Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je pravý čas na aktivní investice?

Je pravý čas na aktivní investice?

31.8.2009 12:38
Autor: Redakce, Patria Online

Během recese se zintenzívnil trend odklonu od aktivních fondů směrem k nízkonákladovým indexovým fondům. Do nich od roku 2007 přiteklo 253 miliard dolarů, zatímco z aktivních odteklo 72 miliard dolarů. Pokud bude toto tempo pokračovat, indexové fondy budou mít v roce 2019 pod svou správou 55 % všech aktiv fondů; před deseti lety se jednalo o 18 %. Tento posun je pochopitelný – aktivní fondy ztratily v roce 2008 více než indexové. Právě nyní ale existuje pádný důvod pro investice do aktivních fondů.

Hlavní argument je jednoduchý - příležitosti jsou nyní větší než kdy jindy. A to i přesto, že index Standard & Poor's 500 posílil od březnového minima o 52 %. Podle výzkumu Boston Company Asset Management byl pokles trhu na 13leté minimum doprovázen také rozšířením valuačních spreadů – tedy rozdílů mezi nejlevnějšími akciemi v indexu a průměrnou valuací. To by mělo manažerům aktivních fondů poskytnout výjimečnou příležitost na investice do velice levných, ale kvalitních akcií. Podle zprávy přitom tyto fondy v návratnosti předčily své protějšky v obdobích podobných tomu, do jaké fáze nyní trh vstupuje.

Když trh dosáhl v březnu svého dna, průměrný poměr PE firem v indexu S&P 500 byl 10. U nejlevnějších akcií v indexu to bylo jen 3,9 – spread tedy dosahoval hodnoty 6,1. Nyní je dokonce na úrovni 9,6 díky kombinaci růstu cen akcií a negativních zpráv ohledně ziskovosti. Lákavé diskonty mohou být nalezeny i mimo S&P 500 v sektoru malých a středně velkých firem. U nich ceny ne vždy reflektují fundament a aktivní manažeři jsou často schopni investicemi do nich přidat větší hodnotu svým portfoliím než u investic do velkých firem. Důvodem je to, že informací o těchto společnostech je méně a jejich výzkum se proto vyplatí. Podobné platí o mezinárodních akciích a akciích na rozvíjejících se trzích.

George Feiger, ředitel Contango Capital Advisors, zase za skutečný přínos aktivních manažerů nyní považuje to, že jsou schopni se vyhnout zemím a společnostem, které se nacházejí v hlubokých dluzích. Nezadlužené firmy budou podle jeho názoru během oživení růst, ty zadlužené budou však stále zápasit.

Ať již si vyberete aktivní či pasivní cestu, nejdůležitější je držet se pravidla „koupit a držet“. Nejhorším přístupem je prodávat, když ztrácíme a kupovat, když vyděláváme. To znamená, že prodáváme, když jsou ceny nízko a kupujeme, když jsou vysoko.

(Zdroj: Businessweek)


Váš názor
  • zvlastni logika
    31.8.2009 13:16

    Zajímavá logika, vetsina aktivních fondu dlouhodobe nedosahuje vykonosti levnejsich indexovych fondu + navic dosahuji vetsich propadu nez indexove fondy a prave proto po nas chteji at si vyberem horsi aktivni fondy? Pokud aktivni fondy nejsou schopny dosahnout nizsich ztrat na klesajicim trhu nez indexove fondy , nevidim zadny duvod proc by mely byt schopny dosahnout vyssich vynosu na rostoucim trhu nez indexove fondy.
    Jimmy8
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data