Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NWR získala souhlas polského antimonopolního úřadu ke spojení se společností Bogdanka

NWR získala souhlas polského antimonopolního úřadu ke spojení se společností Bogdanka

18.11.2010 8:28
Autor: Redakce, Patria Online

(Rozšířeno 8:48)

Těžební společnost New World Resources oznámila, že v úterý 16. listopadu 2010 získala souhlas Polského úřadu pro hospodářskou soutěž a ochranu spotřebitelů k převzetí veškerých vydaných akcií společnosti Lubelski Węgiel “Bogdanka” S.A. Realizaci nabídky tak již nebrání nutnost žádného dalšího úředního schválení.

Dne 5. října 2010 NWR oznámila svou plně zajištěnou nabídku převzetí veškerých akcií Bogdanky za cenu 100,75 PLN v hotovosti za jednu akcii Bogdanky, celkem tedy za 3,427 miliardy PLN (přibližně 857 milionů EUR). Polský úřad pro finanční dohled požádal dne 19. října NWR, aby zrušila podmínku, která stanoví, že transakce se při získání nejméně 75 procent akcií Bogdanky uskuteční jen s podmínkou, že ji schválí akcionáři NWR. NWR následně poslala polskému regulátorovi žádost, aby svůj požadavek přehodnotil, protože odporuje regulaci ve Velké Británii, kde jsou akcie společnosti NWR rovněž listovány na burze a stejně tak legislativě v Nizozemí, kde je NWR jako společnost registrována.

„Jelikož by sloučená společnost měla na polském trhu s uhlím pouhý 7% podíl, souhlas polského antimonopolního úřadu není žádným překvapením. Proto nečekáme, že trh bude na zprávu jakkoliv reagovat,“ napsal dnes v poznámce pro investory Peter Csaszar, analytik KBC Securities.

„Tato akvizice je v souladu se strategií NWR udržet si vedoucí pozici na trhu ve středoevropském regionu aktivním využíváním růstových příležitostí v Polsku i v ostatních zemích střední a východní Evropy. Zároveň se jedná o další krok naplňování vize NWR formulované v okamžiku jejího IPO: stát se konsolidátorem tohoto odvětví v rámci celého regionu,“ zopakovala společnost ve včerejší zprávě.

"Chceme zdůraznit, že případné spojení by znamenalo tvoření nových pracovních míst a ne propouštění," uvedl předseda představenstva NWR Mike Salamon. Připomněl, že NWR chce investovat do polského uhelného průmyslu, což by se případně týkalo i rozšíření těžby v Bogdance. NWR chce v Polsku začít znovu těžit uhlí v dole Dembieńsko ve Slezsku, kde chce podle Salamona investovat 350 milionů až 400 milionů eur a zaměstnat dalších asi 2500 lidí. Má také koncesi na průzkum zásob v uzavřeném dole Morcinek. Salamon ujišťuje, že vedení Bogdanky by po případné fúzi zůstalo tam, kde je nyní, tedy ve východopolském Lublině, a mělo by na starosti projekty NWR v Polsku.

Kombinací NWR a společnosti Bogdanka vznikne regionální lídr s rozšířenými zásobami, produktovou i geografickou diverzitou a silnou regionální identitou, uvedla dále NWR s tím, že nabídková lhůta pro držitele akcií Bogdanky trvá do 29. listopadu 2010.

(Zdroj: NWR, čkt)


Váš názor
 • Docela by me zajimalo....
  18.11.2010 9:43

  Kdy se novinari nauci alespon nasobit, nebo zacnou trosku premyslet nad tim, co pisou: "NWR chce v Polsku začít znovu těžit uhlí v dole Dembieńsko ve Slezsku, kde chce podle Salamona investovat 350 milionů až 400 milionů eur (2,2 miliardy až 2,5 miliardy korun)"
  Demostenes
  • Re: Docela by me zajimalo....
   18.11.2010 9:53

   Dobrý den, děkujeme za upozornění. Zmíněný přepočet byl převzat z ČTK. Za výskyt chyby se omlouváme.
   Patria Online
 • pomaloučku
  18.11.2010 8:59

  polehoučku, začínají klepat na dveře Velcí a cena se bude zvedat...
  ZUZKA
 •  
  18.11.2010 8:42

  Je to v ceně, nebo se konečně začne něco dít.
  Homo
  •  
   18.11.2010 9:44

   Tomu rikam vyborny odhad! Vzdy spravne.
   Demostenes
   • )))
    18.11.2010 9:47

    no tak mají ještě vekslácký kurzy...
    ZUZKA
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data