Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
FT: Výhodné krizové úvěry Fedu čerpaly i nejsilnější světové banky. Preventivně

FT: Výhodné krizové úvěry Fedu čerpaly i nejsilnější světové banky. Preventivně

28.12.2010 13:55

Jak vyšlo najevo na začátku prosince, americká centrální banka poskytla během finanční krize pomoc nejen americkým bankám, ale i zahraničním bankovním domům působícím na americkém trhu. Z aktuální analýzy deníku Financial Times však vyplývá, že záchranné úvěry čerpaly mimo jiné některé nejsilnější světové banky s motivem preventivního zajištění relativně levné likvidity a posílení důvěry v globální finanční systém. Zhruba 55 procent všech prostředků v rámci tzv. Term Auction Facility (TAF) putovalo podle FT americkým pobočkám zahraničních bank, dalších pět procent získaly domácí banky v zahraničním vlastnictví, zhruba 15 procent čerpaly banky německé a asi 12 procent britské finanční ústavy.

Program TAF vznikl v prosinci 2007 jako největší z krizových programů Fedu za účelem poskytování jednoměsíčních úvěrů kapitálově potřebným bankám, od srpna 2008 byl pak program rozšířen o tříměsíční půjčky. Jak informuje FT, více než 20 miliard dolarů si od Fedu v rámci TAF celkem vypůjčily i holandská Rabobank a kanadská Toronto-Dominion, které se jako jedny z mála světových bank pyšní úvěrovým ratingem stupně AAA. Výkonný ředitel kanadské TD Ed Clark k věci uvedl, že využití programu bylo logické navzdory tomu, že jeho banka neměla žádné likviditní problémy. Zdravé banky podle něj byly k čerpání pomoci povzbuzovány autoritami s cílem vyhnout se stigmatizaci slabších institucí.

Například v létě 2008 si TD půjčila miliardu dolarů při úroku 2 až 2,5 procenta, přičemž více než 80 procent kolaterálu mělo úvěrový rating BBB, nejnižší možný přijatelný pro Fed. V té době se přitom tržní výnos u dluhopisů s takovým úvěrovým hodnocením pohyboval kolem sedmi procent. „Napříč celou krizí byla spousta kroků, které nebyly ekonomicky nezbytné, ale byly tou správnou věcí pro systém. Rozhodně z toho nejsem rozpačitý,“ dodává k věci výhodného čerpání záchranných úvěrů zdravými bankami Clark. Podobě nizozemská Rabobank uvedla, že likviditu ze zdrojů TAF měla „pro případ dalšího zhoršování situace na finančních trzích“. Fed jen zdůraznil, že všechny záchranné úvěry byly v plné výši splaceny a že jejich smyslem bylo poskytnout likviditu, odmítl další komentář.

Je však třeba dodat, že v celkovém měřítku všech krizových mechanismů v režii Fedu je zahraniční podíl na čerpání finanční pomoci americké centrální banky mnohem menší. Většina velkých amerických institucí, včetně Merrill Lynch, Morgan Stanley (27,51 USD, 0,36%) a Citigroup (4,77 USD, 1,92%), využívaly spíše další programy, jako například Primary Dealer Credit Facility (PDCF). Právě v úvodu prosince odkryl Fed seznam příjemců úvěrů v objemu 3,3 bilionu dolarů v rámci programu PDCF a překvapivý fakt, že tím největším byla švýcarská investiční banka UBS (15,71 CHF, 0,38%), která celkem získala více než jakákoli banka v USA. Téměř 48 mld. USD například čerpala i britská Barclays (266,95 GBp, -0,06%).


(Zdroj: FT, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů