,23 mld. Kč

ČTK: Čistý zisk České spořitelny v pololetí vzrostl o 7 % na 5,23 mld. Kč

31.7.2007 12:53
Autor: 

Praha 31. července (ČTK) - Česká spořitelna, banka s největším počtem klientů v zemi, v pololetí zvýšila čistý zisk o 7,3 procenta na 5,23 miliardy korun. V loňském pololetí měla finanční skupina ČS zisk 4,87 miliardy korun. Oznámila to dnes spořitelna, která patří do skupiny rakouské Erste Bank. Výsledky jsou konsolidované podle mezinárodních účetních standardů a nejsou auditované.

Pololetní výsledky potvrdily výhled na celý rok 2007, který počítá s meziročním růstem čistého zisku o 15 až 20 procent, řekl na tiskové konferenci generální ředitel ČS Gernot Mittendorfer. "Věřím, že dvouciferný růst (čistého zisku) bude pokračovat i v dalších letech," dodal. Poměr nákladů k výnosům banky by podle něj měl na konci roku klesnout pod 53 procent, návratnost kapitálu by měla být nad 20 procenty.

Na dosaženém zisku se podle spořitelny nejvíce podílí čistý úrokový výnos, který meziročně vzrostl o 11,3 procenta na 11,56 miliardy korun. Za zvýšením úrokových výnosů přitom stojí pokračující nárůst úvěrů pro občany, firmy i veřejný sektor. Klientské půjčky v pololetí meziročně vzrostly o 24,7 procenta na 361,8 miliardy korun. Narostly rovněž úrokové příjmy z dluhových cenných papírů a příjmy z pronájmu budov.
Příjmy z poplatků a provizí vzrostly o 3,3 procenta na 4,76 miliardy korun. Hlavním zdrojem příjmů z poplatků jsou platební transakce, avšak zvýšily se například příjmy z poplatků a provizí z úvěrů nebo příjmy z investování do investičních fondů. Počet transakcí provedených na sporožirových účtech se zvýšil o 4,8 procenta.

Provozní zisk proti loňskému prvnímu pololetí vzrostl o 8,3 procenta na 8,11 miliardy. Zvýšily se také provozní náklady, a to o 8,2 procenta na 9,07 miliardy . Za jejich růstem stojí zejména vyšší výdaje na obchodní operace, kancelářské prostory a marketing. Vzrostly i zaměstnanecké náklady.

Závazky ke klientům meziročně vzrostly o 12,9 procenta na 608,37 miliardy korun. Poměr klientských pohledávek ke klientským úvěrům se zvýšil na 60,3 procenta z 56,3 procenta.

Čistý zisk z obchodních operací spořitelně proti loňskému prvnímu pololetí poklesl o 7,3 procenta na 0,7 miliardy korun v důsledku oslabování koruny a výrazně nižších výnosů z operací s cizími měnami. Výnosy z pojišťovnictví se zvýšily o 25,6 procenta na 0,16 miliardy .

Návratnost kapitálu se vlivem růstu vlastního kapitálu snížila na 21 procent z 22 procent. Kapitálová přiměřenost mírně klesla zhruba o procentní bod na 10,4 procenta. 

Bilanční suma spořitelny meziročně vzrostla o 15,8 procenta na 815,58 miliardy korun díky zvýšení objemu klientských úvěrů a závazků ke klientům.

Počet zákazníků finanční skupiny ČS meziročně poklesl o 0,6 procenta na 5,29 milionu. V 636 pobočkách v pololetí pracovalo 10.912 zaměstnanců, o procento více než před rokem.

V rámci projektu Banka první volby, jehož cílem je zlepšení kvality služeb ČS, by mělo v druhém pololetí vzniknout nezávislé poradenské úvěrové centrum. Manažer projektu Martin Burda upozornil na to, že se spořitelna bude snažit do konce roku také například renovovat sto poboček, snížit maximální dobu čekání klientů na obsluhu na pobočkách na sedm minut a pokračovat v instalaci nových bankomatů.
Výsledky dnes zveřejnila i mateřská Erste Bank Sparkassen. Její čistý konsolidovaný zisk se zvýšil o 25,1 procenta na 566 milionů eur, tedy asi 15,9 miliardy korun.

Akcie České spořitelny se na rozdíl od cenných papírů rakouské Erste Bank neobchodují na pražské burze.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data