Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční dluh ČR: 39 procent HDP

Zahraniční dluh ČR: 39 procent HDP

27.9.2007 11:29
Autor: David Marek

Zahraniční dluh České republiky se ke konci 2. čtvrtletí zvýšil na 1.313 miliard z 1.238 miliard korun na konci prvního kvartálu. V poměru k HDP podle našeho odhadu zadlužení stouplo z 37,6 na 38,8 procenta.

Zvýšení zahraničního dluhu jde především na růstu krátkodobých závazků domácích bank vůči zahraničním finančním ústavům. O necelých 16 miliard korun stouply zahraniční závazky vlády, a to především kvůli čerpání úvěrů od Evropské investiční banky. Zahraniční dluhy firem se zvýšily o 3 miliardy korun. Aktuální skladba zahraničního dluhu je následující: 53 procent připadá na firemní sektor, 26 procent na banky a 21 procent tvoří vládní závazky.

Výše ani ostatní parametry zahraničního zadlužení České republiky nezavdávají příčinu k obavám. Zahraniční dluh se drží pod 40 procenty HDP, dlouhodobé závazky tvoří více než dvě třetiny celkového zahraničního dluhu (68 procent), výše zahraničního dluhu se rovná přesně půlroční hodnotě vývozu zboží a služeb, a devizové rezervy dosahují 1,6 násobku krátkodobého zahraničního dluhu. Z pohledu vnější nerovnováhy si více pozornosti zaslouží schodek běžného účtu, který ve 2. čtvrtletí stoupl na 3,4 procenta HDP. Nicméně i tato hodnota je ospravedlnitelná při rychlém růstu ekonomiky.


Váš názor
 • ... zima nehrozí, je září a teplota ještě neklesla pod 10 stupňů ...
  27.9.2007 17:30

  Konstatovat že míra zadlužení není důvodem k obavám, m.j. protože zadlužení nedosahuje 40% HDP za situace kdy za směšně krátké hodnocené období "podle našeho názoru toto zadlužení stouplo z 37,6 na 38,8 procenta" je docela úsměvné (anebo politicko-demagogické?). V uplynulém období to tedy stouplo o 1,2% z 37,6 na 38,8 %. Kdo umí sčítat a očekává v zásadě stejných 1,2% v období nadcházejícím spatří "kýžených 40% " cobydup ...
  homo sapiens
  • homo sapiente
   1.10.2007 12:14

   není opravdu důvod k obavám. Já kdybych si dnes chtěl půjčit, tak si půjčím také venku a nikoli doma. Úroky jsou totiž přibližně stejné, ale česká koruna posiluje. Kdo si půjčil před rokem v dolarech a dnes to splácí, tak se musí chechtat, jak vydělal. Vrací i s úroky méně, než si půjčil.
   čtenář zdrojů
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university