Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sazka – Insolvenční návrh podán, minoritní akcionář chce mimořádnou valnou hromadu ke změně stanov

Sazka – Insolvenční návrh podán, minoritní akcionář chce mimořádnou valnou hromadu ke změně stanov

17.1.2011 12:22
Autor: ČTK

Největší česká loterijní společnost Sazka je v insolvenčním řízení. Podnikatel Radovan Vítek dnes podal u Městského soudu v Praze na Sazku insolvenční návrh a soud zveřejněním v insolvenčním rejstříku řízení zahájil. Vítek skoupil pohledávky za Sazkou v hodnotě 1,5 miliardy korun, Sazka ale jeho pohledávky neuznává a tvrdí, že není v insolvenční situaci. Insolvenční návrh podal Vítkův právník Tomáš Rybář prostřednictvím české firmy Moranda, která od Komerční banky odkoupila její pohledávku vůči Sazce.

Minoritní akcionář Sazky, Český olympijský výbor (ČOV), ovládající 2 procenta akcií, se chce pokusit vyvolat mimořádnou valnou hromadu ke změně stanov společnosti. Jeho místopředseda Jiří Kejval říká, že obsahují omezující podmínky, které povolují držet akcie pouze sportovním společnostem.

„Cizí zdroje Sazky byly v roce 2004 sedm až devět miliard korun, nyní jsou na 11 miliardách. Situace se za šest let splácení dluhu nezlepšila, naopak zhoršila," řekl Kejval. Zpochybnil také prohlášení šéfa Sazky Hušáka o tom, že firma není právně ani ekonomicky v insolvenční situaci. "My jsme si na to nechali udělat právní analýzu a ta to nehodnotí tak jednoznačně jako doktor Hušák. My s ním nemůžeme moc polemizovat, protože nemáme tolik informací jako on. Ale z dostupných informací vyplývá, že Sazka se v insolvenční situaci nacházet může," řekl Kejval.

Lidé z ČOV jsou podle Kejvala přesvědčeni, že další úvěry Sazku nezachrání a je nutno zvýšit její základní jmění. "Potřebuje peníze, které nebude muset vracet. Ty jí nejsou schopni dát akcionáři, ale nějaká třetí osoba. Ale ve stanovách Sazky je psáno, že držiteli akcií mohou být pouze sportovní společnosti. Dokud bude tato omezující podmínka ve stanovách, vůbec nemá smysl přemýšlet, zda má být investorem Sazky Penta, Synot nebo někdo další," řekl Kejval. Ekonomická komise ČOV podle něj doporučuje vyvolat mimořádnou valnou hromadu Sazky, která by stanovy změnila. "Jsme jen dvouprocentním akcionářem, potřebujeme, aby se k nám někdo přidal. O valnou hromadu musejí žádat minimálně tři procenta akcionářů," upozornil. "Nepočítáme s tím, že by nás podpořil hlavní akcionář ČSTV, ale nakonec i tam se situace myslím bude vyvíjet. Hledáme každopádně spojence spíše mezi menšími akcionáři," dodal. Ve víkendovém vystoupení Radovan Vítek uvedl, že řešením situace sazky je navýšení kapitálu cestou emise akcií v rozsahu 10 miliard korun, výše jejích závazků.

"Sazka považuje návrh na zahájení insolvenčního řízení za nedůvodný a šikanózní. Cílem tohoto kroku je účelová snaha vyvolat paniku, snížit cenu dluhopisů, závazků a akcií Sazky, tato aktiva levně skoupit a jejich prostřednictvím společnost nepřátelsky ovládnout podle zásady čím hůře, tím lépe," reagoval dnes mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund. Vítek naopak míní, že Sazka se v insolvenční situaci nachází, protože je předlužená a její celkové závazky přesahují deset miliard korun. Vlastní jmění Sazky má podle Vítka zápornou hodnotu.

Podle Jiřího Markvarta z advokátní kanceláře Ambruz & Dark insolvenční řízení pro firmu obecně znamená, že nemůže činit kroky, které by vedly k zásadnímu zmenšení majetkové podstaty. Zákon ale nestanovuje nic, coby zásadním způsobem bránilo běžnému fungování firmy. Soud by nyní měl stanovit insolvenčního správce a v usnesení uvést termín přezkumného jednání, na kterém jsou přezkoumány přihlášené pohledávky věřitelů. Věřitelé pak hlasují o způsobu řešení úpadku, a to buď formou konkurzu, nebo restrukturalizací. Konkurz je likvidační formou, kdy jsou pohledávky věřitelů uspokojeny z prodeje majetku dlužníka. Při restrukturalizaci dlužník dál funguje, ale jen v mezích tzv. reorganizačního plánu, který sám navrhuje. Pokud ho věřitelé odhlasují a soud potvrdí, musí se jím věřitelé i dlužník řídit.

Sazka čelí problémům zejména kvůli vysokým splátkám za výstavbu pražské O2 areny držitelům dluhopisů. Sazka je největší domácí loterijní firma, vznikla v roce 1956, akciovou společností je od roku 1993. Akcionáři jsou občanská sdružení, působící v tělovýchově a sportu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC