Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
SOS Orco: Další odložení oznámení výsledků je zklamáním

SOS Orco: Další odložení oznámení výsledků je zklamáním

1.4.2009 11:22
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Menšinoví akcionáři společnosti Orco (102,13 CZK, -8,40%) Property Group cítí značné zklamání z dalšího odložení oznámení hospodářských výsledků společnosti. Navíc, podle své středeční zprávy, velmi nelibě nesou fakt, že oznámení této skutečnosti ponechala společnost Orco až na večerní hodiny dne 31. března.

„Předpokládali jsme, že výsledky budou špatné, ale způsob, jakým se vedení firmy chová ke klientům společnosti, k investorům, k financujícím bankám i k vlastním akcionářům je ještě horší. Ukazuje totiž hluboké pohrdání a nezájem, když management ponechal celý den trhy i všechny ostatní v nejistotě a očekávání výsledků, přičemž zřejmě již delší dobu velmi dobře věděl, že původně slíbený termín oznámení 31. března nesplní,“ uvedl předseda sdružení menšinových akcionářů SOS Orco Luboš Smrčka.

Sdružení menšinových akcionářů nechápe důvody dalšího odložení zveřejnění výsledků. Podle tiskové zprávy tak společnost Orco učinila po dohodě s auditorem a správcem jmenovaným pařížským soudem. „Už uběhlo opravdu dlouho času z tohoto roku, chceme se konečně dozvědět, co se v Orco vloni vlastně stalo,“ uvedl Smrčka.

Luboš Smrčka dále upozornil na skutečnost, že podle některých analytických pracovišť je část závazků Orco vůči věřitelům podložena prospekty a smlouvami, které umožňují věřitelům vyžadovat okamžitou splatnost celých závazků v případě, kdy dojde k významným změnám v možnosti ovládat společnost, především pak jde o právo jmenovat většinu nebo celé orgány společnosti Orco.

„Je to nestandardní postup, ale zdá se, že v některých případech dluhopisů emitovaných mateřskou společností a také Orco Germany tato potenciální možnost opravdu existuje,“ uvedl Luboš Smrčka s tím, že členové sdružení nyní tuto skutečnost diskutují se spolupracujícími bankami.

„Nicméně naše základní stanovisko zní, že klíčovým důvodem, proč vůbec může existovat tato možnost, totiž potenciální fakt změny v orgánech společnosti, je skutečnost, že klíčový manažer a donedávna majitel firmy Jean-Francois Ott byl nucen snížit svůj podíl ve firmě z dvanácti na 1,6 procenta akcií. Stalo se to vinou jeho neschopnosti splácet závazky vůči bankovním domům, u kterých tyto cenné papíry použil jako zástavy. To spolu s faktem, že akcie Orco ztratily na hodnotě a nyní je trh oceňuje na pouhý zlomek původní ceny, otevírá prostor pro nové investory ke snadnému vstupu do společnosti a k získání značného vlivu v ní,“ uvedl Luboš Smrčka.

Sdružení menšinových akcionářů SOS ORCO shromažďuje povětšinou tradiční investory v Orco, kteří jsou v této společnosti přítomni již delší čas. „My žádné nové akcie nenakupujeme, to není náš úkol. Chceme sjednotit maximum stávajících akcionářů a díky tomu prosadit takové změny ve fungování společnosti Orco, které povedou k obnovení důvěry klientů, trhů i financujících bank v korektnost a životaschopnost podnikání Orco,“ zdůraznil Luboš Smrčka.

Podle jeho slov sdružení nyní zastupuje něco přes deset procent akcionářů a na konci dubna chce na valné hromadě zastupovat asi pětinu hlasovacích práv.


Váš názor
  • no dobrý
    1.4.2009 16:50

    ale co jste čekali, když jste ty akcie nakupovali ?
    Bo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university