Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Současné skrblení je kruté a ohrožuje budoucnost USA; bude na něj čas nejdříve za dva roky

Krugman: Současné skrblení je kruté a ohrožuje budoucnost USA; bude na něj čas nejdříve za dva roky

25.6.2010 18:36
Autor: 

Utrácet nyní, když ekonomika zůstává pod tlakem, spořit později, až se dostaví oživení. Jak těžké je to pochopit? Podle toho, jak vypadá současná politická debata, je to velmi těžké. Zdá se, že po celém světě jsou politici rozhodnuti udělat opak. Možná ale jasné vysvětlení problému změní jejich názor. Pohovořme tedy o dlouhodobých a krátkodobých rozpočtových deficitech. Zaměřím se na situaci v USA, podobný příběh se ale může vyprávět i o jiných ekonomikách.

V tuto chvíli dosahuje vláda USA velkého rozpočtového deficitu. Ale většina z něj je výsledkem pokračující ekonomické krize, která negativně působí na příjmy a zvyšuje výdaje. Po odeznění krize se situace zlepší. Rozpočtová kancelář Kongresu ve své analýze rozpočtových návrhů prezidenta Obamy uvádí, že ekonomické oživení sníží deficit ze současných asi 10 % HDP na přibližně 4 % HDP v roce 2014. Bohužel to ale není dostatečné, protože celkový dluh by stále rostl rychleji než příjmy. Kancelář navíc očekává, že po roce 2014 by deficity začaly opět růst, zejména kvůli zvyšujícím se nákladům na zdravotní péči.

Takže Spojené státy mají dlouhodobý problém s rozpočtem. Jeho vyřešení bude vyžadovat především změnu v oblasti zdravotní péče, protože bez ní nebude fungovat nic. A bude také nutné najít další zdroje příjmů nebo omezení výdajů. Z ekonomického hlediska by to nemělo být složité – i mírná daň z přidané hodnoty, řekněme na 5 %, by vyřešila většinu problémů a USA by stále zůstaly zemí s nejnižšími daněmi mezi rozvinutými ekonomikami.

Ale pokud potřebujeme zvýšit daně nebo snížit výdaje, neměli bychom začít hned? Ne, neměli. Nyní se ekonomika nalézá pod velkým tlakem a dochází v ní k dlouhodobým škodám. Každý rok s extrémně vysokou nezaměstnaností zvyšuje možnost, že mnoho z dlouhodobě nezaměstnaných se nikdy nevrátí do práce a zůstane na nízké sociální úrovni. A každým dalším měsícem se dostáváme blíž deflační pasti japonského stylu.

Skrblení není v takových časech jen kruté, ale ohrožuje i budoucnost národa. A ani moc nepřispívá ke snížení budoucí dluhové zátěže, protože ohrožuje oživení a s tím i naději na zvýšení rozpočtových příjmů.

Jak poznáme, že přišel pravý čas na úspory? Odpovědí je to, že deficity by se měly stát prioritou pouze ve chvíli, až bude Fed schopen vyvážit negativní vliv zvyšování daní snižováním sazeb. Nyní to učinit nemůže, protože jsou téměř na nule. Nezaměstnanost ale nakonec začne klesat a pravděpodobně platí, že až se dostane pod 7 %, Fed začne zvyšovat sazby, aby zabránil nárůstu inflace. V tu chvíli může vláda začít šetřit a Fed může pozdržet zvyšování sazeb tak, aby úspory neposlaly ekonomiku zpět do poklesu. Tento okamžik je ale velmi vzdálený, pravděpodobně dva roky či více.

Uvedené je výtahem článku, který pro New York Times napsal Paul Krugman.

(Zdroj: New York Times)


Váš názor
 • Uzas
  25.6.2010 21:57

  Zasnem nad tym, ake nazory su povazovane za relevantne a dostavaju priestor vo svetovych mediach.....pan Krugman sa asi zblaznil a to je to najslusnejsie co sa o tom da povedat. Ak je dnesna uroven ekonomiky dosiahnuta na pozicku, a to v mnohych krajinach je, vid Grecko, Belgicko, Japonsko, Taliansko, tak potom pokles ekonomiky nie je ziadna tragedia ale zrealnenie. A lekcia z tejto krizy by mala byt nasledovna - buduci rast by mal byt len z rastu produktivity prace a nie z poziciek. Kto vlastne stoji za tou chorou myslienkou, ze tento zivocisny druh (=ludstvo) ma rast ekonomiky za kazdu cenu ako svoj ciel. A co sa stane, ked nebude ekonomika dva roky rast? Budu Japonci alebo Americania hladovat? Podobne tragicky je nazor Sorosa, ze toto je kriza podobna tej v roku 1929, asi sa nespytal svojich starych rodicov ako ja, ake to bolo mat jedno jedlo denne aj to neiste.....alebo ma pocit, ze takto dnes vyzera kriza v Cesku, Amerike alebo Nemecku??? Gosh.......
  Vlado K
  • Re: Uzas
   28.6.2010 8:43

   Co se stane, když ekonomika nebude dva roky růst? Nebudou příjmy do rozpočtu, dále poroste nezaměstnanost, což povede v Evropě k růstu výdajů v sociální oblasti. Takže se může stát, že přes masívní škrty se deficity nesníží, ba naopak není vyloučeno, že porostou. Všechno je to o míře a načasování.
   L.H.
   • Souhlas
    28.6.2010 9:43

    Spoléhat na náhlé úžasné oživení, které pomůže splatit dluhy je jako spoléhat ve válce na tajnou zbraň, o které se teprve ví, že by teoreticky mohla existovat. Navíc, konjunktura je o očekávání a tudíž jí bude narůstající dluh srážet, protože trhy nejsou naivní a budou počítat s tím, že stát bude muset zvýšit daně a utáhnout šrouby v budoucnosti - tudíž se na to budou připravovat, nebudou investovat a nabírat lidi a konjunktura tudíž stejně bez řešení veřejného dluhu nepřijde.
    Skeptik
    • Re: Souhlas
     28.6.2010 9:46

     Pardon, mělo být o úroveň výše.
     Skeptik
  • zrealnenie
   26.6.2010 0:19

   jj.. Krize je vzdy - jen a pouze - dusledek predchozich udalosti a je dulezite se z toho poucit a mit na pameti, ze kazda krize je zaroven i prilezitost... Bohuzel, ta se zcela promarnila - misto aby spatne investice byli znehodnoceny, tak se naopak podporuji (od srotovneho, monetarni expanzi, garanci vkladu, moralni hazard, az po politicke zajmy na ukor selskym poctum), a ty dobre (co se jakz-takz drzi nad vodou), se ponechavaji svemu osudu... Dusledek takovehoto chovani se v case pochopitelne projevi a to ne jinak, nez dalsi krizi... Bohuzel v evrope - jak spravne pise klaus - dusledkem nebude katarze (a po ni rust) nybrz fiskalni unifikace a "kontrolovana" bida... Ovsem, jelikoz bohatstvi, je vnimano relativne (nikoli absoutne) tzn. v porovnani k "sousedum", tak to ty neokomousi podle vseho ustoji a svou pozici jeste upevni...:(
   First Knight
 •  
  25.6.2010 19:18

  To je přece jasné. Nejdříve se musí dokončit proces stabilizce, a pak se můžeme bavit o tom co dál. Jinak vynaložené prostředky přijdou vniveč. A že jich není zrovna málo není třeba zdůrazňovat. O tom je zbyteční diskutovat. To je přece hotová věc a priorita číslo 1. Pokud se tak nestane, tak doporučuji kupovat jenom drahé kovy, protože vše ostatní bude bezcenné nebo neskutečně levné. Banky se ocitnou na pokraji kolapsu, jelikož lidé budou mít strach o svoje peníze a budoucnost. Panečku, to bude teprve něco.
  Jasnovid
  •  
   28.6.2010 9:52

   Příteli, prostředky už vniveč přišly, 90 % "stimulačních" balíků bylo vyhozeno do kanálu. Ekonomikou pouze protekly a vytvořily krátkodobá zdání oživení, nezaložily ale dlouhodobý růst, ten musí stát na dlouhodobých promyšlených investicích - kolik stimulačních peněz šlo do takových projektů? Ekonomiku nelze nastartovat bez vyřešní dluhu. Je to přesně obráceně než tvrdí Obama, napřed je potřeba vyřešit veřejný dluh a teprve potom můžeme čekat nějakou udržitelnou konjunkturu.
   Skeptik
  •  
   26.6.2010 12:08

   Bohužel tady nejde o stabilizaci, ale další destabilizaci! Vynaložené prostředky samozřejmě vniveč putují a pokud budeme dál "destabilizovat" bude jich putovat více a více.
   Animal
 • To je věc názoru
  25.6.2010 18:57

  S tímto názorem není ojedinělý. Stejně na to šel už Keynes blahé paměti a stejné názory měl i třeba Miloš Zeman blahé paměti...
  Karel Havel
  • Re: To je věc názoru
   28.6.2010 10:00

   Jediný, kdo se Keynesem skutečně řídil jsou Číňané, což je asi hlavně tím, že má blízko k jejich oblíbenému Konfuciovi.
   Skeptik
  • Re: To je věc názoru
   28.6.2010 9:56

   Je zvlášní, že si politici berou do úst Keynese vždycky, když chtějí sekat dluhy. On ale říkal, že stát má utrácet v době recese a ŠETŘIT v době konjunktury. Kdo v konjunktuře vesele utrácel, nemá na zlé časy naspořeno a dopadně tvrdě na řiť.
   Skeptik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university