Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roubini: Akciová rally zřejmě skončí ve druhé polovině roku; deflační tlaky zbrzdí zisky, negativně překvapí makrodata

Roubini: Akciová rally zřejmě skončí ve druhé polovině roku; deflační tlaky zbrzdí zisky, negativně překvapí makrodata

21.01.2010 17:28
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Konec rally na globálních akciových trzích ve druhé polovině roku 2010 očekává známý investor Nouriel Roubini. Podle něj se tak zřejmě stane při nízkém ekonomickém růstu největších světových ekonomik a z důvodu deflačních tlaků, které mimo jiné budou bránit růstu firemních zisků. Neschopnost se vyvarovat bublinám na aktivech v rámci rozvíjejících se trhů, které jsou živeny ztrátou kontroly expanzivních monetárních politik v USA a jinde ve světě, pak s největší pravděpodobností povede k významné korekci cen akcií a dalších aktiv.

Globální akciový benchmark MSCI World Index z loňských březnových minim obchoduje o 73 procent výše, což globální hodnotu akcií vrátilo o 27 bilionů dolarů výše. Světová banka, která včera poskytla aktualizovaný výhled pro růst celosvětové ekonomiky v roce 2010 (2,7 %, v roce 2011 3,2 %) varovala, že růst může být podlomen odebíráním stimulačních programů vlád a přetrvávající vysokou nezaměstnaností. „Ceny aktiv od března loňského roku vystoupaly na svůj strop. Pokud jsou mé odhady správné, ve druhé polovině roku budeme svědky zpomalení v USA, Evropě a Japonsku. To by mělo být počátkem korekce na akciových trzích, protože makroekonomické zprávy by měly generovat negativní překvapení pro trhy,“ uvedl Roubini. Výrazného poklesu se však podle Roubiniho nedočká trh komodit, protože poptávka po základních materiálech bude udržována ze strany rozvíjejících se trhů.

Evropa a Japonsko mají podle Roubiniho méně prostoru ve srovnání s USA k nasazení anticyklických politik, což ztěžuje těmto zemím šanci na vedení globální ekonomické obnovy. Rizika nezvládnutí dluhu dle investora dále zhoršují posilující jen a euro proti dolaru.

Podle Roubiniho kromě makrodat skončí negativním překvapením ve druhé polovině roku také firemní zisky. „Slabé ekonomiky a deflační tlaky budou omezovat růst tržeb a schopnost firem zvyšovat svou efektivnost a dále rozšiřovat se dle Roubiniho budou ztráty amerických i evropských finančních institucí. V poklesu by měly pokračovat také ceny domů. „Ve Spojených státech, kde Fed přislíbil ponechat úrokové sazby nízko po dlouhou dobu, se riziko politicky motivované chyby navíc zvyšuje s volebním rokem,“ upozornil Roubini.

Na rozdíl od vyspělých ekonomik napříč světem Roubini stále věří více robustnímu růstu v Asii a na dalších rozvíjejících se trzích, ač dle něj část Číny a Indie vykazuje známky přehřátí. „V Číně a Indii se inflace již obrátila do kladného pásma ruku v ruce s vysokým růstem, podporovaným hospodářskou politikou,“ uvedl. S nafukováním bublin a růstem spotřebitelských a korporátních úvěrů se podle něj dále začínají potýkat ekonomiky Jižní Koreji a Hongkongu. K udržení růstu podle Roubiniho bude zapotřebí projít krátkodobou bolestivou cestou tržní korekce při utahování čínské superuvolněné měnové politiky. Hongkong by podle Roubiniho měl nahradil zavěšení své měny na americký dolar volně plovoucím kurzem.

(Zdroj: Bloomberg, Bloomberg TV)


Váš názor
 •  
  22.01.2010 17:13

  Roubiniho dnes všichni hltají,protože předpověděl krizi,to je pravda,ale on tvrdil něco jiného,co povede k poklesu ekonomiky USA.Tvrdil,že zahraniční investoři nebudou ochotni od určité doby financovat narůstající US deficit běžného účtu kvůli nedůvěře v dolar,který se měl silně propadnout , následoval by prudký růst úrokových sazeb , a ty následně měly utlumit ekonomiku.Více viz jeho práce "US as a net debtor" z roku 2004. Ale nic takového se nestalo,úder přišel z nemovitostního trhu,který se přelil do bank a pak už to všichni známe.Ale cizina kupuje US obligace stále dál,samozřejmě zatím. Ale jeho postřehy stojí za to si přečíct.
  AMOLADOS
 •  
  21.01.2010 23:27

  Jako vždy Roubini jeden z mála v obraze a nebo jeden z mála co se nebojí říct pravdu. To, ať si přebere každý sám, čemu chce věřit. Ale je fakt, že Roubini je zatím jedno z mála slovutných jmen, které se nenechalo zdiskreditovat, ať chybou úsudku a nebo účelovou manipulací se lži. Tohoto chlápka sledujte. Akcie Západu jsou indexově výhledově propadák ale komodity jsou, ať je čeká patrně ještě jeden pád při dosažení dalšího dna Západu, jistotou. Volně bude proti působit poptávka rozvojového světa. Komodity jsou dobrá pozice, ač příjde ještě čas lepších cen. Ruské těžaře bych řekl dobré koupit při dalším pádu, který nás čeká. Po něm bude docházet ke korekcím spíše už mírným. Akorát nezapomeňme, že příští dno bude patrně hlubší než to minulé.
  iignac
Aktuální komentáře
04.07.2022
8:38Evropské trhy zahájí druhou polovinu roku a první prázdninový týden na pozitivní vlně  
8:11Tesla dodala ve druhém čtvrtletí o 18 % méně elektroaut, čelila uzávěrám v Číně a zvolna navyšuje kapacitu. Červen byl rekordní
6:01Slok: Podmínka obratu na akciích
03.07.2022
9:43Víkendář: Nástup elektromobilů a dekarbonizace poslední míle
02.07.2022
12:24Víkendář: Hledá se alternativa k plošné stimulaci
01.07.2022
22:06Pozitivní závěr chmurného týdne, Meta -0,76 %  
18:38Vstup Coloseum na burzu: Odpovídá CEO Jan Mužátko a Q&A. Zhlédněte záznam webináře!
17:33Ani závěr týdne kvůli datům není zelený  
17:01Index ISM podpořil sázky na recesi a pokles sazeb  
16:56Atlanta věští pokles, akcie jsou naladěny trochu jinak
16:20Newsweek: Ruská ekonomika se hroutí, ukazují nová statistická data
15:32Schodek státního rozpočtu ke konci června klesl na 183 miliard Kč
15:16Jak se Meta přemístila z růstových do hodnotových ETF
14:55UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o provedení zápisu fúze ve veřejném rejstříku
13:38Recese straší trhy. Investoři prchají jak z akcií, tak z dluhopisů
12:21Děkujeme za přízeň! Patria opět mezi oceněnými brokery soutěže Zlatá koruna 2022
11:43Akcie se snaží zvedat, ale evropská inflace byla vyšší a rizikem je americké ISM  
11:23Inflace v eurozóně v červnu opět překonala rekord, zrychlila na 8,6 procenta
11:10Perly týdne: Medvědí trhy nekončí učebnicově, naše reality mezi nejnafouknutějšími na světě
10:53Podmínky v průmyslu se v červnu poprvé od srpna 2020 zhoršily

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - PPI, y/y