Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fed bude reinvestovat příjmy z dluhopisů, zhoršil se jeho výhled; akcie reagovaly mírně pozitivně, dluhopisy silněji

Fed bude reinvestovat příjmy z dluhopisů, zhoršil se jeho výhled; akcie reagovaly mírně pozitivně, dluhopisy silněji

11.8.2010 8:12
Autor: Redakce, Patria Online

Fed včera večer oznámil, že příjmy plynoucí z nakoupených maturujících dluhopisů, jejichž krytí je zajištěno zástavním právem k nemovitostem, použije k nákupu vládních dluhopisů. Cílem tohoto kroku, který představuje významný posun v politice této instituce, je snížit náklady půjčování. Ještě před několika měsíci Fed probíral možnosti týkající se strategie exitu z mimořádných stimulačních opatření. Nyní ve svém prohlášení uvedl, že bude v rozvaze udržovat současnou velikost investic do cenných papírů s cílem podpořit ekonomické oživení.

Tento krok byl poněkud překvapující, přestože mnozí analytici a investoři očekávali, že Fed oznámí, že dojde k reinvesticím, nečekalo se, že budou směřovat na vládní dluhopisy. Někteří z analytiků se domnívají, že Fed bude muset jít ještě dále a obnoví program nákupu aktiv. Klíčová sazba zůstala po včerejším zasedání nezměněna v rozmezí mezi nulou a 0,25 %.

Po svém zasedání zástupci Fedu v prohlášení uvedli, že oživení ekonomické aktivity a zaměstnanosti „v posledních měsících zpomalilo“. Po předchozím zasedání uvedli, že „pokračuje“. Prezident Kansas City Federal Reserve Bank Thomas Hoenig již popáté nesouhlasil se závazkem držet sazby nízko po delší období, jeho výhled byl ale také optimističtější než u jeho kolegů. Ekonomika podle něho „mírně oživuje“ a Fed může pokračovat ve snižování velikosti své rozvahy.

Se sazbami blížícími se nule Fedu došly jednoduché možnosti podpory ekonomiky. Rozhodnutí o reinvesticích bylo jen malým krokem, ale mohlo by otevřít dveře dalším krokům v budoucnu. Snížen by mohl být úrok placený bankám z nadbytečných rezerv uložených u centrální banky, který již nyní dosahuje jen 0,25 %. Rovněž by také mohl být nějak prodloužen závazek týkající se období nízkých sazeb či znovu nastartován program nákupu aktiv. Tato politika by sebou ale nesla i rizika, včetně obvinění, že Fed tiskne peníze, aby pomohl financovat velké vládní deficity. Zástupci Fedu ale uvedli, že to by nikdy neudělali.

Reakce byly i přes zhoršený výhled Fedu mírně pozitivní, ještě více kupců se objevilo na dluhopisovém trhu, což se projevilo v klesajících výnosech. U desetiletých vládních dluhopisů klesl výnos na 2,779 %. Dolar posílil proti euru a uzavřel na kurzu 1,3184.

Zdroj: CNBC


Váš názor
 • A KDE JE TO ZOTAVENÍ, CO?
  11.8.2010 9:47

  Tady to všichni máte vy chytrolíni, kteří pořád melete o oživení včetně patrie. Žádné oživení nebude, nato zapomeňte, je to jenom vaše zbožné přání. A navíc, když přijdou úsporná opatření tak půjde ekonomika kam, soudruzi? No půjde do p........!!!! Takže přestaňte kafrat hlouposti a řekněte světu, že všechno půjde dolů !!!!!!!!!! Rychle shortovat !!!
  charlie1980
  • Re: A KDE JE TO ZOTAVENÍ, CO?
   11.8.2010 10:11

   Nevím nevím ale pokud nejsou zmanipulovaná makrodata, a to pravděpodobně nejsou tak se stačí podívat pár měsíců zpátky. Nikdo netvrdí, že oživení proběhne rychle, nebo hladce, nicméně všichni alespoň průměrně zdatní investoři vědí, že se ekonomika pohybuje v cyklech. Bohudík za recesi, jak by jinak byl možný další rozvoj?
   Kain
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data