Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo: Spolkový sněm schválil zákon o

Německo: Spolkový sněm schválil zákon o "vyvlastnění" akcionářů bank

20.3.2009 13:01
Autor: ČTK

Berlín (zpravodaj ČTK) - Kontroverzní legislativu umožňující v krajním případě zestátnění podílů soukromých akcionářů v bankách dnes schválil Spolkový sněm, dolní komora německého parlamentu. Norma, pro niž se vžilo označení "zákon o vyvlastnění", je určena k dočasnému zestátnění mnichovské hypoteční banky Hypo Real Estate, která by se bez přímého zásahu státu do jejího hospodaření pravděpodobně položila. Druhá komora německého parlamentu, Spolková rada, by měla zákon schvalovat počátkem dubna.

Zákon o stabilizaci finančních trhů má státu umožnit úplné převzetí banky. Vláda chce nad peněžním ústavem získat kontrolu, aby zabránila jeho krachu. Tím by si také pojistila státní garance ve výši 87 miliard eur (přes 2,3 bilionu korun), které dosud bance poskytla.

Druhá největší hypoteční banka v Německu má z veřejných prostředků dostat pomoc dohromady přesahující objem 100 miliard eur, a to ve formě záruk i kapitálových injekcí. Německá vláda už vyjednává s americkou finanční společností J.C. Flowers o převzetí jejího podílu v Hypo Real Estate, jenž činí 24 procent.

Zákon dnes prošel díky hlasům poslanců stran velké koalice, tedy konzervativního bloku CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové a sociální demokracie (SPD). Legislativu naopak v parlamentní rozpravě ostře kritizovaly z různých pozic opoziční strany.

Liberální FDP vidí v normě, která poprvé v poválečných dějinách Německa umožní státu převzít kontrolu nad soukromými bankami, prolomení tabu. "Dnešek je dnem nesvobody," prohlásil ve Spolkovém sněmu finanční expert FDP Rainer Brüderle. Proti dnes hlasovala také strana Levice, Zelení se hlasování zdrželi. Pro tak bylo 379 poslanců, proti 107 a zdrželo se 46 zákonodárců.

Takzvaný vyvlastňovací zákon předpokládá znárodnění jako nejkrajnější prostředek řešení. Předtím počítá s procedurou zkoumání, zda lze pro záchranu příslušné banky přijmout méně drastická opatření umožňující získání kontrolní většiny státu. Důležitou podmínkou pro uplatnění krajního řešení je takzvaná "systémová relevance" příslušné finanční instituce, což znamená, že její krach by mohl spustit dominový efekt.

Procedury posuzování musí být zahájeny nejpozději do konce června a dekret o zestátnění může být vydán nejpozději do 31. října. Časová omezenost platnosti zákona vyplývá z toho, že je v zásadě zamýšlen ad hoc pro Hypo Real Estate.

Zákon stanoví, že akcionářům bude vyplácena náhrada. Její výše bude v zásadě určena průměrem hodnoty jedné akcie v posledních dvou týdnech před znárodněním.

Návrh zákona rozšiřuje balík na záchranu bank v objemu 480 miliard eur, který německá vláda přijala už v říjnu a který umožňuje především poskytování státních záruk bankám.


Váš názor
 • To snad ne!
  21.3.2009 11:07

  Vlády se vysmívají drobným akcionářům. Je to ostuda celé vlády, že vůbec něco takového politici schvalují. Takže se pomalinku, ale jistě vracíme k socialismu!! Je to nefér, účetní hodnota na akcii je 28,78 tak jaktože vezmou průměr tržních cen za 2 týdny!! Tohle je sprostá zlodějina.
  radek5
  • Re: To snad ne!
   21.3.2009 13:17

   Jak velkou mas pozici? Jinak ucetne se da vykazat ztrata ci zisk za uplne stejny situace, tim bych se moc neohanel.
   Cedr
   •  
    22.3.2009 23:23

    1200Ks. Co ty? Už si pletu přezdívky. :-)
    radek5
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data