Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Citigroup mile překvapila ziskem, horší tržby nezvrátily více než 2% zisky titulu

Citigroup mile překvapila ziskem, horší tržby nezvrátily více než 2% zisky titulu

18.10.2010 14:26

(Aktualizováno 15:46)

Americká bankovní skupina Citigroup vykázala ve třetím kvartálem letošního roku čistý zisk 2,17 miliardy dolarů oproti 101 mil. USD za stejné období loňského roku. Banka, v níž 12% podíl drží i americká vláda, překonala ziskem na akcii vycházejícím (včetně dividendy držitelům preferenčních akcií) na 7 centů konsensuální odhad trhu na úrovni 5,5 centu (rozmezí odhadů 3 až 8 centů). Bez zahrnutí ztráty 800 milionů dolarů z prodeje operací v oblasti studentských půjček zisk Citigroup činil 2,6 miliardy USD, tedy osm centů na akcii.

Hůře však vyzněly výnosy z podnikání Citigroup, které za poslední čtvrtletí klesly o 6 procent a zastavily se až na 20,74 miliardy dolarů, zatímco trh čekal mírnější pokles na 20,97 miliardy dolarů. První reakcí titulu v předobchodní fázi byl růst o 0,75 procenta, který akcie Citigroup záhy navýšily až na zisk 2 procent a dostaly se tak nad hranici 4 USD/akcie. Ve stejeném duchu Citigroup také zahájila obchodní seanci na Wall Street.

"Docílení třetího pozitivního provozního výsledku v řadě je dalším důkazem toho, že jsme úspěšně provedli naší strategii. Věříme, že jsme uvedli do chodu veškeré mechanismy vedoucí k pokračující ziskovosti,“ shrnul hospodaření skupiny Citigroup v letošním roce její generální ředitel Vikram Pandit. Ve třetím čtvrtletí byla pro hospodaření banky oporou především spotřebitelská divize s výnosy 8,2 miliardy oproti 8,03 miliardy o kvartál dříve, Hůře se naopak dařilo divizi bankovních služeb a cenných papírů, jejíž výnosy klesly o 6 procent mezikvartálně na 5,59 miliardy dolarů.Z geografického hlediska se mezinárodní bankovní skupině Citigroup dařilo vytěžit více z podnikání v Latinské Americe a Asii, kde výnosy vzrostly o 7 respektive 1 procento, zatímco Severní Amerika přinesla do společné kasy o 6 procent méně než v předešlém kvartále a emerging markets o 2 procenta méně.

“Jde především o dopady zlepšení úvěrového prostředí napříč trhem a podporu ze strany nejádrových aktivit,“ shrnul pozitivní vývoj v ziskovosti Gary Townsend, ředitel Hill-Townsend Capital spravující 45 milionů dolarů s tím, že oba tyto faktory mají hospodaření Citigroup podporovat i v posledním letošním kvartále.

O zlepšující se situaci na úvěrovém trhu může svědčit fakt, že Citigroup ve třetím kvartále rozpustila 2 miliardy dolarů držených v rezervách krytí špatných úvěrů, zatímco o čtvrtletí dříve bylo uvolněno pouze 1,5 miliardy dolarů. Celkově tak rezervy na špatné úvěry ke konci 3Q dosahovaly 5,92 miliardy dolarů oproti výši 6,67 miliardy dolarů o 3 měsíce dříve a 9,1 miliardy dolarů na konci třetího čtvrtletí loňského roku. Ztráty ze špatných úvěrů klesly ve čtvrtletí o 30 procent meziročně na 7,66 miliardy USD (ve 2Q dosáhly 8 mld. USD).

Citigroup patřila mezi banky nejvíce zasažené hypoteční a finanční krizí. Od státu obdržela pomoc až 45 miliard USD, což byla jedna z nejvyšších částek, jako stát poskytl.

(Zdroj: Citigroup, Bloomberg, čtk, FT, WSJ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data