Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Běžný účet v dubnu: Mírnější deficit a revize směrem vzhůru

Běžný účet v dubnu: Mírnější deficit a revize směrem vzhůru

17.06.2008 10:33
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Komentář byl doplněn:
Běžný účet za duben skončil ve schodku 4,7 miliardy korun. Deficit je menší, než jsme odhadovali. Po úpravě o data za zahraniční obchod jsme čekali bilanci -10 miliard korun, tržní odhad byl ještě více v záporu. Za lepším výsledkem stojí bilance služeb, která dosáhla překvapivě vysokého přebytku. Pozitivní dojem z dnešních dat umocňuje revize čísel za první kvartál, podle které byla bilance služeb a s ní i běžný účet lepší, než ukazovaly předběžné výsledky.

Běžný účet dlouhodobě zatěžuje bilance výnosů, která podle očekávání skončila hluboko v minusu. V dubnu její deficit dosáhl 33 miliard. Typickým faktorem, který zhruba v dubnu začíná tlačit bilanci výnosů více do deficitu, je výplata dividend zahraničním vlastníkům. Kvůli tomu se dají čekat výrazně záporná čísla i v dalších měsících.

Saldo finančního účtu se mírně zlepšilo na -9 miliard. Přispěly k tomu jak přímé tak portfoliové investice. V případě přímých investic hraje klíčovou roli reinvestovaný zisk. Kladnou bilanci u portfoliových investic, kterou vidíme po čtyřměsíční přestávce, příznivě ovlivnily nákupy dluhopisů.

V prvním čtvrtletí obvykle běžný účet vykazuje lepší výsledek než ve zbytku roku. I letos čekáme postupné zhoršování, celoroční bilance by se měla pohybovat kolem 70 miliard v záporu. To by znamenalo zlepšení oproti roku 2007. V poměru schodku běžného účtu k HDP bychom se dostali na 1,8 procenta.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data