Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rogers: Ekonomická krize ještě neodezněla, měnová přitom může přijít ještě letos. Výjimečně nemám co shortovat, snad s výjimkou vládních bondů...

Rogers: Ekonomická krize ještě neodezněla, měnová přitom může přijít ještě letos. Výjimečně nemám co shortovat, snad s výjimkou vládních bondů...

14.9.2009 17:35
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

To nejhorší z ekonomické recese ještě není za námi, přitom nás ještě letos či v příštím roce může potkat měnová krize, vyvolaná množstvím nevyřešeného dluhu v systému, varoval dnes v rozhovoru pro CNBC známý investor Jim Rogers. „Stávající růst je pouze odrazem dramatického propadu spotřeby v roce 2008, lidé teď nakupují to, co potřebují v letošním roce. „Jak může být lékem na dluh a spotřebu další dluh a na něm postavená další spotřeba? To je snad řešení problému,“ptá se Rogers. „Očekávám, že měnová krize může přijít ještě letos, nebo v průběhu příštího roku.“

Podle Rogerse jsou nyní v západní částí světa dluhy, kdežto v Asii v čele s Čínou peníze. „Všechny peníze světa jsou nyní v Asii, všechny aktiva světa jsou v Asii, největší dlužníci na západě. Čína uspořila obrovské množství peněz na „deštivé dny“, ty přišly a Čína utrácí. Ale Čína nemůže vytáhnout USA, Evropu nebo Indii z bláta, vždyť je to desetina americké ekonomiky. Fajn, nechme je dělat dobré věci, ale svět nezachrání,“ říká Rogers.

Riziko měnové krize podle Rogerse ještě zhorší protekcionistické tendence. „Amerika oživila protekcionismus o tomto víkendu (rozhodnutí o opatření proti dovozu čínských pneumatik), podotkl. V pondělí Čína napadla protekcionistický návrh Spojených států u Světové obchodní organizace. „Z protekcionismu mám obrovské obavy, pomohl spustit Velkou Depresi a nyní jej znovu vidíme růst. Bude dalším faktorem, který umocní měnové problémy v příštím roce, vyvolané ztrojnásobením bilance Fedu a zmnohonásobením amerického vládního dluhu,“ obává se Rogers.

Když před rokem nastal kolaps Lehman Brothers, řekl si Jim Rogers dle vlastních slov konečně, konečně někoho nechali padnout. „Celý problém uplynulých deseti až patnácti let je ten, že regulátoři nenechali slabé padnout. Kdyby tak činili, dnešní problém by se vyřešil postupně a dávno. Kolaps Lehmanů není počátek, ale následek,“ upozorňuje Rogers. „Když jedni regulérně skončí, přijdou noví a regulérně je převezmou. Za můj život na Wall Street se to stalo tak 20 až 30krát,“ říká investor. Jenže kolaps Lehman Brothers (0,18 USD, 67,62%) „uspokojil“ . Místo, aby vláda umožnila mladým a zdravým bankám se rozvíjet, riskují obchodováním se zoombie stylem bank v japonském duchu, říká Rogers. „To co jsme udělali je, že jsme aktiva odebrali kompetentním lidem a přesunuli je k nekompetentním se slovy - teď můžete soutěžit s kompetentními za jejich peníze. Jsme na cestě k zoombie kapitalismu, který nás bude provázet dalších patnáct či dvacet let. Dokud necháme byrokracii řídit věci, nedosáhneme očištění finančního systému,“ předpovídá Rogers. „Chceme-li bankéře přimět ke zodpovědnosti, vyplácejme jim bonusy v toxických aktivech. A regulátory tak plaťme také,“ říká Rogers (také zde).

A kde tedy Jim Rogers vidí nyní investiční příležitosti, pokud vůbec někde? „Vlastním primárně komodity, jejichž fundamenty se zlepšují. Z měn japonský jen a švýcarský frank. Nemám mnoho nainvestováno v akciích, jen něco v Číně,“ vyjmenovává Rogers a vzápětí uvádí: „Současnost je jedno z mála období v mém životě, kdy nemám žádné shorty. To, čeho by se všichni investoři měli skutečně bát, je dluh rozvíjející se v USA do astronomických rozměrů. Nabízí se tedy shorty na vládní dluhopisy, protože ty se stanou nejbližší bublinou americké ekonomiky,“ předpovídá Rogers.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg)


Váš názor
 • šrotovné
  15.9.2009 8:49

  „Jak může být lékem na dluh a spotřebu další dluh a na něm postavená další spotřeba? - To je ta správná věta na schválené šrotovné. Kdo na auto neměl doteď se zadluží ještě více. Jinak dobrý článek.
  A.
 • China versus USA
  14.9.2009 19:19

  Pozor, dle statistik HDP Číny není 1/10 HDP USA, jak píšete, ale již cca 1/2. To už není tak málo, a může tedy přispět k oživení.
  smith
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů