Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Odbory chtějí osmiprocentní růst mezd

ČTK: Odbory chtějí osmiprocentní růst mezd

17.10.2007 8:11
Autor: ČTK

Praha 17. října (ČTK) - Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma včera nekomentoval požadavky odborů na průměrné zvýšení mezd a platů o zhruba osm procent v příštím roce. Tůma na tiskové konferenci pouze poukázal na to, že odbory nechtějí plošný nárůst, ale jsou vědomy toho, že v různých firmách jsou rozdílné možnosti na zvýšení mezd. Tiskový briefing se uskutečnil po každoroční konzultační schůzce bankovní rady ČNB se zástupci největší odborové centrály ČMKOS.

"Nebudu komentovat žádné číslo, protože nehodlám být arbitrem mzdových vyjednávání," řekl Tůma.

Odboráři navýšení zdůvodňují zejména očekávanou inflací kolem pěti procent. Předseda ČMKOS Milan Štěch řekl, že růst mezd a platů by měl v příštím roce činit v průměru asi osm procent, z toho v podnikatelské sféře zhruba 9,5 procenta a v rozpočtové oblasti asi jen dvě procenta. Podniky podle něho produkují zisky, které budou mít díky vládní reformě veřejných financí méně zdaněné, takže není důvod nežádat více peněz na udržení životní úrovně zaměstnanců.

Zvýšení mezd by mělo podle Štecha vyrovnat vyšší náklady zejména u nízkopříjmových skupin po očekávaném zdražování vyplývajícího i z vládních opatření. "Nechceme mzdy, které by nebyly kryty produktivitou práce," řekl Štech. Právě tento postoj zaznamenal Tůma. "Odbory jsou si vědomy, že situace různých podniků je různá," uvedl.

Člen bankovní rady ČBN Vladimír Tomšík minulý týden podle Hospodářských novin řekl, že jako maximální strop vidí osmiprocentní růst. "Pokud by odbory požadovaly vyšší růst, tak se výrazně zvyšuje riziko mzdově-inflačního tlaku," řekl deníku Tomšík.

Zástupci malých a středních podniků považují návrh odborů na nejméně sedmiprocentní zvýšení mezd v příštím roce za přemrštěný. Hospodářská komora jej akceptuje, ale připomíná, že takovéto zvýšení mezd může některé obory paralyzovat. Vyplývá to z nedávné ankety ČTK mezi zaměstnavatelskými svazy. Odbory žádají příští rok stejný nárůst, o jaký se mzdy zvýšily na přelomu loňského a letošního roku.


Váš názor
  • růst
    17.10.2007 9:22

    ceny akcií.
    mě by stačil na příští rok 7,5%
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data