Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ by na obnově Prunéřova mohl ušetřit 10 mld., tvrdí ekologové

ČEZ by na obnově Prunéřova mohl ušetřit 10 mld., tvrdí ekologové

14.9.2010 13:37
Autor: ČTK

Aktaulizováno 15:09 (ČTK) - Energetická společnost ČEZ by při obnově uhelné elektrárny Prunéřov II při použití ekologicky šetrné varianty ušetřila až deset miliard korun, uvedla na dnešní tiskové konferenci nevládní organizace Ekologický právní servis (EPS) s odvoláním na odbornou analýzu společnosti CityPlan. ČEZ s tím však nesouhlasí a trvá na tom, že firma vybrala nejekonomičtější a nejekologičtější řešení. Firma také tvrdí, že analýza obsahuje nepřesnosti.

Společnost ČEZ získala v dubnu od ministerstva životního prostředí souhlasné stanovisko k obnově Prunéřova s tím, že projekt splňuje všechny náležitosti týkající se kvality ovzduší v ústeckém regionu. Ve srovnání s provozem nynějších bloků má elektrárna Prunéřov po komplexní obnově vypouštět o 32 procent méně emisí oxidu siřičitého, o 26 procent méně oxidů dusíku a o 41 procent méně tuhých znečisťujících látek.

Ekologická sdružení ale plán obnovy Prunéřova kritizují, protože podle nich ve variantě navrhované firmou ČEZ nebude mít elektrárna maximální možnou účinnost. ČEZ podle ekologů prosazuje při obnově zastaralou technologii ve snaze ušetřit náklady.

"Experti z CityPlanu spočítali, že ačkoli by počáteční investice do výstavby účinnějšího bloku v Prunéřově musela být přibližně o dvě miliardy (korun) vyšší, celkové náklady na výrobu elektrické energie v takové elektrárně by byly naopak výrazně nižší," uvedl Jan Šrytr z Ekologického právního servisu. "I při započtení vyšší počáteční investice by se ušetřilo 81 korun na každé vyrobené kilowatthodině, což při pětadvacetiletém provozu plně využité elektrárny činí zhruba deset ušetřených miliard," dodal. CityPlan se specializuje na projektovou a inženýrskou činnost v energetice.

Mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž s argumenty ekologů nesouhlasí a tvrdí, že údaj o ušetřených 81 Kč za kWh je nepřesný. "Cena jedné kilowatthodiny je podle výpočtů CityPlanu 1,7 koruny. Rozdíl je tedy ve skutečnosti 0,08 Kč/kWh," uvedl Kříž s tím, že EPS zřejmě zaměnilo kilowatthodiny za megawatthodiny a ušetřená částka by tak představovala 81 korun za megawatthodinu.

Podle Kříže se možnost rekonstrukce předložená EPS a varianta ČEZ při použití metody posouzení dlouhodobých nákladů příliš neliší. "Studie navíc pracuje například s cenou bloku na 660 megawattů 27 miliard korun, na trhu jsou ale pro tento blok nabídky jen za 32 miliard korun a vyšší," uvedl Kříž. "Kvalita uhlí je ve studii také po celou dobu uvažována jako konstantní, po dobu životnosti elektrárny se však bude postupně výrazně zhoršovat, což snižuje podstatně účinnost bloku," dodal mluvčí.

EPS nyní v otevřeném dopise požádal vládu, aby si od společnosti ČEZ vyžádala variantní projekt modernizace Prunéřova s lepší technologií. Tento projekt by pak zároveň se současným projektem navrhovaným ČEZ měla posoudit nezávislá zahraniční společnost. Pokud by se potvrdilo, že zastaralá technologie vyjde dráž, žádá EPS odvolání současného představenstva ČEZ.

"Vzhledem k tomu, že se nová vláda pokouší ušetřit každou miliardu, škrtá sociální dávky a zastavuje výstavbu železničních koridorů, očekáváme, že si na desítky miliard, které by patrně bylo možné ušetřit hospodárnější výstavbou elektráren, rychle posvítí," dodal Martin Fadrný z EPS.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • ??
  14.9.2010 14:11

  ..proč se poslední dobou všichni navážejí do ČEZu??
  ZUZKA
 •  
  14.9.2010 13:53

  No jestli jsou schopni ušetřit 81 korun na každé kilowatthodině, tak to jsou borci ;-)))
  jr
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
AvalonBay Communities Inc (09/16 Q3, Aft-mkt)
Luxottica Group SpA (09/16 Q3)
1:50JP - Zahraniční obchod, mld. JPY
2:30JP - PMI v průmyslu
7:00Koninklijke Philips NV (09/16 Q3)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
12:55VF Corp (09/16 Q3)
13:30Kimberly-Clark Corp (09/16 Q3)
13:30Sandvik AB (09/16 Q3)
13:30T-Mobile US Inc (09/16 Q3)
22:05Visa Inc (09/16 Q4)