Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: OECD věští České republice na letošek menší růst kvůli inflaci

ČTK: OECD věští České republice na letošek menší růst kvůli inflaci

4.6.2008 11:10
Autor: ČTK

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) očekává, že tempo hospodářského růstu České republiky letos klesne na 4,5 procenta proti loňským 6,5 procenta. Hlavní příčinou je zvýšení inflace v důsledku především nedávných fiskálních reforem. V příštím roce by se měl růst zvýšit na 4,8 procenta. Inflace by měla letos dosáhnout 6,8 procenta a v roce 2009 klesnout na 2,9 procenta. V dnes vydaném pravidelném půlročním materiálu o hospodářských výhledech členských a některých dalších zemí OECD dále předpovídá Česku další snižování nezaměstnanosti - letos na 4,6 a v příštím roce na 4,4 procenta.Po třech letech víc než šestiprocentního růstu by měl letos hrubý domácí produkt České republiky zpomalit na asi 4,5 procenta, než se v roce 2009 tempo znovu zrychlí. Zpomalení je hlavně důsledek zvýšení inflace, která snížila reálné příjmy domácností. Zvýšení inflace odráží velkou měrou některá opatření tvořící součást fiskálního programu přijatého koncem minulého roku. Vláda se snaží o další reformy, ale pokrok je pomalý, protože její politický mandát není moc pevný.

Hlavní výzvy spočívají v zajištění schůdnosti rozpočtu tváří v tvář budoucím demografickým tlakům, ve zvýšení nabídky práce a ve zlepšení školského systému tak, aby neomezoval potenciál růstu, uvádí OECD.

Očekává, že soukromá spotřeba v ČR se po loňských 5,6 procenta letos zvýší jen o 2,8 procenta. V příštím roce by měl přijít vzestup na čtyři procenta. Veřejná spotřeba má stagnovat - letos úplně, v příštím roce se má zvýšit jen o 0,1 procenta.

Organizace dále předpokládá další postupné snižování schodku veřejných financí z loňských 1,6 na 1,5 procenta letos a na 1,3 procenta hrubého domácího produktu v roce 2009. Poznamenává, že pro letošní rok vládne kvůli reformám nejistota ohledně příjmů a výdajů.

Růst vývozu by se měl z loňských 14,5 procenta letos snížit na 11,9 a v příštím roce na 11,4 procenta. Pro dovoz uvádí OECD hodnoty 13,6 procenta, respektive 11,1 a 10,8 procenta.

Mezi rizikové faktory OECD řadí možné větší vedlejší účinky inflace, než se očekává, nejistotu kolem vývoje cen potravin a surovin a případné nové negativní účinky turbulencí na světových finančních trzích. Uvádí, že i když české finanční trhy zatím těmito turbulencemi zřejmě přímo neutrpěly, jakýkoli jejich nový negativní účinek na světové hospodářství by se mohl prostřednictvím poptávky po vývozu na české ekonomice odrazit.

Ministerstvo financí ve své dubnové prognóze očekává letos růst ekonomiky o 4,9 procenta. V roce 2009 by hrubý domácí produkt měl vzrůst o 5,1 procenta. Inflace by měla letos podle úřadu být šest procent. V roce 2009 by ovšem měl růst cen výrazně zpomalit na 2,7 procenta.

Česká národní banka pak ve své nové květnové prognóze počítá letos s růstem ekonomiky o 4,7 procenta a příští rok o čtyři procenta.

Přečtěte si také názor Patrie ZDE.

 


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data