Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maloobchod v květnu: Evidence zpomalení

Maloobchod v květnu: Evidence zpomalení

16.7.2008 9:42
Autor: David Marek

Komentář byl doplněn:

Maloobchodní tržby se v květnu meziročně zvýšily o 1,2 procenta po růstu o 4,6 procenta v dubnu. Částečně výsledek ovlivnil nižší počet pracovních/prodejních dní. Nicméně v oblasti maloobchodu kalendář hraje menší roli než u průmyslové výroby či zahraničního obchodu. I po zohlednění tohoto faktoru zůstává tempo růstu tržeb v obchodech velmi nízké.

Květnová data přináší evidenci zpomalování růstu domácí poptávky, kterou tíží vysoká inflace. Mzdy sice letos výrazně stouply, inflace ovšem také nabrala obrátky a reálně letos příjmy domácností rostou nejpomaleji za posledních osm let. K růstu útrat domácností v obchodech přestává přispívat trh práce. Míra nezaměstnanosti již patrně dosáhla svého dna v současné obrátce hospodářského cyklu a její pokles již dále nezvyšuje kupní sílu na domácím trhu.

Méně příznivá situace se dotkla především poptávky po automobilech. Ty představují typické zboží dlouhodobé spotřeby velmi citlivé na vývoj ekonomické situace. Navíc se do poptávky na tomto trhu negativně promítají vysoké ceny pohonných hmot, které představují komplementární statek. Tržby z prodeje a oprav automobilů v květnu meziročně klesly o 1,5 procenta.

Útraty za oblečení a domácí potřeby ovšem pokračovaly v rychlém růstu. Po boomu bytové výstavby v posledních letech se logicky dostavila poptávka po bytovém vybavení, která je stále ještě na maloobchodním trhu cítit. I zde se ovšem může v následujících měsících projevit zpomalení hospodářského růstu.

Příspěvek spotřebních výdajů domácností k růstu HDP bude patrně nižší než v předchozích čtvrtletích. Za této situace lze očekávat, že ČNB ponechá v následujících měsících úrokové sazby beze změny. Měnová politika zůstává sevřena v dilematu zpomalující ekonomiky, příliš silné koruny a nepříjemně vysoké inflace.


Váš názor
 •  
  16.7.2008 12:35

  Zase leze nahoru - myslím korunu,lámou se nové rekordy, tím je vlastně umocněna inflace o posilování měny, tudíž inflace na druhou pro ostrůvek v EUR moři zahraničního obchodui. Souhlasím s předchozím přispěvkem, že je jen otázkou času,kdy nastane recese. Čím více bude koruna ještě posilovat tím dříve to bude a tím hlubší bude pád. Jen se stále divím, že si to necháváme líbit
 • kdy
  16.7.2008 9:45

  Patria přehodnotí celoroční růst HDP. Těm 5% už nevěří snad ani Kalousek a ten se k tomu každý den modlí. Je evidentní, že to bude s bídou sotva 4% a možná bude i překvápko a ke konci roku spadneme do recese :-))))))
  tk69
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba