Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ruský prezident uznal nezávislost Jižní Osetie a Abcházie

Ruský prezident uznal nezávislost Jižní Osetie a Abcházie

26.8.2008 14:18
Autor: 

MOSKVA (MEDIAFAX) - Ruský prezident Dmitrij Medveděv v úterý podepsal dekret uznávající nezávislost Jižní Osetie a Abcházie. Informovala o tom agentura Reuters.

"Podepsal jsem dekrety, kterými Ruská federace uznává nezávislost Jižní Osetie a nezávislost Abcházie," řekl Medveděv ve svém televizním vystoupení. Je to ruská odpověď na tlak západních zemí, které po Moskvě chtěly, aby nezávislost těchto zemí neuznala a podporovala územní celistvost Gruzie.

Gruzie ruský krok odsuzuje. Náměstek gruzínského ministra zahraničí Giga Bokeria ruské uznání nezávislosti Jižní Osetie a Abcházie nazval "neskrývanou anexí".

Velká Británie v úterý odmítla rozhodnutí ruského prezidenta uznat separatistické regiony za nezávislé státy. "Kategoricky to odmítáme a podporujeme gruzínskou suverenitu a územní celistvost," řekla mluvčí britského ministerstva zahraničí. "Je to v protikladu k závazkům, ke kterým se Rusko opakovaně přihlásilo v rezolucích Rady bezpečnosti OSN," dodala mluvčí.

Abcházie a Jižní Osetie se odtrhly od Gruzie po občanské válce v devadesátých letech minulého století. Jejich nezávislost však formálně až dosud nikdo neuznal. Po jednostranném vyhlášení nezávislosti Kosova obě separatistické republiky opakovaně oslovily mezinárodní společenství, aby uznalo jejich suverenitu. Rusko, které oba regiony výrazně podporuje, je první zemí, která tak učinila.


Váš názor
  • Myslím, že protesty ...
    26.8.2008 17:45

    ... mi budou stejně platné, jako když jsem potestoval proti odtržení Kosova.
    HonzaH
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data