Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Lombard Street Research: Investice do BRIC jsou jen útěkem od neradostného výhledu USA a Evropy

Lombard Street Research: Investice do BRIC jsou jen útěkem od neradostného výhledu USA a Evropy

21.01.2010 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Charles Dumas, ředitel výzkumu společnosti Lombard Street Research, v rozhovoru pro Financial Times Video uvedl, že by se na země BRIC nemělo hledět jako na jeden celek, protože se jedná o rozdílné ekonomiky. Například Rusko by v uvedené skupině vůbec nemělo figurovat, protože „to je ropná země a nic moc víc“. Brazílie a Indie se v rámci zemí BRIC nejvíce podobají. Indie je země typu 70. let, protože se přehřívá a hrozí tam inflace. Brazílie si až do nedávné doby nevedla příliš dobře, nyní to dohání, ale pomohla také perioda boomu na trzích s komoditami. Čína je největším zdrojem růstu světové ekonomiky, lze ji plně porovnat s USA. Koncept G2 tak má svůj reálný smysl, naopak „nepřipadá vůbec v úvahu posuzovat Čínu společně s Ruskem, Indií a Brazílií“.

Lidé pokračují v investicích do fondů zaměřených na země BRIC a dívají se na tento region jako na jeden celek, protože „někdy dělají hloupé věci, dříve zase rádi investovali do technologických akcií a jak skončili“, uvedl Dumas. Trhy v Indii a Brazílii si poslední dobou vedly dobře, v Rusku vše záleží na ceně ropy a v Číně zase ceny akcií závisejí na tom, co udělá tamní vláda. Investice do zemí BRIC jsou tak podle Dumase „jen útěkem od poměrně neradostného výhledu u ekonomik USA a Evropy“.

Dumas se nedomnívá, že by si Čína vedla během globální finanční krize dobře, podle jeho analýzy nominálního HDP došlo v posledním čtvrtletí roku 2008 a v prvním čtvrtletí roku 2009 k více než 6% propadu ekonomiky, exporty klesly o 30 %. Důvod, proč se jim vedlo tak špatně, je stejný jako v případě Japonska a Německa. Tyto země se domnívaly, že „jsou imunní, protože hloupí jsou jen ti ostatní, kteří si příliš mnoho půjčovali“. Nepochopily, že jejich příjmy závisejí na těch, kteří si příliš půjčovali. Čína pak přikročila k masivní stimulaci ekonomiky; její stimul odpovídal 13 % HDP – jedná se pravděpodobně o největší stimul v historii na světě. Stimul nejdříve vyvolal návrat k rychlému růstu, nyní ale Čína kvůli němu směřuje k inflaci, uvedl Dumas a dodal: „Snaží se proto snížit domácí poptávku, protože nechtějí nechat posílit svou měnu a to nás přivádí tam, kde jsme byli na konci roku 2007 – exportem tažená ekonomika s inflací.“

(Zdroj: FT Video)


Váš názor
  •  
    21.01.2010 9:53

    Co se týče potravin. Rusko zatím není soběstačné ale důležitý je potenciál.
    ignác
  •  
    21.01.2010 9:43

    Tak s návrhem ze strany USA na vytvoření G-2 už míříme ke geopolitice ale ta je základem ekonomiky. Byla to ze strany logická snaha o to Čínu si koupit proti Rusku a rozdělit si svět včetně Ruska ale ještě logičtěji tento koncept byl ze strany Číny odmítnut a Obama musel naslouchat nepříjemnému tichu. No logicky to byla naivní nabídka a čínští soudruzi by museli být padlí na hlavu. Pokud je v páru jeden silnější než druhý a zbytek si rozdělí rovným dílem, dále bude díky náskoku dominovat první nad druhým. Vztahy Rusko - Čína jsou založeny na vzájemné závislosti. Jeden bez druhého může jít svou strategii zabalit. Sami o sobě jsou slabí, dohromady velice silní. Pokud si Čína má vybrat, že bude společníkem nad světem s USA ale neustále jeho podřízeným a nebo se může americké dominance zbavit v rovnovážném stavu s Ruskem. Hádejte, co si vybere? Navíc Rusko má suroviny, které USA nemají a Rusko má vliv na emancipaci zemí, které spolupracují nově s Čínou, když dříve pod nátlakem spolupracovaly s USA. Ano Čína by nabídku na G-2 možná přijala ale až tak za 10 let, kdy bude ekonomicky nejsilnějším celkem světa ale to patrně už nebude mít druhá strana zájem. Druhá věc je neunávné podceňování Ruska v jehož režii je to především. Ano Rusko je závislé ne surovinách ale proč by mělo při jejich budoucím nedostatku sázet na něco jiného, když za levně vytěžěné suroviny dostane zaplaceno zbožím z Číny a Evropy a může tak těmto stranám navíc nabídnout svou závislost na jejich civilních technologiích. Je to v nejlepším zájmu Ruska. Patrně nějací šílenci očekávají při obrovsky se zvedajícím hladu po surovinách nízké ceny surovin. Tak ať na to zapomenou. Do teď spotřebovával především jen Západ cca miliarda lidí, teď začne celý svět a za zajištění základního konzumu jsou lidé odhodláni zaplatit více, než za nadstandard. Dříve Západ držel úzký okruh zemí na vysoké noze, aby nedošlo ke zdražování surovin a zbytek světa držel v zaostalosti. Těmto časům je konec a auto bude chtít mít každý. Dnešní ceny surovin jsou bezmeznou lácí, když si uvědomíme, že lidé na Západě jen díky ropě mohli žít, jako by na ně dělalo 60 otroků. Dokud bude mít třeba jen ropa cenu 1 otroka, bude její cena růst. A to s jinými komoditami je to mnohem horší. Rusko má vše včetně jídla a vody. Rusko sedí na pokladnici nezměrného bohatství a jediné co potřebuje je, mít technické prostředky si to uchránit. Nakonec by si autor mohl uvědomit, že ten neutěšený pohled na USA a Evropu patrně souvisí s obratem strategie Ruska a na něj vázaných zemí. Bije to do očí.
    ignác
Aktuální komentáře
20.09.2024
15:58Uber bude spolupracovat s Waymo. Evercore ISI jej vidí jako sázku na robotaxíky
15:21Technická analýza: AI může Adobe přinést další růst  
14:54Fidelity International: Snižující se korelace naznačují, že dluhopisy mohou opět plnit zajišťovací role
13:54Než otevře Wall Street: FedEx, Nike  
13:46Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:24Perly týdne: Tlaky na ceny aut, dluhopisy nechtějí agresivní pokles sazeb
12:49Rakouská Raiffeisen Bank International se stahuje z běloruského trhu
12:24Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů
12:19Random Thoughts #2: Všechno bude fajn aneb aktualizace Investičních tipů  
12:17Volby online: Česko volí krajské zastupitele a část Senátu
10:58Silný akciový trh stále více kontrastuje s hrozbou pro evropskou ekonomiku. Mercedes varuje, akcie otáčejí dolů  
9:03Rozbřesk: Vláda zvyšuje rozpočtový deficit kvůli povodním. Korunu povzbuzuje dobrá nálada na globálních trzích
8:35Další rána pro německý průmysl, Mercedes-Benz zhoršil svůj finanční výhled. Evropa po vydatném růstu tento týden otevře v červeném  
19.09.2024
22:09Fed dodal akciím novou krev do žil, trhy oslavovaly "jumbo cut"  
17:39Fed konečně snížil sazby: Jak na to trh historicky reaguje a které akcie mají šanci stát se šampiony?  
16:58Wall Street se odpoledne připojuje k akciové jízdě  
15:38Britská centrální banka vsadila pauzu do snižování sazeb a libra okamžitě posílila. Chystá prodeje dluhopisů
15:13Pár poznámek k 50 bazickým bodům
13:49Než otevře Wall Street: DoorDash, Mobileye, Coinbase  
13:11NUPEH CZ s.r.o: Informace o předčasném splacení dluhopisu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba