Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tomšík (ČNB): Finanční trhy by se mohly zvednout příští rok

Tomšík (ČNB): Finanční trhy by se mohly zvednout příští rok

08.12.2008 15:36

Člen bankovní rady České národní banky Vladimír Tomšík věří, že ekonomická situace ve světě by se mohla začít zlepšovat v roce 2010 a finanční trhy by se mohly zvednout již příští rok. V České republice podle něj dojde k prudkému zpomalení ekonomického růstu, nicméně recesi bychom se měli vyhnout.

"Většina poválečných recesí ve vyspělých zemích trvala 3 až 5 čtvrtletí, takže pokud bude recese v USA a dalších zemích „tradiční“, lze očekávat, že se začne blýskat na lepší časy v roce 2010. Finanční trhy obvykle reagují s určitým předstihem – klesají jako první na začátku recese, ale také se jako první zvedají na jejím konci. Podle této pravidelnosti by se finanční trhy mohly zvednout již příští rok. To vše za předpokladu, že se bude jednat o recesi „tradiční“ a nikoliv o dlouhý bolestivý proces, kterým si například procházelo Japonsko celá devadesátá léta. Stále věřím, že recese v západních zemích bude onou tradiční a nikoliv „japonskou“", řekl Tomšík v online rozhovoru s uživateli investičního portálu www.patria.cz. Tomšík nicméně upozornil, že ani období krize není nikdy přesně ohraničené a že vždy budou existovat firmy, které se ocitají v problémech – a to i v době konjunktury. V případě České republiky podle něj dojde k "prudkému zpomalení z dosavadních rychlých temp růstu na úrovni kolem 6%, na která jsme si zvyklí, ale do recese bychom se neměli propadnout."

K dnes zveřejněným údajům o vývoji inflace (více ZDE) Tomšík uvedl, že si netroufá říci, do jaké míry posunou implikovanou trajektorii úrokových sazeb ještě více dolů. "Připomínám, že trajektorie úrokových sazeb v základním scénáři v poslední prognóze inflace byla a je stále klesající. Je skutečně otázkou, do jaké míry nové informace tuto trajektorii skutečně posouvají ještě více směrem dolů, než indikuje dosavadní základní scénář prognózy," řekl Tomšík.

Situace na dluhopisovém trhu a peněžním trhu s kratšími splatnostmi podle Tomšíka zatím není srovnatelná se situací, jaká na něm panovala před několika měsíci. "U peněžního trhu však již pozorujeme tendenci k uklidnění, i když spready jsou zde stále neobvykle vyšší," řekl Tomšík s tím, že ČNB ohledně dluhopisového trhu zatím nepřipravuje žádné nestandardní opatření například v podobě market-makingu, neboť se domnívá, "že se obnoví důvěra a s ní i normální fungování trhu dluhopisů. Navíc tento trh rozhodně nezamrznul zcela, probíhaly kotace přes brokery."

Tomšík se v rozhovoru vyslovil proti státní pomoci americkému automobilovému průmyslu. "Podpora je opatřením nesystémovým, tržně nekonformním a vede k tzv. morálnímu hazardu ostatních účastníků trhu. Osobně bych proto taková opatření nepodporoval," řekl Tomšík s tím, že americké automobilky měly již problémy dlouhodobě a v době finanční krize, kdy je pro firmy obtížnější přístup k financování, se tyto problémy ještě zvýraznily.

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.04.2021
16:59Jak by se mohl Fed rychleji zazelenat
11:09NYT: Stvořeni k lenošení? Medvědi pomáhají zjistit, proč lidé šetří energii
11:03Vážná roztržka Česka s Ruskem: účast tajných služeb na výbuchu v roce 2014 ve Vrběticích dopadne nejen do jaderného tendru
9:30Víkendář: Směrem k plné elektromobilitě, nebo motorové „mozaice“?
17.04.2021
17:08Víkendář: Robert Mundell očima Paula Krugmana
16.04.2021
22:09Rekordy na Wall Street, MS -2,76 %  
18:07Evropa sází na cyklus, důvěra amerického spotřebitele slábne  
18:02Dolarová dominance – alternativní pohled
17:08Pražská burza slaví 150 let. Překonala války i zákaz během komunismu
16:57Švýcarsko a Vietnam s měnou podle USA již nemanipulují, budou ale pod dohledem
16:13Turecká centrální banka zakázala platby kryptoměnami
16:03Emise spadající pod obchodování s evropskými povolenkami klesly o 13,3 procent
15:57Brexit podle studie zasáhl londýnskou City mnohem více, než se čekalo  
15:42Levkovich: Riziko korekce, smysl stále dává rotace k hodnotě
14:20Morgan Stanley propálila v kolapsu Archegos 911 milionů. Investory neobměkčily ani rekordní tržby
12:49SAB Finance vyplatí na dividendách za loňský rok 100 milionů korun
12:20Perly týdne: Akciová přestávka, gamblerství a „nová ropa“
11:44Zeptejte se analytika! Oblíbený webinář s Braňem Sotákem ve středu 28. dubna. Registrace jsou otevřené!
11:28Březnová inflace se v EU vyšplhala na 1,7 procent meziročně
11:20Vyšší ceny a nižší náklady zajistily Daimleru rekordní zisk

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data