Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Světová finanční krize výrazněji zasáhne developery a exportéry

ČTK: Světová finanční krize výrazněji zasáhne developery a exportéry

19.9.2008 16:28
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Současná finanční krize podle realitních odborníků pročistí řady tuzemských developerských firem. Některým tuzemským výrobcům a zejména exportérům krize způsobuje menší dostupnost finančních zdrojů a přináší zdražování. Její dopady zatím neohrozí tuzemský trh stavebního spoření. Majitelům akcií a podílových fondů experti přes rozsáhlé ztráty doporučují zachovat chladnou hlavu a v případě, že nutně nepotřebují hotovost, rozhodně neprodávat, zjistila dnes ČTK.

Developerů se dotkne hlavně zhoršený přístup k penězům na jejich projekty. "Developeři už od bank 80 až 90 procent hodnoty projektů nedostanou," řekl ČTK generální ředitel společnosti Skanska Reality Petr Fanta. "Lze očekávat, že část developerských firem opustí trh, ohroženy jsou ty, které mají nedostatek vlastních zdrojů a spoléhají výhradně na dluhové financování," potvrdil výhled Antonín Šmejkal ze společnosti Mexx Reality.

Stavbaři očekávají pokles především v oblasti bytové výstavby, obávají se i omezování státních zakázek kvůli hubenějšímu rozpočtu. "Současná krize bude mít vážné dopady na stavebnictví," řekl Miroslav Uhlík ze společnosti Subterra. Podle něj půjde dolů především výstavba bytů kvůli dražším hypotékám a přísnějším podmínkám jejich poskytování. Stejný názor sdílí také prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš. Propouštění však firmy zatím neplánují.

Podle analytika Komerční banky Josefa Němého hrozí bezprostřední dopad finanční krize spíše v bankovním sektoru nebo u firem, které operují s velkým podílem cizího kapitálu a mohou teď mít horší přístup k financování. Zástupci podnikatelů oslovení ČTK nedokázali dopad krize umocněný posilující českou měnou zatím odhadnout.

Krize již negativně ovlivňuje například přerovskou společnost Meopta - optika, předního tuzemského výrobce a exportéra optickomechanických přístrojů. "Naši velcí odběratelé utlumili zakázky a vyčkávají, co bude dál. Navíc v důsledku přelivu do české koruny Meopta přišla během šesti či sedmi měsíců o 100 milionů korun zisku, protože marže nevykryjí kurzové změny," řekl dnes ČTK jednatel společnosti Vítězslav Moťka. Některých tuzemských firem se však podle jejich vyjádření události na finančních trzích nedotkly. Patří mezi ně například těžební společnost OKD, mobilní operátor Telefónica O2, plzeňská Škoda Holding a ocelářská skupina ArcelorMittal Ostrava.

Dopady krize finančních trhů podle Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) neohrozí tuzemský trh stavebního spoření. V současnosti neexistují ani důvody pro zpřísňování podmínek pro poskytování úvěrů. Mnohem větší dopad by na trh stavebního spoření mělo omezení státní podpory, uvedla AČSS.

Ceny akcií na burzách, které v uplynulých dnech srazila finanční krize a nucené konce velkých amerických bank na víceletá minima, mohou podle vyjádření finančních odborníků dále klesat. Kvůli panickým výprodejům klesly ceny akcií na burzách včetně české hluboko pod hodnoty, které odpovídají stavu hospodaření a majetku firem. Neznamená to ovšem, že nemůže být ještě hůře.

Hodnota akciových emisí na pražské burze jen v září spadla o více než 360 miliard korun. Podle odhadů tvoří desetinu až pětinu burzovních obchodů s akciemi čeští individuální investoři. Držet nadále akcie i podílové fondy je podle expertů rozumné, protože propady akcií zavinila zejména panika a nejistota. Zkušenosti z minulých podobných krizí ukazují, že nálada se může velmi rychle obrátit.


Nynějším propadem akciových trhů by mohlo být výrazněji ohroženo asi deset tisíc až 20.000 Čechů, kteří investovali jednorázově větší částky do akciových a smíšených fondů. Současná krize se ale naproti tomu projevuje i zvýšeným zájmem lidí o individuální investování do akcií. Pobočky mimoburzovního organizátora obchodů s cennými papíry RM-Systému podle zjištění ČTK zaznamenávají v posledních dnech výrazný nárůst zájmu o otevření účtů, přes které mohou lidé individuálně obchodovat s akciemi.


Váš názor
 • Můj dojem
  21.9.2008 15:37

  Tento článek byl buď napsán před 18.9.2008 a tudíž už neměl být, pro svou neaktuálnost, uváděn, nebo někomu vysloveně nepasuje současný vývoj na světových burzách a rozhodl se nadále šířit nejistoty, polopravdy zkreslené či vytržené informace a tak nějak celkově šířit negativa a skepsi. Komu toto může vyhovovat, kdo z nejistoty při obchodování těží. Odpovězte si sami.
  Jára
  • Re: Můj dojem
   22.9.2008 6:12

   Přesně stejný pocit mám z tohoto článku já.... pan redaktor ho napsal předem a přece ho teď nehodí do koše! Tolik práce by přišlo nazmar! Co na tom, že je neaktuální a vůbec neodpovídá reálné situaci, však on to čtenář nepozná a penízky jsou v kapse :-)
   mirek
   •  
    22.9.2008 7:17

    Ale pánové, volativita je co živí makléře. Načasování článku je velmi zajímavé, ale kdo ví.
    Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data