Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tomšík (ČNB): Finanční trhy by se mohly zvednout příští rok

Tomšík (ČNB): Finanční trhy by se mohly zvednout příští rok

8.12.2008 15:36

Člen bankovní rady České národní banky Vladimír Tomšík věří, že ekonomická situace ve světě by se mohla začít zlepšovat v roce 2010 a finanční trhy by se mohly zvednout již příští rok. V České republice podle něj dojde k prudkému zpomalení ekonomického růstu, nicméně recesi bychom se měli vyhnout.

"Většina poválečných recesí ve vyspělých zemích trvala 3 až 5 čtvrtletí, takže pokud bude recese v USA a dalších zemích „tradiční“, lze očekávat, že se začne blýskat na lepší časy v roce 2010. Finanční trhy obvykle reagují s určitým předstihem – klesají jako první na začátku recese, ale také se jako první zvedají na jejím konci. Podle této pravidelnosti by se finanční trhy mohly zvednout již příští rok. To vše za předpokladu, že se bude jednat o recesi „tradiční“ a nikoliv o dlouhý bolestivý proces, kterým si například procházelo Japonsko celá devadesátá léta. Stále věřím, že recese v západních zemích bude onou tradiční a nikoliv „japonskou“", řekl Tomšík v online rozhovoru s uživateli investičního portálu www.patria.cz. Tomšík nicméně upozornil, že ani období krize není nikdy přesně ohraničené a že vždy budou existovat firmy, které se ocitají v problémech – a to i v době konjunktury. V případě České republiky podle něj dojde k "prudkému zpomalení z dosavadních rychlých temp růstu na úrovni kolem 6%, na která jsme si zvyklí, ale do recese bychom se neměli propadnout."

K dnes zveřejněným údajům o vývoji inflace (více ZDE) Tomšík uvedl, že si netroufá říci, do jaké míry posunou implikovanou trajektorii úrokových sazeb ještě více dolů. "Připomínám, že trajektorie úrokových sazeb v základním scénáři v poslední prognóze inflace byla a je stále klesající. Je skutečně otázkou, do jaké míry nové informace tuto trajektorii skutečně posouvají ještě více směrem dolů, než indikuje dosavadní základní scénář prognózy," řekl Tomšík.

Situace na dluhopisovém trhu a peněžním trhu s kratšími splatnostmi podle Tomšíka zatím není srovnatelná se situací, jaká na něm panovala před několika měsíci. "U peněžního trhu však již pozorujeme tendenci k uklidnění, i když spready jsou zde stále neobvykle vyšší," řekl Tomšík s tím, že ČNB ohledně dluhopisového trhu zatím nepřipravuje žádné nestandardní opatření například v podobě market-makingu, neboť se domnívá, "že se obnoví důvěra a s ní i normální fungování trhu dluhopisů. Navíc tento trh rozhodně nezamrznul zcela, probíhaly kotace přes brokery."

Tomšík se v rozhovoru vyslovil proti státní pomoci americkému automobilovému průmyslu. "Podpora je opatřením nesystémovým, tržně nekonformním a vede k tzv. morálnímu hazardu ostatních účastníků trhu. Osobně bych proto taková opatření nepodporoval," řekl Tomšík s tím, že americké automobilky měly již problémy dlouhodobě a v době finanční krize, kdy je pro firmy obtížnější přístup k financování, se tyto problémy ještě zvýraznily.

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data