Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Peníze v záchranných fondech EU jsou již dostatečné; financovat zpětný odkup dluhopisů by ale neměly

Peníze v záchranných fondech EU jsou již dostatečné; financovat zpětný odkup dluhopisů by ale neměly

21.2.2011 18:21
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle Bruselu je záchranný fond pro zadlužené země eurozóny příliš malý. Pro Irsko, Portugalsko a Španělsko je údajně k dispozici jen 250 miliard eur. Protože to nebude stačit na jejich refinancování, fond se musí rychle navýšit. Je tomu ale opravdu tak?

Německo a Francie poskytnou do European Financial Stability Facility 258,1 miliard eur. S příspěvky dalších zemí s AAA ratingem - Lucemburska, Finska, Rakouska a Nizozemí, to bude dohromady 315,4 miliard eur. Nesmíme zapomenout ani na 250 miliard eur od MMF a 60 miliard eur záchranného programu EU, který byl schválen v květnu roku 2010. ECB navíc pokračuje v nákupech vládních dluhopisů zemí, které se potýkají s problémy – doposud nákupy dosáhly více než 76 miliard eur. I když nebudeme počítat ECB, budeme počítat jen pomoc krytou ratingem AAA a pouze část prostředků z MMF, stále pro záchranné úvěry zbývá k dispozici minimálně 484 miliard eur. A to je více než dostačující.

Portugalsko, Irsko a Španělsko by měly v následujících třech letech potřebovat k refinancování 159, 75 a 76 miliard eur. Dohromady tedy 310 miliard eur. Pokud budeme předpokládat, že zvýší své zadlužení až o 3 % HDP, vzrostl by dluh o 124 miliard eur. Spolu s refinancováním se tedy jedná o 434 miliard eur. Stále by tedy ze záchranných programů zbývalo 50 miliard eur. Není tedy pravda, že tyto fondy nejsou dostatečně veliké na řešení větší krize likvidity ve Španělsku.


Plánuje se také evidentně zpětný odkup dluhu zemí na periferii, který ještě nedosáhl splatnosti. Desetileté řecké a irské dluhopisy se nyní obchodují s cenou na 70 % nominální hodnoty, takže takový nákup by odpovídal snížení nominální hodnoty dluhopisů, která by se ve skutečnosti nikoho nedotkla. Německo by ale na tento plán přistoupit nemělo. Pokud nakoupené dluhopisy nebudou zadluženými zeměmi spláceny, museli by při splátkách dluhopisů financujících jejich nákup pomoci daňoví poplatníci. Ať si zadlužené země koupí své dluhopisy zpět, pokud jsou podmínky na trhu příhodné. Ale bez úvěrů z EU.

Uvedené je výtahem z „Why the rescue fund is large enough“, autorem je Hans-Werner Sinn, profesor ekonomie na univerzitě v Mnichově.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
  •  
    21.2.2011 20:05

    Co nám to tady tlačí,vždyt ta banda u kormidel se domluví a zase něco pritisknou a je po problému,udělat to občan,tak má doživotí v arestu
    prorok
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data