Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dodávky plynu do Evropy: Rusové jsou opět napřed

Dodávky plynu do Evropy: Rusové jsou opět napřed

15.05.2009 17:33
Autor: ČTK

Brusel (zpravodaj ČTK Michal Půr) - Přestože se EU na posledním summitu v Praze posunula blíže k realizaci plynovodu Nabucco, který má unii zbavit značné závislosti na ruském plynu, Moskva opět ukázala, že, pokud jde o energetickou politiku, je před evropským společenstvím o krok napřed. Chystaný podpis dohody o výstavbě plynovodu South Stream mezi Ruskem, Řeckem, Srbskem, Bulharskem, Maďarskem a Itálií zchladil úvahy o snižování závislosti unie na Rusku, přestože ruský projekt má proti Nabuccu celou řadu nevýhod.

"Je to politický projekt (South Stream), který vznikl jen proto, aby čelil Nabuccu," řekl před nedávnem v Evropském parlamentu Alan Riley z Londýnské univerzity, který se specializuje právě na oblast energetické bezpečnosti. Jeho slova jasně vystihují pro Evropskou unii krutou realitu. Projekt Nabucca, který má přivést do Evropy plyn ze střední Asie, je ekonomicky nesrovnatelně výhodnější než South Stream, přesto již několik let leží na papíře a unie s ním není schopna citelně "pohnout".

Náklady na vybudování Nabucca se odhadují na zhruba osm miliard eur (zhruba 216 miliard korun), kdežto na vybudování South Streamu bude třeba vynaložit téměř 15 miliard eur (zhruba 405 miliard korun), tedy téměř dvakrát tolik. Rozdíl je způsobený především zvolenou trasou. Ruský projekt má vést z podstatné části pod hladinou Černého moře, což jej významně prodražuje.

Moskva ovšem při jednání se zeměmi, které se mají projektu účastnit, neváhá nekompromisně využít vlivu v některých z nich. Evropská unie proti tomu takový vliv ve střední Asii zdaleka nemá, přičemž čelí silnému Turecku, jehož účast je pro Nabucco klíčová, ale výměnou za svůj souhlas požaduje pokrok v přístupových rozhovorech s unií. Dobrou ilustrací, že Rusko se svými partnery rozhodně nejedná "v rukavičkách" může být přesvědčování Bulharska, přes jehož území má South Stream rovněž vést.

Stačila jedna návštěva ruského premiéra Vladimíra Putina v Bulharsku a Srbsku, aby vlády obou zemí přesvědčil ke spolupráci. Dokonce přemluvil Bělehrad, aby prodal státní ropnou společnost NIS ruskému energetickému gigantu Gazprom, aniž by vláda vypsala výběrové řízení, na němž pro změnu trval Evropská unie. To nakonec vyvolalo v regionu kontroverzi, která ale brzy utichla.

"Rusko má zájem, aby celý Balkán zůstal nestabilní. To je jejich strategie. Vydírají každého Kosovem a hrozí rozpoutáním nepokojů v Abcházii či v Podněstří. Je zcela zřejmé, že naše nestabilita je uspokojuje," popsal vyjednávací taktiku Moskvy v rozhovoru pro agenturu Focus bývalý bulharský premiér Ivan Kostov.

Nejen razantnější přístup ke svým partnerům však posouvá South Stream blíže realizaci, než Nabucco. Moskva má na své straně obrovskou výhodu. Na rozdíl od Evropanů, jejichž vyjednávací pozici komplikují i vzájemné spory, má pro nový projekt plyn. To se o Evropské unie tak zcela říci nedá. Kapacita Nabucca má dosahovat 31 miliard kubíků plynu, ale zpočátku jím má proudit jen osm miliard metrů krychlových.

Na naplnění evropského projektu budou sice z počátku stačit jen dodávky z Ázerbájdžánu, ale do budoucna EU bude muset zajistit dodávky i z dalších zemí. Plné kapacity by přitom Nabucco mělo dosáhnout v letech 2017 až 2019 za předpokladu, že se začne stavět v roce 2011. Jako dodavatel se unii dlouhodobě nabízí Írán, jehož vztahy s evropským společenstvím ovšem nejsou ideální. Evropské společenství má naopak eminentní zájem o dodávky z Turkmenistánu, jehož přírodní bohatství bez problémů dostačuje na to, aby mohl dodávat zemní plyn Rusku, Číně i Evropě naráz.

Právě nedávný pražský summit však odhalil, že přesvědčování jeho politických lídrů nebude zdaleka tak jednoduché. Zástupci Turkmenistánu totiž na konci vrcholné schůzky odmítli podepsat deklaraci, která vyjadřuje vůli k další spolupráci mezi EU a státy takzvaného jižního koridoru, tedy především těch, které se mají podílet na Nabuccu.

Důvod je podle jednoho z diplomatických zdrojů ČTK, který je s jednáními obeznámen, jednoduchý. Turkmenistán dodávat plyn do Evropy nepotřebuje a bez problémů si vystačí s dodávkami Rusku a Číně. Může tak unii snadněji tlačit k nejrůznějším ústupkům. Tamní politici mohou žádat například jednodušší vízový režim či místa pro své děti a děti svých spolupracovníků na evropských školách.

Takové ústupky je ovšem na unijní půdě velmi těžké prosazovat, protože projekt Nabucca se zdaleka netěší podpoře všech 27 členských států. "Vždycky to byl jen starý sen a starý plán," odmítl loni projekt bývalý maďarský premirér Ferenc Gyurcsány.

Pomyslný souboj mezi Nabuccem a South Streamem tak může skončit hned několika scénáři. Nakonec mohou vzniknout oba projekty a oběma bude proudit plyn, tak jak bylo původně plánováno. Stejně dobře, ale může Nabucco skončit ve stínu South Streamu, protože nebude mít dostatek dodavatelů. Obrazně řečeno by tak na cestě ze střední Asie do Evropy mohly stát trubky, ale plyn by v nich neproudil, a nebo by jej proudilo jen málo.

Třetí a poměrně pravděpodobná varianta naopak počítá s tím, že jedním z dodavatelů plynu pro Nabucco by mohl být i Gazprom, což už ani neskrývají evropští politici. Evropa by tak sice nesnížila závislosti na Rusku, na druhou stranu by však významné množství plynu proudilo mimo Ukrajinu, která se ukázala jako nepříliš spolehlivou tranzitní zemí během plynové krize na začátku letošního roku.

Související články:

Gazprom hodlá skoupit všechen plyn určený pro Nabucco
Rusko odpovídá na plány plynovodu Nabbuco, podepíše dohody o South Streamu


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.09.2020
22:02Obchodování v USA poznamenala nervozita  
18:06Řeknu jediné slovo: Baterie
17:02Euro míří nahoru, nejisté akcie čekají na předvolební debatu  
16:20FT: Strach ze sporných voleb pohání sázky na výkyvy v akciích
16:08NTT v největší transakci v Japonsku převezme svou mobilní část
15:44AMISTA investiční společnost, a.s.: INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
15:44Siemens Gamesa se spojila s Gas & Power a vytvořila Siemens Energy
15:17Deflace v Německu se v září prohloubila, pokles činí 0,4 procenta
14:47Tesla po zrušení akvizice usiluje o těžbu vlastního lithia
13:41UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s. - Pololetní zpráva k 30.6.2020
13:25Nokia bude v 5G sítích hlavním dodavatelem britské BT
13:07Primární nabídka Allegro je největším úpisem na varšavské burze
12:42Týdenní výhled: První prezidentská debata v USA a nová firma Siemens Energy  
12:02Pozvánka na webinář Na stopě investičním příležitostem. Již zítra!
11:58Ekonomická nálada v eurozóně je lepší, než se čekalo
11:39Akcie korigují začátek týdne, koruně a euru se však daří  
10:51De Grauwe: Příběh tří depresí a co bude dál
9:14Rozbřesk: Akciové trhy se snaží oklepat z druhé vlny pandemie
8:53U nás hrozí nouzový stav, v USA proběhne prezidentská debata  
8:06Francie příští rok ekonomiku povzbudí balíkem 42 miliard eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  IHS Markit Ltd (08/20 Q3, Bef-mkt)
  McCormick & Co Inc/MD (08/20 Q3, Bef-mkt)
  Micron Technology Inc (08/20 Q4, Aft-mkt)
  14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
  16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board