Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Maďarská ekonomika zrychlila růst, výhled ale není nejlepší

ČTK: Maďarská ekonomika zrychlila růst, výhled ale není nejlepší

14.08.2008 12:49
Autor: ČTK

Budapešť (ČTK) - Maďarská ekonomika ve druhém čtvrtletí zrychlila roční růst na 2,2 procenta ve srovnání s růstem 1,7 procenta v prvním čtvrtletí. Hospodářství jedné ze zemí takzvané visegrádské čtyřky roste rychleji, než se předpokládalo mezi analytiky. Vyhlídky ale nejsou pro Maďarsko nejlepší, protože se zhoršuje stav eurozóny.

Za zlepšením bylo ve druhém čtvrtletí hlavně zemědělství a vládní sektor. Díky tomu růst HDP za čtvrtletí po sezonní úpravě a přepočtu na srovnatelný počet pracovních dnů činil 0,6 procenta.

Údaj o ročním růstu je předběžný a není upraven. Ekonomové očekávali růst 1,8 procenta, lepší výsledek tak svědčí o tom, že ekonomika se zotavuje z prudkého oslabení, které zaznamenala loni. V nadcházejícím období jí ale v dalším zotavení bude zřejmě bránit útlum v západní Evropě, kam řada firem z Maďarska vyváží.

"Odhad se opírá hlavně o produkci, informace o dopadech zahraničního obchodu zatím nemáme," řekl podle agentury Reuters pracovník statistického úřadu Csák Ligeti. "Zaznamenali jsme však, že výroba v zemědělství je vyšší, hlavně ve srovnání s loňským slabým výkonem," dodal.

Pokud by se vzal v úvahu rozdílný počet pracovních dnů, ekonomika ve druhém čtvrtletí vykázala meziroční růst o 2,1 procenta. V prvním čtvrtletí růst dosahoval jednoho procenta, sdělil úřad, který tak upravil vzhůru svůj dřívější odhad. Ten hovořil o růstu 0,9 procenta.

"Údaje o růstu HDP ukazují, že maďarská ekonomika loni dosáhla dna. Na rok 2008 předpovídáme postupné oživení, i když zhoršení vnějšího prostředí by mohlo silnějšímu růstu HDP zabránit," poznamenala analytička společnosti CIB Mariann Tripponová.

Na celý rok analytici očekávají růst HDP o 2,2 procenta. Loni ekonomika v Maďarsku vzrostla o 1,3 procenta.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.07.2025
14:16Firmě PepsiCo ve čtvrtletí klesl zisk o 59 procent, tržby se ale mírně zvýšily
13:40ČEZ a Rolls-Royce SMR začnou připravovat první modulární reaktor v Česku
13:17Blíží se další raketový růst? Co od výsledků Netflixu očekávat
11:55Eurostat: Inflace v EU v červnu zrychlila na 2,3 procenta, v ČR na 2,8 procenta
11:52Kryptotýden pokračuje: Trump chce z USA kryptoměnovou velmoc. Digitální dolar ale odmítá
11:04Trump zvyšuje tlak na Fed a zvedá hrozbu pro dolar. Včerejšek byl další test  
10:39TSMC: dvouciferný růst zisku pátý kvartál v řadě a silný výhled na třetí čtvrtletí
10:18Volvo předčilo očekávaní, v Americe mění strategii. Akcie poskočily o 10 %
9:12Rozbřesk: Jaké Trumpově celní sazbě čelí Česko? A proč je na tom Slovensko nejhůře?
8:53Trump se blíží dohodě s EU, Německo odmítlo rozpočet EU a Coca-Cola přejde na třtinový cukr  
6:16Jsou namístě mírnější odhady přínosů umělé inteligence?
16.07.2025
22:00Wall Street si přes Trumpovo zastrašování Powella připsala další zisky  
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  
16:36Komerční banka, a.s.: Změna členů dozorčí rady KB k 16.7.2025
15:13Výsledky Bank of America: Bankám se daří těžit ze zvýšené volatility na trzích  
14:56Tradeři Goldman Sachs měli žně. Očekávání Wall Street banka nechala daleko za sebou
14:53Morgan Stanley překonala odhady, dařilo se obchodování s akciemi
13:19Naznačují americké indexy korekci?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/25 Q2, Bef-mkt)
General Electric Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Novartis AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
US Bancorp (06/25 Q2, Bef-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (06/25 Q2)
7:00ABB Ltd (06/25 Q2)
7:00EQT AB (03/25 Q1)
7:00Volvo Car AB (06/25 Q2)
7:20Volvo AB (06/25 Q2)
7:30Evolution AB (06/25 Q2)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Interactive Brokers Group Inc (06/25 Q2)
22:01Netflix Inc (06/25 Q2)