Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Vídeňský institut čeká ve střední Evropě pokles, ale ne recesi

ČTK: Vídeňský institut čeká ve střední Evropě pokles, ale ne recesi

27.11.2008 16:29
Autor: ČTK

Vídeň (zpravodaj ČTK) - Zhoršení globálních rámcových podmínek zanechává zřetelné stopy v celé oblasti střední, východní a jihovýchodní Evropy. Růst v zemích této oblasti se zpomalí, nedojde tam však k recesi, jako ve státech eurozóny nebo v USA. Tento hlavní závěr obsahuje aktualizovaná prognóza Vídeňského institutu pro mezinárodní hospodářská srovnání (WIIW), která byla dnes zveřejněna ve Vídni.

Studie odhaduje, že růst hrubého domácího produktu v nových členských zemích EU se v letošním roce zpomalí z průměrných 6,3 procenta v loňském roce na pět procent. V roce 2009 pak poklesne až na 2,7 procenta. Pro rok 2010 pak studie počítá s průměrným růstem ve výši 3,5 procenta.

Značné rozdíly ale budou mezi jednotlivými zeměmi regionu. Česká republika vychází z této prognózy relativně velmi dobře, když pro ni WIIW předpovídá v letošním roce růst ve výši 4,6 procenta, v příštím roce 3,5 procenta a v roce 2010 již znovu zrychlení na čtyři procenta. Slovensko po loňských více než deseti procentech klesne letos na sedm, v příštím roce na pět a v roce 2010 na čtyři procenta, uvádí institut.

"Za celý letošní rok počítáme s růstem HDP o 4,1 procenta, prognóza na příští rok směřuje ke 2,5 procentům. K oživení hospodářského růstu by mělo dojít ve 4. čtvrtletí příštího roku," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek k odhadům růstu české ekonomiky.

Podle odhadů Mezinárodního měnového fondu by měl příští rok růst české ekonomiky kvůli vlivu finanční krize zpomalit až pod dvě procenta z odhadovaných čtyř procent letos. Podle Evropské komise růst české ekonomiky zpomalí letos na 4,4 procenta a v roce 2009 na 3,6 procenta. Česká národní banka snížila v prognóze odhad růstu hrubého domácího produktu v příštím roce na 2,9 procenta, za celý letošní rok ekonomika poroste o 4,5 procenta. Podle ministerstva financí letos HDP poroste o 4,4 procenta a v roce 2009 o 3,7 procenta.

Do minusových hodnot se podle této prognózy dostanou v roce 2009 Maďarsko, Estonsko a Lotyšsko, přičemž v pobaltských zemích pokles potrvá i v roce 2010. Růst v balkánských zemích by se měl v nejbližších dvou letech pohybovat okolo tří procent, pro Rusko institut předpovídá v příštím roce 5,2 procenta a pro rok 2010 růst o 6,1 procenta.

Ve všech zemích regionu očekává institut v příštích dvou letech přechodné zvýšení nezaměstnanosti. V České republice na 5,5 respektive šest procent, na Slovensku na 11 procent. Míra inflace by naproti tomu měla klesnout: v ČR z letošních šesti procent na 2,8 procenta příští rok a 2,5 procenta v roce 2010, na Slovensku na čtyři respektive 3,5 procenta, což je mírně pod průměrem nových členských zemí EU.

Za hlavní příčiny zpomalení tempa růstu označuje WIIW výrazné snížení poptávky po exportech ze zemí regionu, snížení soukromé spotřeby, oslabení nebo dokonce pokles investic a vliv mezinárodní finanční krize, která dramaticky komplikuje získávání nových úvěrů.

Zpráva zároveň připomíná, že všechny prognózy jsou v současné neklidné době nejisté a skutečný vývoj se může v důsledku nových otřesů na západních trzích výrazně odlišit od předpokládaného. Přesto zdůrazňuje, že v současné době není důvod očekávat v zemích střední a východní Evropy hospodářskou recesi.

Odhady možných makroekonomických scénářů pro ČR na další 3 roky od hlavního ekonoma Patria Finance naleznete ZDE.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba